Kosova sot lajmet e fundit

08 Korrik 2019

Nga Kosova sot lajmet e fundit, kemi veçuar dy mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishmet (njĂ« rreth ekonomisĂ« dhe njĂ« rreth sportit) pĂ«r t’ju informuar nĂ« kĂ«tĂ« fillim tĂ« ri jave. 
Cfarë po ndodh me ekonominë e Kosovës gjatë sezonit të pushimeve? 
DitĂ«t e fundit ekpertĂ«t e ekonomisĂ« nĂ« KosovĂ« kanĂ« shprehur shqetĂ«simin, zhgĂ«njimin si dhe pakĂ«naqĂ«sinĂ« e tyre tĂ« madhe nĂ« lidhje me fenomenin qĂ« ndodh vitet e fundit, por sidomos kĂ«tĂ« vit nĂ« lidhje me çmimet gjatĂ« sezonit tĂ« pushimeve dhe jo vetĂ«m. Ata thonĂ« se nuk Ă«shtĂ« aspak normale qĂ« çmimet e artikujve apo shĂ«rbimeve tĂ« ndryshme tĂ« ndryshojnĂ« aq shumĂ« nĂ« njĂ« kohĂ« aq tĂ« vogĂ«l dhe pa asnjĂ« lloj kontrolli direkt pas ardhjes sĂ« emigrantĂ«ve  apo turistĂ«ve nĂ« KosovĂ«. Sipas tyre duhet tĂ« ketĂ« njĂ« lloj kontrolli sistematik ditor nga inspektorĂ«t pĂ«rkatĂ«s nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« gjĂ«rat tĂ« funksionojnĂ« siç duhet dhe tĂ« mos ketĂ« mĂ« asnjĂ« lloj problemi. “NĂ« fakt te ne po vĂ«rehet tani me tĂ« madhe kjo stuhi e fillimit tĂ« ngritjes sĂ« çmimeve tĂ« tĂ« gjithĂ« artikujve dhe tĂ« shĂ«rbimeve pa dallim. Kjo nuk do tĂ« duhej lejuar nĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ«, shteti duhet tĂ« ketĂ« njĂ« mbikĂ«qyrje dhe kontroll sepse nuk duhet lejuar qĂ« gjithçka ta merr stuhia me vete varĂ«sisht nga ambiciet e pasurimit tĂ« shpejtĂ« tĂ« oligarkĂ«ve ”, kĂ«tĂ« tha eksperti i fushĂ«s sĂ« sigurisĂ«, Dardan Grapci pĂ«r Kosova sot lajmet e fundit. Ai ka shtuar edhe se nĂ« çdo vend Ă«shtĂ« normale qĂ« çmimet e disa produkteve tĂ« rriten me disa cent gjatĂ« sezonit turistik, por nuk Ă«shtĂ« aspak normale qĂ« pas sezonit tĂ« mos kthehen nĂ« normalitet. “Pra duhet ta bĂ«jmĂ« kĂ«tu njĂ« dallim dhe nuk Ă«shtĂ« negative nĂ«se çmimet rriten pĂ«r disa cent mĂ« shumĂ« nĂ« qytetet dhe nĂ« zonat qĂ« janĂ« karakteristike pĂ«r joshjet turistike, sepse nĂ« çdo shtet turistik apo qytet çmimet atje rriten sipas standardit, por nĂ« KosovĂ« Ă«shtĂ« njĂ« e keqe qĂ« po na ndjek vazhdimisht, edhe kur i rrisin çmimet nuk i kthejnĂ« nĂ« çmimin qĂ« i kanĂ« pasur para sezonĂ«s verore por e lĂ«nĂ« ashtu deri nĂ« fund tĂ« shtatorit e madje ndodhĂ« qĂ« vazhdojnĂ« pĂ«rfundimisht me tĂ« njĂ«jtat. Kjo praktikĂ« duhet kontrolluar dhe nuk duhet lejuar”, deklaroi Grapci pĂ«r “Kosova Sot Online”. Esperti i ekonomisĂ« ndihet i shqetĂ«suar sepse çmimet e produkteve ushqimore ndokojnĂ« drejt pĂ«r sĂ« drejti te familjet kosovare dhe njĂ« pjesĂ« e tyre nuk i kanĂ« as kushtet mĂ« minimale tĂ« jetesĂ«s, jo mĂ« tĂ« pĂ«rballojnĂ« kĂ«tĂ« rritje stratosferike tĂ« cmimeve, sidomos tĂ« atyre ushqimore. “Kjo Ă«shtĂ« njĂ« arsye pse tani do tĂ« duhej tĂ« ishte shumĂ« aktiv inspektorati i tregut dhe tĂ« vepron sĂ« bashku me AgjencinĂ« e Ushqimit dhe VeterinarisĂ«, qoftĂ« duke kontrolluar nĂ« çdo market dhe njĂ«si tjetĂ«r tregtare, qoftĂ« duke dhĂ«nĂ« kĂ«shilla publike qĂ« sidomos çmimet e shportĂ«s ditore ushqimore mos tĂ« preken pĂ«r shkak kushteve ekonomike qĂ« i ka Kosova”, tha Grapci pĂ«r Kosova sot lajmet e fundit. Ai shtoi edhe se toleranca e ngritjes sĂ« çmimeve tĂ« shĂ«rbimeve nĂ« qendrat turistike, mund dhe duhet tĂ« jetĂ« deri ne 20% e jo mĂ« shumĂ«. Ky Ă«shtĂ« kriteri qĂ« zbatohet nĂ« çdo vend dhe pas sezonit, gjĂ«rat kthehen nĂ« normalitet. “Prandaj do tĂ« ishte tepĂ«r e nevojshme qĂ« tĂ« mos lejohet kaos me çmime po tĂ« bĂ«het njĂ« mbikĂ«qyrje dhe njĂ« hulumtim i thellĂ« , se nĂ« cilat shĂ«rbime dhe nĂ« cilĂ«t artikuj po ngritĂ«n çmimet qĂ« tĂ« mos ngritĂ«t pa tĂ« drejtĂ« kostoja e jetesĂ«s sĂ« qytetarĂ«ve tĂ« KosovĂ«s dhe as ajo e bashkatdhetarĂ«ve qĂ« vijnĂ« pĂ«r pushime nĂ« familjet e tyre”, ka pĂ«rfunduar Grapci pĂ«r Kosova sot lajmet e fundit, portalin “Kosova sot online”.
Nga sporti, Napoli ka nisur bisedimet me Icardin.
Nga Kosova sot lajmet e fundit, për sportin veçuam Mauro Icardin sepse Inter ka një numër të madh fansash në shtetin motër. Ekipi i Napolit ka kontaktuar me yllin e Inter, Mauro Icardi dhe menaxheren e njëkohësisht edhe bashkëshorten e tij Wanda Nara Icardi dhe i ka ofruar atij pagën vjetore prej 7.5 milionë euro plus bonuse. Duket se oferta e Napolit është superiore ndaj ofertës që Zonja e Vjetër i ka bërë sulmuesit 26-vjecar argjentinas sepse arrin te shifra gati 10 milionë euro në vit duke marrë parasysh edhe bonuset.