Lajme nga Kosova më të reja

02 Shtator 2019

Sa kohë shpenzoni në ditë për të lexuar lajmi i fundit Shqipapo lajme nga Kosova më të reja që nuk ju interesojnë pothuajse fare? Krime, thashetheme për njerëz të famshëm, programe televizive që nuk ju mësojnë asnjë lloj gjëje, etj, etj.
Pse po përballemi kaq shpesh me një fenomen të tillë?
Në një kohë ku informacioni dhe lajmi vjen nga çdo anë, është goxha e vështirë të jesh seleksionues. Hyn në Facebook thjesht nga zakoni dhe të ulet humori nga diçka, lexon lajme nga Kosova më të reja apo Shqipëria dhe përfundon duke haxhuar minuta të tëra me gjëra që nuk të shërbejnë. Mos më keqkuptoni! Unë kam qenë, jam dhe do jem gjithmonë pro leximit të lajmeve, marrjes së informacionit sepse kështu bëhemi të gjithë qytetarë më të mirë, por është bërë jashtëzakonisht shumë e thjeshtë të thithim lajme që nuk na ndihmojnë për t’u bërë të tillë, përkundrazi madje.
Cilat janë masat që duhet të marrim për ta ndryshuar situatën në të cilën ndodhemi?
Keni lexuar ndonjëherë për rrathët e shqetësimit dhe rrathët e kontrollit? Nëse jo, ky artikull do ju ndihmojë shumë.Rrathët e shqetësimit janë gjërat që na bëjnë të shpenzojmë kohë dhe energji duke u menduar aop edhe stresuar, por që mbi të cilat nuk kemi asnjë ose kemi shumë pak kontroll. Ato sigurisht që na ndikojnë shumë në stilin tonë të jetesës. Psh: lajme për terrorizmin, vrasje të ndryshme, situata të rënduara politike e ekonomike, pëlqime apo mospëlqime nga njerëzit nëpër rrjete sociale, etj si këto. Përveç rrathëve të shqetësimit, kemi edhe ato të kontrollit. Mund të jenë të përbëra nga të njëjtat gjëra si në rrathët e shqetësimit, por janë njerëzit, veprimet si dhe mendimet e tyre që e bëjnë diferencën. Këta rrathë janë të njerëzve që i zgjedhin lajme nga Kosova dhe Shqipëria më të reja që do lexojnë psh, që zgjedhin të mos ndikohen fare nga komentet, fotot apo videot me të cilat mund të përballen në botën virtuale, që zgjedhin të marrin vetëm informacione me vlerë, që e kursejnë kohën e tyre dhe e shpenzojnë vetëm me gjëra vërtet të dobishme. Këta janë qytetarët që na duhen sepse janë të informuar dhe kanë kohë për t’i dhënë vendit e botës vlera, krijime si dhe vepra të mira.
Problemi me informacionet boshe, thashethemet apo gjëra të tjera të ngjashme si këto është që të marrin aq shumë kohë dhe energji sa që nuk ke më vend për të marrë lajme nga Kosova dhe Shqipëria më të reja, flas për ato të duhurat dhe të vlefshmet. Vendi dhe bota nuk ka nevojë për njerëz të informuar keq, për njerëz që thithin çdo lloj lajmi e informacioni pa i kushtuar vëmendjen më të vogël seleksionimit të tyre. Jo! Vendi dhe bota ka nevojë për qytetarë të mirë informuar, që e cmojnë kohën si gjënë më të shtrenjtë, që në çdo sekondë përpiqen dhe bëjnë më të mirën. Le të punojmë të gjithë shumë fort të gjithë për t’u bërë të tillë!
Ja një nga lajme nga Kosova më të reja nga gazeta express. “Trajneri i Çekisë: Kosova shumë e rrezikshme, por besoj se mund ta përballojmë. Edhe pse e vlerëson si kundërshtare shumë të rrezikshme, trajneri i Republikës së Çekisë, Jaroslav Silhavy, beson se skuadra e tij do t’ia dalë ta përballojë me sukses Kombëtaren e Kosovës në ndeshjen e Grupit A kualifikues për Kampionatin Evropian 2020, të shtunën në Prishtinë. Çekia e viziton Prishtinën të shtunën më 7 shtator, për t’u përballur me Kombëtaren verdhekaltër në stadiumin Fadil Vokrri, në një duel të drejtpërdrejt për vendin e dytë – të fundit që siguron biletën për EURO 2020 nga Grupi A. Silhavy nuk e ka ftuar asnjë futbollist të ri në ekipin e tij kombëtar, përkundër se nuk do të mundë të llogarisë në mesfushorin David Pavelka. Megjithatë, atij i është rikthyer Vladimir Darida pas problemeve shëndetësore. Duke folur në një konferencë për media të hënën, Silhavy i lartësoi cilësitë e Kosovës, edhe pse beson se do të arrijë rezultat pozitiv nga vizita në Prishtinë. “Kemi rivalë sfidues. Në veçanti, Kosova – e cila është më së afërmi neve në renditjen tabelore – është shumë e rrezikshme. Por, unë besoj se ne do të mundë ta përballojmë këtë ndeshje”, tha Silhavy të hënën në një konferencë për media. Silhavy nuk beson se ndeshjet e qershorit do të jenë vendimtare për përcaktimin e fatit të vendit të dytë në grup, me Çekinë e tij që në ndeshjen tjetër përballet me Malin e Zi dhe Kosovën me Anglinë.” Kështu shkruan Gazeta Express.