REZULTATET LIVE
Shiko listën e plotë
Video Galeri

10 klubet evropiane që shpenzojnë më shumë për rrogat

14 Nëntor 2017 14:36

Nga sezoni në sezon shifrat që futbollistët përfitojnë me klubet e tyre rriten edhe më shumë.

Viti i fundit futbollistik ka sjellë transferime me shifra stratosferike, të cilat gjithashtu janë shoqëruar me rroga shumë të larta për yjet e ekipit.

Por ky trend ka disa vite në rritje.

Të mbështetur nga sponsorë të fuqishëm, klubet bëjnë blerje të mëdha me qëllimin për të realizuar ambiciet e tyre.

Konkurrenca bëhet më e fortë, në fushë dhe në merkato e kjo sjell edhe oferta të çmednura me qëllim për të joshur yjet e këtij sporti për t’u bashkuar me ekipin.

Më poshtë është renditja (nga 1 deri në 10) e 10 klubeve që paguajnë më shumë për rrogat e futbollistëve dhe 10 futbollistët më të paguar të Evropës.

  1. Paris Saint-Germain

Shuma e paguar për rrogat: 279 milionë sterlina

Më i paguari: Neymar me 537,000 sterlina në javë

  1. Barcelona

Shuma e paguar për rrogat: 264 milionë sterlina

Më i paguari: Lionel Messi me 500,000- sterlina në javë

  1. Manchester United

Shuma e paguar për rrogat: 264 milionë sterlina

Më i paguari: Paul Pogba, 290,000 sterlina në javë

  1. Chelsea

Shuma e paguar për rrogat: 250 milionë sterlina

Më i paguari: Eden Hazard, 200,000 sterlina në javë

  1. Manchester City

Shuma e paguar për rrogat 244 milionë sterlina

Më i paguari: Sergio Aguero, 220,000 në javë

  1. Real Madrid

Shuma e paguar për rrogat: 240 milionë euro

Më i paguari: Cristiano Ronaldo, 365,000 në javë

  1. Bayern Munich

Shuma e paguar për rrogat: 235 milionë sterlina

Më i paguari: Robert Lewandowski, 160,000 sterlina në javë

  1. Arsenal

Shuma e paguar për rrogat: 210 milionë sterlina

Më të paguarit: Mesut Ozil dhe Alexis Sanchez me nga 150,000 sterlina në javë

  1. Liverpool

Shuma e paguar për rrogat: 210 milionë sterlina

Më i paguari: Philippe Coutinho, 200,000 sterlina në javë

  1. Juventus

Shuma e paguar për rrogat: 150 milionë sterlina

Më i paguari: Gonzalo Higuain, 130,000 sterlina në javë

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment