Sporti telegraf

13 Gusht 2019

Sporti në vendin tonë, si në shumicën e vendeve të botës, ka qenë dhe është shumë i ndjekur dhe i dashur për njerëzit. Dy nga sajtet më të ndjekura në vend dhe Kosovë janë Eds dhe sporti telegraf. Por si ka qenë zhvillimi i sportit ndër vite në vendin tonë?

Si ishte situata para komunizmit?

Thuhet se nĂ« vitin 1906 njĂ« prift anglez vizitoi njĂ« kolegj nĂ« qytetin e ShkodrĂ«s dhe u prezanti çunave futbollin. Ai kishte me vete njĂ« top futbolli si dhuratĂ« pĂ«r kolegjin, me shpresĂ«n qĂ« nxĂ«nĂ«sit do e pĂ«lqenin si sport dhe do sillte lumturi nĂ« jetĂ«n e tyre. Por shumĂ« shpejt loja dhe dashuria pĂ«r tĂ« u pĂ«rhap nĂ« gjithĂ« qytetin dhe nĂ« vitin 1909 u formua skuadra e parĂ«, e cila mbante emrin “Indipendenca”. Skuadra zhvilloi takimin e saj tĂ« parĂ« ndĂ«rkombĂ«tare me njĂ« skuadĂ«r austriake 4 vite mĂ« vonĂ«, pra mĂ« 1913-Ă«n. Edhe pse “Indipendenca” humbi me rezultatin 1-2, ndeshja u ndoq me shumĂ« kuriozitet dhe dashuri nga shkodranĂ«t. PĂ«r kĂ«tĂ« arsye, disa patriotĂ«, midis tĂ« cilĂ«ve HilĂ« Mosi, Luigj Gurakuqi e Bajram Curri, punuan fort dhe arritĂ«n tĂ« sillnin nĂ« jetĂ« shoqĂ«rinĂ« “Vllaznia”. NdĂ«rkohĂ« nĂ« qytetin e Korçës, pĂ«rveç futbollit, preferoheshin shumĂ« edhe garat e vrapit, kĂ«rcimit apo çiklizmit. PĂ«rsĂ«ri HilĂ« Mosi me bashkĂ«punimin e Mihal Gramenos dhe Orhan Pojanit, krijuan shoqĂ«rinĂ« “VllazĂ«ria”. ShoqĂ«ritĂ« u ndoqĂ«n mĂ« pas nga “Sport Klub Vlora”, “Sport Klub Tirana”, “Atdheu” e “Adriatiku” nĂ« KavajĂ« e DurrĂ«s e “Tomori” nĂ« Berat. Sporti Shqiptar filloi tĂ« lulĂ«zonte dhe po zhvillohen ndeshje e ture jo vetĂ«m me shoqatat brenda vendit, por edhe me skuadra tĂ« jashtme. BĂ«het fjalĂ« pĂ«r vitet 1920 e tutje. NĂ« çdo qendĂ«r prefekture filluan tĂ« formoheshin shoqatat sportive krahinore, tĂ« varura nga Federata Sportive Shqiptare, e krijuar nga qeveria e Zogut. Aktiviteti sportive ndahej nĂ« tre kategori qĂ« ishin lojĂ«ra sportive, atletikĂ« dhe sporte tĂ« tjera. NĂ« vitin 1932 FSSH-ja u anĂ«tarĂ«sua nĂ« FIFA dhe nĂ« 6 shkurt tĂ« vitit 1937, FIFA i bĂ«ri ftesĂ« tĂ« merrte pjesĂ« nĂ« Kampionatin e TretĂ« BotĂ«ror tĂ« Futbollit. MegjithatĂ« pĂ«r shkak tĂ« mungesĂ«s sĂ« fondeve, vendi ynĂ« nuk arriti tĂ« merrte pjesĂ« edhe pse kishte njĂ« plejadĂ« tĂ« mrekullueshme futbollistĂ«sh. Por mĂ« shumĂ« mund tĂ« lexoni nĂ« sajtin tonĂ« dhe sporti telegraf.

GjatĂ« regjimit komunist, sporti nĂ« vendin tonĂ« mori zhvillim dhe rĂ«ndĂ«si tĂ« madhe sepse konsiderohej si njĂ« nga shtyllat ku mbĂ«shtetej pushteti dhe ideologjia. NĂ« atĂ« kohĂ«, sporti dhe aktiviteti fizik lidhej me forcĂ«n dhe me faktin qĂ« tĂ« gjithĂ« duhet tĂ« ishin gati pĂ«r luftĂ« nĂ« rast se do kishte nevojĂ« Atdheu. NĂ«pĂ«r shkolla, mĂ«simi fillonte çdo ditĂ« me ushtrime gjimnastike dhe u investua shumĂ« nĂ« çdo cep tĂ« vendit. NĂ« vitin 1946 u pĂ«rurua stadiumi i parĂ« kombĂ«tar, i cili mori emrin “Qemal Stafa” dhe nĂ« po atĂ« vit, ShqipĂ«ria u shpall Kampione Ballkani nĂ« futboll. Sporti Shqiptar sa vinte e forcohej
 NĂ« vitin 1948 u hap shkolla “Teknikumi i FizkulturĂ«s nĂ« TiranĂ«â€ dhe nĂ« vitin 1958 u krijua Instituti i LartĂ« i KulturĂ«s Fizike “Vojo Kushi”. NjĂ« vit mĂ« vonĂ« ShqipĂ«ria u pranua nĂ« Komitetin Olimpik NdĂ«rkombĂ«tar dhe nĂ« po atĂ« vit u zhvillua spartakiada e parĂ« kombĂ«tare. Sporti qĂ« ishte i ndaluar nĂ« atĂ« kohĂ« ishte pikĂ«risht boksi sepse shihej si diçka e dhunshme dhe aspak edukuese. NdĂ«rkohĂ«, tani mund tĂ« jetĂ« nga sported mĂ« tĂ« suksesshme nĂ« ShqipĂ«ri. PĂ«r tĂ« rejat mĂ« tĂ« fundit rreth tij, lexoni eds dhe sporti telegraf.

Ku ishte gabimi dhe “tatĂ«pjeta”?

Sporti Shqiptararriti tĂ« ngrihej nĂ« nivele BotĂ«rore tĂ« larta sidomos nĂ« vitet 1980-1990, por çfarĂ« ndodhi mĂ« pas? Pas rĂ«nies sĂ« komunizmit, nĂ« vendin tonĂ« kishte aq shumĂ« probleme sa sporti ishte i fundit qĂ« konsiderohej i rĂ«ndĂ«sishshĂ«m. ShqipĂ«ria filloi t’i eksportonte sportistĂ«t e saj jashtĂ« vendit pĂ«r t’u stĂ«rvitur nĂ« klube private pĂ«r kampionate kombĂ«tare e ndĂ«rkombĂ«tare dhe pĂ«r tĂ« pĂ«rfaqĂ«suar vendin e tyre kur bĂ«hej fjalĂ« pĂ«r rang botĂ«ror. NĂ« kĂ«tĂ« periudhĂ«, sporti mori karakterin e “sistemit elitar”, pra nĂ« tĂ« bĂ«nin pjesĂ« kryesisht fĂ«mijĂ« tĂ« klasĂ« sĂ« mesme e tĂ« lartĂ« sepse ata e kishin mĂ« tĂ« thjeshtĂ« tĂ« ecnin para nĂ«pĂ«r klube sportive. Sporti Shqiptar numĂ«ron shumĂ« emra sportistĂ«sh, tĂ« cilĂ«t kanĂ« dhĂ«nĂ« kontribut tĂ« jashtĂ«zakonshĂ«m nĂ« zhvillimin e tij. Midis shumĂ« pej tyre mund tĂ« pĂ«rmendim: Loro Borici, Agim Fagu, Besnik PĂ«llumbi, Bujar Shehu, Vasil Shaka, Viktor Papavangjeli, Nijazi Lleshi, Petrit Stefa, Idriz Cinari, Luiza Gega, Klodiana Shala, Lorik Cana, Muharrem Berisha.

Sporti Shqiptar ndĂ«r vite nuk ka “vuajtur” nga telente sepse ka pasur dhe vazhdon tĂ« ketĂ« plot. Ai “vuan” nga keq organizimi, keq menaxhimi dhe mungesa e fondeve. Le tĂ« shpresojmĂ« qĂ« do tĂ« bĂ«het mĂ« mirĂ«! NdĂ«rkohĂ«, pĂ«r cdo gjĂ« nĂ« lidhje me sportin, mund tĂ« vizitoni eds dhe sporti telegraf.

Sporti telegraf

Sporti telegraf është një nga tog fjalëshat më të kërkuar në Shqipëri edhe Kosovë.
Më poshtë do ju listojmë ekipet e futbollit më të ndjekura në rang Botëror:

Kjo pyetje Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« shumĂ« e shumĂ« herĂ« mĂ« parĂ« nĂ« situata nga mĂ« tĂ« ndryshmet: qĂ« nga darkat familjare, nĂ« tryeza pune, nĂ« bare, televizione, etj, etj
 Por edhe pse Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« shumĂ« herĂ«, pĂ«rgjigja ka qenĂ« gjithmonĂ« e vĂ«shtirĂ« pĂ«r t’u gjetur. NĂ« ShqipĂ«ri e KosovĂ« Ă«shtĂ« mĂ« e lehtĂ« tĂ« thuash se cilat janĂ« ekipet mĂ« popullore dhe informacionet mund tĂ« merren nga sporti telegraf apo eds, por nĂ« rang botĂ«ror Ă«shtĂ« mĂ« e vĂ«shtirĂ« sigurisht. Rezultatet qĂ« do lexoni mĂ« poshtĂ« janĂ« marrĂ« nga “Zeelo”, njĂ« grup profesionistĂ«sh tĂ« specializuar nĂ« futboll dhe ekspertizĂ« tifozĂ«sh. Ata kanĂ« pĂ«rdorur njĂ« numĂ«r tĂ« madh faktorĂ«sh, burimesh dhe tĂ« dhĂ«nash financiare tĂ« klubeve mĂ« tĂ« mĂ«dha (numrin e ndjekĂ«sve nĂ«pĂ«r rrjete sociale, shitjen e fanellave, ofertat pĂ«r fanellat nga sponsora tĂ« ndryshĂ«m, ndjekja vjetore e ndeshjeve tĂ« tyre, vlera e klubit, numri i futbollistĂ«ve tĂ« klasit, etj) dhe kanĂ« arritur nĂ« kĂ«to pĂ«rfundime:
Në vendin e 15 për nga numri i tifozërisë nëpër Botë është pikërisht Inter Milan. Pasi kaluan një numër relativisht të madh sezonesh jo të mira, gjigantët italianë kanë rënë disa numra nga renditja. Megjithatë ata vazhdojnë të jenë shumë të pëlqyer në mbarë botën dhe lajme sportive Intermjaft të lexuara.
NĂ« vendin e 14 vjen AS Roma, njĂ« nga 4 klubet italiane me famĂ« dhe tifozĂ« nga e gjithĂ« bota. Francesco Totti Ă«shtĂ« shpallur lojtari mĂ« i famshĂ«m i kĂ«saj skuadre dhe besnikĂ«ria e tij ndaj RomĂ«s e ka cuar  famĂ«n e klubit edhe mĂ« tej.
Vendin e 13 e ze Tottenham Hotspur. Kohët e fundit Spurs kanë bërë një punë fantastike në vendosjen e një strategjie botërore dhe ia kanë dalë më së miri. Tashmë ata renditen pranë rivalëve të tyre të Londrës Veriore dhe dy vende para dy prej gjigantëve italianë.

Në vendin e 12 renditet Borussia Dortmund. Të habitur? Epo nuk duhet të jeni edhe aq sepse që pas arritjeve të mrekullueshme të viteve 2010-2011, 2011-2012 nga Klopp edhe pas largimit të tij, Dortmund ia ka dale të qëndrojë shumë pranë gjigantëve të Munich.
Manchester City Ă«shtĂ« nĂ« vendin e 11. ShumĂ« prej jush pĂ«rsĂ«ri do habiten, por na duhet ta pranojmĂ« qĂ« suksesi dhe fuqia e tyre financiare Ă«shtĂ« vetĂ«m nĂ« rritje. Nga njĂ« kĂ«rkim dhe studim spanjolles “Sport”, Ă«shtĂ« vĂ«nĂ« re se fansat e Man City janĂ« rritur me 523% dhe tĂ« Man United kanĂ« rĂ«nĂ« me 19%. Jo keq apo jo?
Më poshtë do gjeni dhjetshen më të preferuar në Botë:
Vendin e 10 e merr Paris Saint-Germain, të vetmit francezë në këtë listë dhe vendi i 9 zihet nga gjigantët italianë, AC Milan. Edhe pse vitet e fundit nuk janë më Milan që kanë qenë, përsëri tiforëria e tyre është mjaft e lartë. Sporti telegraf jo rrallë here shkruan për këtë ekip sepse është mjaft I preferuar edhe në Kosovë.

Mbetemi tek Italia sepse “Zonja e vjetĂ«r” ze pikĂ«risht vendin e 8 nĂ« kĂ«tĂ« listĂ«. Juventus ka dominuar Serie A dhe nga studime tĂ« fundit, pĂ«r shkak tĂ« super blerjes Ronaldo, thuhet se janĂ« skuadra mĂ« e dashur dhe njĂ«kohĂ«sisht mĂ« e urryer nĂ« gjithĂ« ItalinĂ«.
FC Bayern Munich qëndron një vend para Juves. Zbritje në renditje të klubit më të madh dhe më të suksesshëm të Gjermanisë.
Vendi i 6 merret nga Liverpool dhe besoj shumica prej jush janë dakord. Menaxheri actual Jurgern Klopp është i dashur nga fansat në gjithë botën dhe njihet për krijimin e skuadrave të suksesshme me sulm tepër interesant. Puna që ka bërë me ekipin e dytë më të ndjekur të Anglisë nuk ka qenë e paktë.
I 5 renditet Arsenal, i udhëhequr nga Chelsea FC, FC Barcelona e Real Madrid.
Cili qëndron në vendin e parë? Manchester United me vlerë klubi 3.127 paund, 650 milion fansa në gjithë Botën, 2.850.000 shitje bluzash mesatarisht në vit, 18.9 milion ndjekës në Twitter, 27 milion ndjekës në Instagram dhe 73.7 milion ndjekës në Facebook?
Po ju cilën skuadër ndiqni, cilat lajme lexoni dhe ku i lexoni? Inter, Milan, Juve, Bayern, Man United, PSG? Edhe në Shqipëri na duhet një studim i tillë kaq interesant. Për të marrë informacionet e fundit rreth sportit, në Shipëri mund të ndiqni Eds kurse në Kosovë mund të lexoni sporti telegraf.