Telegraf sport Shqip

08 Korrik 2019

Kryefjala e ditëve të pjesës më të madhe të meshkujve në të gjithë botën është sporti, ndërkohë që në vendin tonë telegraf sport Shqip është një nga togfjalëshat më të kërkuar në internet. 
Pse meshkujt e kanë këtë marëdhënie të veçantë me sportin? 
Politika gjinore dhe shkenca nuk kanĂ« shkuar asnjĂ«herĂ« mirĂ« me njĂ«ra-tjetrĂ«n.  ShoqĂ«ria patriarkale e ka lidhur femrĂ«n me butĂ«sinĂ« e delikatesĂ«n dhe si pasojĂ« larg nga sportet (sidomos ato qĂ« kanĂ« pjesĂ« tĂ« tyre forcĂ«n, rezistencĂ«n e goditjen), por nĂ« vitet ’70 doli njĂ« frymĂ« e re. NjerĂ«zit filluan tĂ« besonin qĂ« diferencat gjinore vinin si pasojĂ« e sjelljeve tĂ« mĂ«suara e jo tĂ« lindura. Psh: NĂ«se i jep njĂ« vajze tĂ« vogĂ«l njĂ« top futbolli pĂ«r tĂ« luajtur dhe njĂ« djali tĂ« vogĂ«l njĂ« kukull barbie, ata do kĂ«naqen pafund pa menduar se janĂ« duke bĂ«rĂ« diçka tĂ« çuditshme e jashtĂ« normales. Por tĂ« hedhĂ«sh poshtĂ« studime tĂ« tĂ«ra shkencore vetĂ«m pĂ«r disa lodra, sikur nuk shkon
 Sa mĂ« shumĂ« Ă«shtĂ« studiuar struktura e trurit dhe ekspozimi i hormoneve prenatale, aq mĂ« shumĂ« Ă«shtĂ« konfirmuar se vajzat dhe djemtĂ« lindin shumĂ« tĂ« ndryshĂ«m nga sjellja. Studime janĂ« bĂ«rĂ« dhe bĂ«hen vazhdimisht dhe tĂ« gjitha na japin njĂ« pĂ«rgjigje: pĂ«rqindja e pĂ«rfshirjes dhe interesit nĂ« sporte, dashuria dhe leximi pĂ«r lajme sportive dominohen nga gjinia mashkullore. Por cilat janĂ« sportet mĂ« tĂ« ndjekura dhe lexuara nĂ« botĂ«? Po,i pari Ă«shtĂ« ai qĂ« po mendoni edhe ju: futbolli. Rreth 4 bilion njerĂ«z, pra mĂ« shumĂ« se gjysma e botĂ«s, janĂ« adhurues tĂ« futbollit. Kjo do tĂ« thotĂ« qĂ« ata ndjekin ndjeshjet dhe lexojnĂ« lajme sportive rregullisht. Mund t’ju duket e çuditshme sepse nĂ« vendin tone Ă«shtĂ« njĂ« sport qĂ« nuk perflitet pothuajse fare, por nĂ« rang botĂ«ror kriket Ă«shtĂ« sporti i dytĂ« mĂ« i ndjekur. NumĂ«rohen pa frikĂ« rreth 2.5 bilion adhurues qĂ« mbĂ«shtesin dhe lexojnĂ« lajme sportive pĂ«r skuadrat e tyre tĂ« zemrĂ«s. Vendin e tretĂ« me rreth 2 bilion fansa e merr hokej nĂ« fushĂ« dhe vendin e katĂ«rt me 1 bilion, tenisi. Renditja pasohet nga volejbolli (900 milion fansa), tenisi i tavolinĂ«s (875 milion), basketbolli (825 milion fansa), bejsbolli (500 milion), regbi (475 milion) dhe golfi (450 milion).
NĂ« ShqipĂ«ri tĂ« gjithĂ« e dinĂ« qĂ« futbolli Ă«shtĂ« sporti mĂ« i ndjekur dhe mĂ« i dashur. Shumica e meshkujve, por edhe shumĂ« femra mbĂ«shtesin skuadrat e tyre tĂ« zemrĂ«s dhe informohen duke lexuar lajme sportive mbi to. Eduasportin apo portale tĂ« tjera si Telegraf sport Shqip pĂ«rpiqen cdo ditĂ« t’ju mbajnĂ« tĂ« informuar mbi tĂ« rejat e fundit me lajme sportive dhe rezultatet live jo vetĂ«m pĂ«r futbollin, por edhe pĂ«r sporte tĂ« tjera. 
Disa lajme kryesor nga Telegraf sport Shqip 
NjĂ« nga lajmet kryseore tĂ« Telegraf sport Shqip Ă«shtĂ« se UEFA ka reaguar nĂ«pĂ«rmjet njĂ« njoftimi pĂ«r lajmet qĂ« janĂ« pĂ«rhapur nĂ« lidhje me marrjen pjesĂ« tĂ« ArgjentinĂ«s nĂ« LigĂ«n e Kombeve. Ata janĂ« shprehur se nuk i kanĂ« bĂ«rĂ« bĂ«rĂ« kurrĂ« ftesĂ« KombĂ«tares Argjentinase pĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e LigĂ«s sĂ« Kombeve. “Nuk ka asgjĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« rreth zĂ«rave se ArgjentinĂ«s i Ă«shtĂ« kĂ«rkuar tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« garat e UEFA, apo tĂ« bĂ«het pjesĂ« e UEFA”, thuhet fillimisht nĂ« njoftim.
“UEFA kurrĂ« nuk Ă«shtĂ« futur nĂ« diskutime pĂ«r kĂ«to çështje, dhe kurrĂ« nuk do tĂ« bĂ«nte kĂ«shtu. Gjithsesi, nĂ« shpirtin miqĂ«sor, UEFA, sigurisht do tĂ« ftojĂ« ArgjentinĂ«n si mysafire speciale pĂ«r tĂ« parĂ« ndonjĂ« garĂ« tĂ« UEFA, nĂ« çdo kohĂ«â€ thuhet nĂ« deklaratĂ«n e lĂ«shuar nga UEFA”, thuhet mĂ« tej nĂ« njoftimin e lĂ«shuar nga UEFA.
Një tjetër lajm i rëndësishëm nga Telegraf sport Shqip është pikërisht ai i sulmuesit shqiptar, Donis Avdiaj. 22-vjeçari që aktualisht nuk është pjesë e asnjë klubi, duket se është shumë pranë një skuadre të re. Ekipi turk, Trabzonspor është pikërisht i interesuari për të. Raportohet se Avdiaj ndodhet momentalisht në shtetin Turk dhe është shumë pranë arritjes së marrëveshjes me skuadrën në fjalë. Sulmuesi është shumë i kërkuar edhe nga Sturm Gaz i Austrisë, por mesa duket është më pranë Trabzonsporit. Transferimi pritet të realizohet në ditët e ardhmshme. 
Po për Zlatan Ibrahimovic, e morët vesh lajmin e fundit? Veterani surprizon gjithmonë e më shumë me vetëbesimin dhe vetëdashurinë e madhe që ka. Aq shumë sa ka zgjedhur veten në 11 pozitat në formacionin më të mirë sipas tij.