REZULTATET LIVE
Shiko listën e plotë
7 Dhjetor 2017

Sot të gjithë vëmendjen e kanë zhvendosur te Cristiano Ronaldo apo te Lionel Messi, kush nga të dy do të bëjë për vete këtë trofe. Por, dikujt mund t’i shkojë në mendje se kush ka qenë i pari që e ka ngritur lartë Topin e Artë.

Në vitin e largët 1956 Stanley Matthews i skuadrës angleze Blackpool do të ngrinte për herë të parë këtë trofe, i cili sot është më i rëndësishmi dhe ëndrra e çdo futbollisti. Pas Matthews, ky trofe ka ndërruar dorë, plot 43 personazhe të futbollit e kanë bërë për vete.

Në nëntë vitet e fundit është dyshja Messi – Ronaldo që ka krijuar hegjemoninë mbi këtë trofe, ndërsa skuadra e Barcelonës gëzon popullaritetin më të madh, plot 11 lojtarë të këtij ekipi kanë marrë Topin e Artë.

Nëse trofeun e merr Ronaldo, atëherë do të plotësohet dekada që ky trofe diskutohet mes dy personazheve, si asnjëherë më parë në botën e sportit. Michel Platini, Marco van Basten dhe Johan Cruyff e kanë koleksionuar këtë trofe nga tre herë.

Personazh i rrallë mbetet George Weah, lojtari i vetëm afrikan që ka ngritur këtë trofe. Në vitin 1995 lojtari nga Liberia ka luajtur për Milanin kur koleksionoi këtë trofe, i cili edhe sot mbetet i vetmi për kontinentin afrikan. I fundit që e ka fituar para dyshes Messi-Ronaldo është Ricardo Kaka, në vitin 2007.

1956 Stanley Matthews (Blackpool)
1957 Alfredo Di Stefano (Real Madrid)
1958 Raymond Kopa (Real Madrid)
1959 Alfredo Di Stefano (Real Madrid)
1960 Luis Suarez (Barcelona)
1961 Omar Sivori (Juventus)
1962 Josef Masopust (Dukla Prague)
1963 Lev Yashin (Dynamo Moscow)
1964 Denis Law (Manchester United)
1965 Eusebio (Benfica)
1966 Bobby Charlton (Manchester United)
1967 Florian Albert (Ferencvaros)
1968 George Best (Manchester United)
1969 Gianni Rivera (Milan)
1970 Gerd Muller (Bayern Munich)
1971 Johan Cruyff (Ajax)
1972 Franz Beckenbauer (Bayern Munich)
1973 Johan Cruyff (Barcelona)
1974 Johan Cruyff (Barcelona)
1975 Oleg Blokhin (Dynamo Kiev)
 1976 Franz Beckenbauer (Bayern Munich)
1977 Allan Simonsen (Borussia Monchengladbach)
1978 Kevin Keegan (Hamburg)
1979 Kevin Keegan (Hamburg)
1980 Karl-Heinz Rummenigge (Bayern Munich)
1981 Karl-Heinz Rummenigge (Bayern Munich)
1982 Paolo Rossi (Juventus)
1983 Michel Platini (Juventus)
1984 Michel Platini (Juventus)
1985 Michel Platini (Juventus)
1986 Igor Belanov (Dynamo Kiev)
1987 Ruud Gullit (Milan)
1988 Marco van Basten (Milan)
1989 Marco van Basten (Milan)
1990 Lothar Matthaus (Inter Milan)
1991 Jean-Pierre Papin (Marseille)
1992 Marco van Basten (Milan)
1993 Roberto Baggio (Juventus)
1994 Hristo Stoichkov (Barcelona)
1995 George Weah (Milan)
1996 Matthias Sammer (Borussia Dortmund)
1997 Ronaldo (Inter Milan)
1998 Zinedine Zidane (Juventus)
1999 Rivaldo (Barcelona)
2000 Luis Figo (Real Madrid)
2001 Michael Owen (Liverpool)
2002 Ronaldo (Real Madrid)
2003 Pavel Nedved (Juventus)
2004 Andriy Shevchenko (Milan)
2005 Ronaldinho (Barcelona)
2006 Fabio Cannavaro (Real Madrid)
2007 Kaka (Milan)
2008 Cristiano Ronaldo (Manchester United)
2009 Lionel Messi (Barcelona)
2010 Lionel Messi (Barcelona)
2011 Lionel Messi (Barcelona)
2012 Lionel Messi (Barcelona)
2013 Cristiano Ronaldo (Real Madrid)
2014 Cristiano Ronaldo (Real Madrid)
2015 Lionel Messi (Barcelona)
2016 Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

2017 – Sot në orën 20:00  

 

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment