Lajme Shqip Kosova

02 Shtator 2019

Lajmet janë një nga gjërat më të rëndësishme në jetën e shumicës së njerëzve. Pavarësisht se cfarë pune bëni, shanset janë që të jeni të angazhuar me lajme Shqip nga vendi, Kosova apo bota në një mënyrë apo një tjetër.
Vazhdoni të lexoni gazeta

NĂ« shumicĂ«n e ditĂ«ve tĂ« javĂ«s ndodh patjetĂ«r dicka lokale, vendore apo nga bota pĂ«r tĂ« cilĂ«n ia vlen tĂ« shkruhet dhe tĂ« lexohet. PĂ«r shumĂ« njerĂ«z, pyetja e parĂ« qĂ« ju vjen nĂ« mĂ«ngjes Ă«shtĂ« “Cilat janĂ« titujt e lajmeve sot?”. Nuk ka rĂ«ndĂ«si nĂ«se keni lexuar artikuj emocionues, tragjikĂ«, tĂ« frikshĂ«m, sensacionalĂ«, thashetheme, tĂ« lumtur, etj, etj. NĂ« njĂ« moment tĂ« ditĂ«s me familjarĂ«t, miqtĂ«, komshinjtĂ« apo kolegĂ«t e punĂ«s do diskutoni pĂ«r tĂ« paktĂ«n njĂ« prej tyre sepse e tillĂ« Ă«shtĂ« jeta, mes njerĂ«zish e lajmesh. NjerĂ«z tĂ« ndryshĂ«m i marrin lajmet e tyre nga njĂ« larmi burimesh, pĂ«rfshirĂ« televizionin, radion, revistat dhe internetin. SidoqoftĂ« gazetat mbeten dhe duhet tĂ« mbeten burimi mĂ« i besuar, mĂ« i nderuar dhe mĂ« i respektuar i lajme Shqip Kosova, vendi e bota. Statistikat thonĂ« qĂ« mĂ« shumĂ« se 50% e tĂ« rriturve nĂ« mbarĂ« botĂ«n lexojnĂ« cdo ditĂ« lajme.
Arsyet pse duhet të lexoni cdo ditë lajme

Së pari: lajmet nga bota. Një nga gjërat më positive të gazetave dhe jo vetëm është që të mbajnë të informuar cdo ditë me ngjarjet më të fundit botërore. Në varësi të asaj që po ndodh, lajmet mund të përfshijnë ceshjte me rëndësi të vecantë, të tilla si lufta, klima, ekonomia, zgjedhjet politike apo edhe tema të tjera që preferohen nga shumë njerëz si skandale politike, thashetheme njerëzish të famshëm, debate për ceshtje të ndryshme, etj si këto. Pra është e rëndësishme të jesh i informuar ndërkohë që lajmet shpalosen në cdo cep të globit. Kështo formoni mendimin tuaj për tema të caktuara që ju interesojnë apo përgatiteni për ngjarje botërore që mund të kenë edhe ndikim të drejtpërdrejtë në jetën tuaj e të rrethit tuaj gjithashtu.

 SĂ« dyti: lajme Shqip nga vendi dhe Kosova. NjĂ« avantazh tjetĂ«r shumĂ« i madh i leximit tĂ« lajmeve Ă«shtĂ« qĂ« jeni tĂ« informuar me ngjarjet nga vendi. PavarĂ«sisht nĂ«se jeton nĂ« njĂ« qytet tĂ« vogĂ«l apo tĂ« madh, gjĂ«ra qĂ« ndikojnĂ« nĂ« jetĂ«n tuaj dhe tĂ« komunitetit nĂ« tĂ« cilin jetoni ndodhin rregullisht cdo ditĂ«. Disa nga lajmet mund tĂ« flasim pĂ«r zgjedhje politike lokale apo vendore, ndĂ«rsa lajme Shqip Kosova apo nga vendi mund tĂ« kenĂ« tĂ« bĂ«jnĂ« me histori mĂ« tĂ« vecanta si psh zbulimi i dickaje, hapja e njĂ« biznesi qĂ« mund t’i shĂ«rbejĂ« komunitetit, rregullimi i njĂ« ndĂ«rtese tĂ« rĂ«ndĂ«sishme, etj. ËshtĂ« e rĂ«ndĂ«sishme tĂ« informohemi si pĂ«r ngjarjet dhe eventet pozitike, ashtu edhe pĂ«r ato negative.

Së treti: sporti. Për të gjithë të apasionuarit pas sportit, ata që e ndjekin për qejf, por edhe ata që kanë një profesion në lidhje me sportin, lajmet janë tejet të rëndësishme. Sporti është një nga gjërat më të bukura që i afron njerëzit me njëri-tjetrin, kështu që edhe në nuk jeni fans i madh i tij, nuk është keq të dini dy gjëra në lidhje me të. Kështu bashkoheni në biseda të ndryshme me miqtë tuaj dhe jo vetëm.

SĂ« katĂ«rti: argĂ«timi. NĂ« gazeta nuk gjen vetĂ«m tema serioze dhe nĂ« fakt ka njerĂ«z, tĂ« cilĂ«t janĂ« shumĂ« tĂ« interesuar edhe nĂ« fushat e argĂ«timit apo krijimit. NĂ« fund tĂ« fundit, cfarĂ« dite do ishte nĂ«se nuk do kishte pak tĂ« qeshura, muzikĂ«, humor apo ngjarje qĂ« tĂ« largojnĂ« sado pak nga e gjithĂ« “zhurma” e politikĂ«s apo problemeve tĂ« ndryshme ekonomike e jo vetĂ«m. Lajme Shqip Kosova dhe vendi nuk duhet tĂ« jenĂ« vetĂ«m me “nota” serioze. FjalĂ«kryqet dhe horoskopi janĂ« gjithashtu shumĂ« argĂ«tuese pĂ«r njĂ« pjesĂ« tĂ« mire lexuesish.
SĂ« pesti: lajmĂ«rimet, njoftimet pĂ«r punĂ«, shitje, blerje, reklama tĂ« ndryshme. TĂ« gjitha kĂ«to mund t’i merrni nĂ«se bĂ«heni lexues i rregullt i gazetave. PĂ«r mĂ« tepĂ«r tĂ« menduarit kritik zhvillohet, jeni qytetar mĂ« i mirĂ« pĂ«r qytetin dhe vendin tuaj, mund tĂ« merrni pjesĂ« nĂ« biseda nga mĂ« tĂ« ndryshmet, mund tĂ« ndihmoni shumĂ« njerĂ«z dhe mund tĂ« ndryshoni pĂ«r mire stilin e jetesĂ«s suaj dhe tĂ« njerĂ«zve rreth jush. Leximi nuk Ă«shtĂ« asnjĂ«herĂ« i gabuar, prandaj bĂ«jeni pjesĂ« tĂ« tilit tuaj tĂ« jetesĂ«s.