REZULTATET LIVE
Shiko listën e plotë
Video Galeri

Serie A, këta janë ekipet me lojtarët më "besnikë"

14 Nëntor 2017 18:24

Kush janë skuadrat që kanë në përbërje të tyre lojtarë që kanë qëndruar më gjatë? Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje studion e CIES ka publikuar shkallën e besnikërisë për të gjitha shoqëritë evropiane. Duke analizuar kampionatin italian, ne mund të shohim midis pikëve në renditje dhe aftësisë për të mbajtur lojtarët më përfaqësues për një kohë të gjatë. Por, ka edhe disa përjashtime të rëndësishme... Të dhënat i referohen mesatares së viteve brenda kompanisë së lojtarëve të vendosur në fushë këtë sezon.

Premtuesit e rinj zënë 3 nga 6 pozicionet në klasifikim me Benevento në vendin e fundit dhe Spal të tretët. Rezultat që është biri i nevojës për të ristrukturuar nivelin e Serie A. Megjithatë, në vendin e parafundit ka një kompani që ka luajtur në kampionat për kaq shumë vite: është Fiorentina që në verë ka organizuar një metamorfozë të rëndësishme. Ngjashëm me Milan, i cili është vetëm i njëmbëdhjeti në këtë renditje pas 11 blerjeve të bëra në merkaton e verës.

Dy skuadrat e para të klasifikimit të Serie A janë shoqëritë më të stabilizuara në pikën e mbajtjes së lojtarëve: Napoli, por Juventus është sipër vetëm për 2%. Në vend të tretë është Sassuolo dhe në të katërtin Chievo që në kohën e Maran ka mbajtur gjithnjë strukturë solide. Ndjekin Roma, LAzio dhe Inter, 3 shoqëri që kanë bërë ndryshime në shënjestër.

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment