Lajmet klan Kosova

19 Gusht 2019

Duke qenë se lajmet klan Kosova janë nga më të ndjekurat në Shqipëri dhe Kosovë, po ju bëjmë një përmbledhje të shkurtër nga sporti. Të drejtat e autorit të lajmeve më poshtë i takojnë vetëm klankosova.tv.

Neymar s’largohet pa ia gjetur zĂ«vendĂ«suesin, thotĂ« trajneri i PSG:
Trajneri i Paris Saint-Germain, Thomas Tuchel, ka pĂ«rjashtruar mundĂ«sinĂ« e largimit tĂ« yllit tĂ« skuadrĂ«s Neymar. Ai ka thĂ«nĂ« se braziliani nuk do tĂ« mund tĂ« largohet pa e gjetur klubi zĂ«vendĂ«suesin e tij, shkruan Goal, transmeton lajmet Klan Kosova. “Ai nuk do tĂ« largohet pa e gjetur pasuesin e tij, nuk Ă«shtĂ« i mundur largimi”, ka thĂ«nĂ« Tuchel pas takimit me Rennes qĂ« e humbĂ«n 2:1. “ËshtĂ« e qartĂ«, nĂ«se ai do tĂ« qĂ«ndrojĂ« Ă«shtĂ« lojtar qĂ« mund tĂ« na ndihmojĂ« qĂ« tĂ« fitojmĂ«. ËshtĂ« e qartĂ« nĂ« kishim mungesĂ« shpĂ«rthimi. Kishte pak situata ku kishim hapĂ«sirĂ« dhe nuk ishim vendimtar”, ka thĂ«nĂ« ai pĂ«r ndeshjen.
PSG dhe Juve pranë bisedimeve për Dybala:
Paris Saint-Germain synon tĂ« pĂ«rforcohet pas fillimti me humbje tĂ« sezonit tĂ« ri.Ata pritet qĂ« tĂ« veprojnĂ« shpejt pĂ«r tĂ« nĂ«nshkruar me Paulo Dybala pasi u mposhtĂ«n tĂ« dielĂ«n nga Rennes 2:1. Mail raporton se klubi francez do tĂ« nisĂ« bisedimet me Juventusin rreth transferimit tĂ« Paulo Dybala pĂ«r 80 milionĂ«. Drejtori i PSG, Leonardo ka thĂ«nĂ« se marrĂ«veshja mund tĂ« finalizohet diku kah e mĂ«rkura, marrĂ«veshje pĂ«r tĂ« cilĂ«n ai do tĂ« punojĂ« me agjentin Jorge Antun.Kamioni i Serie A ka shprehur vullnetin pĂ«r tĂ« ndarĂ« rrugĂ«t me argjentinasin i cili gjatĂ« verĂ«s ka qenĂ« i pĂ«rfolur pĂ«r njĂ« kalim nĂ« Manchester United ose Tottenham Hotspur. – thuhet nĂ« lajmet klan Kosova.

Kosova U16 shĂ«non fitoren e parĂ« nĂ« Evropian: 
Kosova U16 ka shĂ«nuar fitoren e parĂ« nĂ« Kampionatin Evropian, Divizioni B, qĂ« po zhvillohet nĂ« PodgoricĂ« tĂ« Malit tĂ« Zi. DardanĂ«t e rinj e kanĂ« mposhtur NorvegjinĂ« me rezultat 65:57 (10:18, 17:13, 22:12, 17:14), njofton FBK, transmeton Klan Kosova. “BasketbollistĂ«t e rinj tĂ« KosovĂ«s pĂ«rveç nĂ« çerekun e parĂ«, kanĂ« qenĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« se norvegjezĂ«t, duke shĂ«nuar fitoren e parĂ« nĂ« Evropian, pas tri humbjeve. Eliot Peci shĂ«noi 15 pikĂ«, por lojtari i ndeshjes ishte Visar Ejupi me 12 pikĂ« e plot 17 kĂ«rcime, kurse me nĂ«ntĂ« pikĂ« ndihmoi Enes Huduti”, thuhet nĂ« njoftim. Ndeshja e fundit nĂ« grupe pĂ«r KosovĂ«n do tĂ« jetĂ« tĂ« martĂ«n ndaj SuedisĂ«. – shkruhet nĂ« lajmet klan Kosova.

Bullgaria shpallet kampione e Europianit në Prishtinë:
Bullgaria Ă«shtĂ« shpallur kampione e Kampionatit Europian, Divizioni B pĂ«r femra U20, qĂ« pĂ«r tetĂ« ditĂ« me radhĂ« wshtw mbajtur nĂ« PrishtinĂ«. 12 kombĂ«tare luftuan nga fillimi, derisa nĂ« fund ishin vashat bullgare ato qĂ« triumfuan, duke mundur nĂ« finale FinlandĂ«n nĂ« njĂ« ndeshje tĂ« jashtĂ«zakonshme me rezultat 80:75, njofton Klan Kosova.Finlanda e filloi mirĂ« ndeshjen, por mĂ« pas Bullgaria u rikthye, derisa nĂ« momentet vendimtare ishte mĂ« e suksesshme dhe fitoi Europianin nĂ« PrishtinĂ«. Kjo ishte hera e parĂ« qĂ« njĂ« Europian i Divizionit B u mbajt nĂ« PrishtinĂ« dhe u organizua pĂ«r mrekulli nga Federata e Basketbollit e KosovĂ«s. NĂ« ceremoninĂ« mbyllĂ«se janĂ« shpallur edhe mĂ« tĂ« mirĂ«t e Evropianit: Lotta Vehka-aho nga Finlanda, Holly Winterburn nga Britania e Madhe, Karina Konstatinova nga Bullgaria, Claire Melia nga Irlanda dhe AĂ«ak Kuier nga Finlanda. Lotta Vehka-aho nga Finlanda u shpall MVP i Evropianit, derisa çmimin ia dorĂ«zoi Sekretarja e PĂ«rgjithshme e FBK-sĂ«, Elvira Dushku. Medaljet pĂ«r skuadrĂ«n fituese i kanĂ« ndarĂ« kryetari i FederatĂ«s sĂ« Basketbollit tĂ« KosovĂ«s, Arben Fetahu dhe Wilfred Gintschel nga FIBA. Ky i fundit ka dhĂ«nĂ« trofeun pĂ«r kapitenen e BullgarisĂ«. Vendi i tretĂ« i ka takuar IrlandĂ«s, qĂ« nĂ« njĂ« ndeshje fantastike ka mundur BritaninĂ« e Madhe me rezultat 60:57. Irlandezet kishin edhe 20 pikĂ« epĂ«rsi, por vashat e BritanisĂ« sĂ« Madhe kanĂ« luftuar deri nĂ« fund, edhe pse nuk arritĂ«n qĂ« tĂ« sigurojnĂ« vendin e tretĂ«, qĂ« njĂ«kohĂ«sisht siguron edhe njĂ« vend nĂ« Divizionin A. Izraeli u rendit nĂ« vendin e pestĂ«, pasi mundi KroacinĂ« 70:61, kurse Turqia u rendit nĂ« vendin e shtatĂ«, duke mundur RumaninĂ« me rezultat 86:56. NĂ« grupin e fundit pĂ«r vendet 9-12, Ukraina e ka mundur IslandĂ«n 61:47, derisa Kosova ka pĂ«suar nga Greqia 55:79. Ukraina u rendit e nĂ«nta, Islanda e dhjeta, Greqia e 11-ta dhe Kosova e 12-ta. – thuhet nĂ« lajmet klan Kosova.