Lajme sportive Inter

06 Gusht 2019

ËshtĂ« e vĂ«rtetĂ« qĂ« skuadra e Inter-it ka njĂ« pĂ«rqindje goxha tĂ« lartĂ« tifozash nĂ« vendin tonĂ« dhe si pasojĂ« lajme sportive Inter Ă«shtĂ« njĂ« nga tog fjalĂ«shat mĂ« tĂ« kĂ«rkuar nĂ« internet.

Po cilat janë skuadrat më të ndjekura dhe popullore të futbollit në gjithë Botën?

Kjo pyetje Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« shumĂ« e shumĂ« herĂ« mĂ« parĂ« nĂ« situata nga mĂ« tĂ« ndryshmet: qĂ« nga darkat familjare, nĂ« tryeza pune, nĂ« bare, televizione, etj, etj
 Por edhe pse Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« shumĂ« herĂ«, pĂ«rgjigja ka qenĂ« gjithmonĂ« e vĂ«shtirĂ« pĂ«r t’u gjetur. Rezultatet qĂ« do lexoni mĂ« poshtĂ« janĂ« marrĂ« nga “Zeelo”, njĂ« grup profesionistĂ«sh tĂ« specializuar nĂ« futboll dhe ekspertizĂ« tifozĂ«sh. Ata kanĂ« pĂ«rdorur njĂ« numĂ«r tĂ« madh faktorĂ«sh, burimesh dhe tĂ« dhĂ«nash financiare tĂ« klubeve mĂ« tĂ« mĂ«dha (numrin e ndjekĂ«sve nĂ«pĂ«r rrjete sociale, shitjen e fanellave, ofertat pĂ«r fanellat nga sponsora tĂ« ndryshĂ«m, ndjekja vjetore e ndeshjeve tĂ« tyre, vlera e klubit, numri i futbollistĂ«ve tĂ« klasit, etj) dhe kanĂ« arritur nĂ« kĂ«to pĂ«rfundime:
Në vendin e 15 për nga numri i tifozërisë nëpër Botë është pikërisht Inter Milan. Pasi kaluan një numër relativisht të madh sezonesh jo të mira, gjigantët italianë kanë rënë disa numra nga renditja. Megjithatë ata vazhdojnë të jenë shumë të pëlqyer në mbarë botën dhe lajme sportive Inter mjaft të lexuara.
NĂ« vendin e 14 vjen AS Roma, njĂ« nga 4 klubet italiane me famĂ« dhe tifozĂ« nga e gjithĂ« bota. Francesco Totti Ă«shtĂ« shpallur lojtari mĂ« i famshĂ«m i kĂ«saj skuadre dhe besnikĂ«ria e tij ndaj RomĂ«s e ka cuar  famĂ«n e klubit edhe mĂ« tej.
Vendin e 13 e ze Tottenham Hotspur. Kohët e fundit Spurs kanë bërë një punë fantastike në vendosjen e një strategjie botërore dhe ia kanë dalë më së miri. Tashmë ata renditen pranë rivalëve të tyre të Londrës Veriore dhe dy vende para dy prej gjigantëve italianë. Përmendim se lajme sportive Inter dhe Roma janë shumë të ndjekura, pra Spurs kanë ecur vërtet shumë.

Në vendin e 12 renditet Borussia Dortmund. Të habitur? Epo nuk duhet të jeni edhe aq sepse që pas arritjeve të mrekullueshme të viteve 2010-2011, 2011-2012 nga Klopp edhe pas largimit të tij, Dortmund ia ka dale të qëndrojë shumë pranë gjigantëve të Munich.
Manchester City Ă«shtĂ« nĂ« vendin e 11. ShumĂ« prej jush pĂ«rsĂ«ri do habiten, por na duhet ta pranojmĂ« qĂ« suksesi dhe fuqia e tyre financiare Ă«shtĂ« vetĂ«m nĂ« rritje. Nga njĂ« kĂ«rkim dhe studim spanjolles “Sport”, Ă«shtĂ« vĂ«nĂ« re se fansat e Man City janĂ« rritur me 523% dhe tĂ« Man United kanĂ« rĂ«nĂ« me 19%. Jo keq apo jo?
Cila është top 10 e famshme?
Vendin e 10 e merr Paris Saint-Germain, tĂ« vetmit francezĂ« nĂ« kĂ«tĂ« listĂ« dhe vendi i 9 zihet nga gjigantĂ«t italianĂ«, AC Milan. Edhe pse vitet e fundit nuk janĂ« mĂ« Milan qĂ« kanĂ« qenĂ«, pĂ«rsĂ«ri tiforĂ«ria e tyre Ă«shtĂ« mjaft e lartĂ«. Lajme sportive Inter dhe Milan janĂ« shumĂ« tĂ« ndjekura dhe tifozĂ«ria e tyre ka qenĂ« gjithmonĂ« shumĂ« besnike. 
Mbetemi tek Italia sepse “Zonja e vjetĂ«r” ze pikĂ«risht vendin e 8 nĂ« kĂ«tĂ« listĂ«. Juventus ka dominuar Serie A dhe nga studime tĂ« fundit, pĂ«r shkak tĂ« super blerjes Ronaldo, thuhet se janĂ« skuadra mĂ« e dashur dhe njĂ«kohĂ«sisht mĂ« e urryer nĂ« gjithĂ« ItalinĂ«.
FC Bayern Munich qëndron një vend para Juves. Zbritje në renditje të klubit më të madh dhe më të suksesshëm të Gjermanisë.
Vendi i 6 merret nga Liverpool dhe besoj shumica prej jush janë dakord. Menaxheri actual Jurgern Klopp është i dashur nga fansat në gjithë botën dhe njihet për krijimin e skuadrave të suksesshme me sulm tepër interesant. Puna që ka bërë me ekipin e dytë më të ndjekur të Anglisë nuk ka qenë e paktë.
I 5 renditet Arsenal, i udhëhequr nga Chelsea FC, FC Barcelona e Real Madrid.
Cili qëndron në vendin e parë? Manchester United me vlerë klubi 3.127 paund, 650 milion fansa në gjithë Botën, 2.850.000 shitje bluzash mesatarisht në vit, 18.9 milion ndjekës në Twitter, 27 milion ndjekës në Instagram dhe 73.7 milion ndjekës në Facebook?
Po ju cilën skuadër ndiqni dhe cilat lajme lexoni? Lajme sportive Inter, Milan, Juve, Bayern, Man United, PSG? Edhe në Shqipëri na duhet një studim i tillë kaq interesant.