Lajmet e fundit news24

02 Shtator 2019

Kryefjala e ditëve të pjesës më të madhe të meshkujve në të gjithë botën është sporti.

Pse meshkujt e kanë këtë marëdhënie të veçantë me sportin? 
Politika gjinore dhe shkenca nuk kanĂ« shkuar asnjĂ«herĂ« mirĂ« me njĂ«ra-tjetrĂ«n.  ShoqĂ«ria patriarkale e ka lidhur femrĂ«n me butĂ«sinĂ« e delikatesĂ«n dhe si pasojĂ« larg nga sportet (sidomos ato qĂ« kanĂ« pjesĂ« tĂ« tyre forcĂ«n, rezistencĂ«n e goditjen), por nĂ« vitet ’70 doli njĂ« frymĂ« e re. NjerĂ«zit filluan tĂ« besonin qĂ« diferencat gjinore vinin si pasojĂ« e sjelljeve tĂ« mĂ«suara e jo tĂ« lindura. Psh: NĂ«se i jep njĂ« vajze tĂ« vogĂ«l njĂ« top futbolli pĂ«r tĂ« luajtur dhe njĂ« djali tĂ« vogĂ«l njĂ« kukull barbie, ata do kĂ«naqen pafund pa menduar se janĂ« duke bĂ«rĂ« diçka tĂ« çuditshme e jashtĂ« normales. Por tĂ« hedhĂ«sh poshtĂ« studime tĂ« tĂ«ra shkencore vetĂ«m pĂ«r disa lodra, sikur nuk shkon
 Sa mĂ« shumĂ« Ă«shtĂ« studiuar struktura e trurit dhe ekspozimi i hormoneve prenatale, aq mĂ« shumĂ« Ă«shtĂ« konfirmuar se vajzat dhe djemtĂ« lindin shumĂ« tĂ« ndryshĂ«m nga sjellja. Studime janĂ« bĂ«rĂ« dhe bĂ«hen vazhdimisht dhe tĂ« gjitha na japin njĂ« pĂ«rgjigje: pĂ«rqindja e pĂ«rfshirjes dhe interesit nĂ« sporte, dashuria dhe leximi pĂ«r lajme sportive dominohen nga gjinia mashkullore. Por cilat janĂ« sportet mĂ« tĂ« ndjekura dhe lexuara nĂ« botĂ«? Po,i pari Ă«shtĂ« ai qĂ« po mendoni edhe ju: futbolli. Rreth 4 bilion njerĂ«z, pra mĂ« shumĂ« se gjysma e botĂ«s, janĂ« adhurues tĂ« futbollit. Kjo do tĂ« thotĂ« qĂ« ata ndjekin ndjeshjet dhe lexojnĂ« lajme sportive rregullisht. Mund t’ju duket e çuditshme sepse nĂ« vendin tone Ă«shtĂ« njĂ« sport qĂ« nuk perflitet pothuajse fare, por nĂ« rang botĂ«ror kriket Ă«shtĂ« sporti i dytĂ« mĂ« i ndjekur. NumĂ«rohen pa frikĂ« rreth 2.5 bilion adhurues qĂ« mbĂ«shtesin dhe lexojnĂ« lajme sportive pĂ«r skuadrat e tyre tĂ« zemrĂ«s. Vendin e tretĂ« me rreth 2 bilion fansa e merr hokej nĂ« fushĂ« dhe vendin e katĂ«rt me 1 bilion, tenisi. Renditja pasohet nga volejbolli (900 milion fansa), tenisi i tavolinĂ«s (875 milion), basketbolli (825 milion fansa), bejsbolli (500 milion), regbi (475 milion) dhe golfi (450 milion).
NĂ« ShqipĂ«ri tĂ« gjithĂ« e dinĂ« qĂ« futbolli Ă«shtĂ« sporti mĂ« i ndjekur dhe mĂ« i dashur. Shumica e meshkujve, por edhe shumĂ« femra mbĂ«shtesin skuadrat e tyre tĂ« zemrĂ«s dhe informohen duke lexuar lajme sportive mbi to. Eduasportin apo lajmet e fundit news24 pĂ«rpiqen cdo ditĂ« t’ju mbajnĂ« tĂ« informuar mbi tĂ« rejat e fundit me lajme sportive dhe rezultatet live jo vetĂ«m pĂ«r futbollin, por edhe pĂ«r sporte tĂ« tjera. 

Dy nga lajmet e fundit sportive news24 janë këto:

Roma godet nĂ« minutĂ«n e fundit, vijnĂ« Kalinic dhe Mkhitaryan, thuhet nĂ« lajmet e fundit news24. “Pasi dĂ«shtoi shpesh herĂ« nĂ« tratativat e merkatos sĂ« verĂ«s, Roma godet me dy blerje tĂ« rĂ«ndĂ«sishme nĂ« ditĂ«n e fundit. Pasi shiti Patric Schick te Leipzig, klubi verdhekuq mbylli transferimet e Nicola Kalinic dhe Henrik Mkhitaryan. Sulmuesi kroat vjen nga Atletico Madrid me njĂ« formulĂ« huazimi me tĂ« drejtĂ« blerjen pĂ«rfundimtare tĂ« kartonit nĂ« fund tĂ« sezonit. Ky Ă«shtĂ« njĂ« rikthim pĂ«r Kalinic, qĂ« nĂ« Serie A ka luajtur mĂ« parĂ« nĂ« fillim me FiorentinĂ«n dhe mĂ« pas me Milanin. Por goditja mĂ« e rĂ«ndĂ«sishme dhe suprizĂ«, ishte huazimi i futbollistit armen. Henrik Mkhitaryan largohet nga Arsenali dhe bashkohet me RomĂ«n po me formulĂ« huazimi dhe tĂ« drejtĂ« pĂ«r blerjen e kartonit nĂ« fund tĂ« sezonit. Dy futbollistĂ«t zhvilluan testet mjekĂ«sore dhe do tĂ« jenĂ« gati pĂ«r skuadrĂ«n pas ndĂ«rprjejes sĂ« kampionatit.”
Ikardi nis vizitat mjekĂ«sore te PSG, firma Ă«shtĂ« fare pranĂ«, thuhet nĂ« lajmet e fundit news24.  â€œPak çaste mĂ« parĂ«, Mauro Ikardi ka mbĂ«rritur nĂ« Paris. Sulmuesi argjentinas i Interit do tĂ« kryejĂ« vizitat mjekĂ«sore dhe mĂ« pas do tĂ« nĂ«nshkruajĂ« njĂ« kontratĂ« qĂ« do ta lidhĂ« me Paris SĂ«n ZhĂ«rmenin pĂ«r njĂ« vit, teksa klubi francez do tĂ« ketĂ« mĂ« pas tĂ« drejtĂ«n e blerjes pĂ«r 60 milionĂ« euro. NjĂ« operacion qĂ« shkon nĂ« total nĂ« 70 milionĂ« euro me gjithĂ« sezonin ku Ikardi do tĂ« jetĂ« nĂ« huazim. Tek Interi janĂ« tĂ« gjithĂ« tĂ« kĂ«naqur. Sulmuesi nuk pĂ«rfundoi te Juventusi dhe shifra Ă«shtĂ« e bollshme. Jo aq sa pretendonin nĂ« Milano sezonin e shkuar, por gjithsesi e konsiderueshme parĂ« problemet e muajve tĂ« fundit.” Shkruan balkanweb, lajmet e fundit news24.