60 vjet pas tragjedisë ajrore të Manchester United

60 vjet pas tragjedisë ajrore të Manchester United

Manchester United zhvilloi sot një ceremoni përkujtimor në “Old Trafford” duke kujtuar 23 njerëzit të cilët u vranë në katastrofën ajrore të Mynihut 60 vjet më parë. Trajneri Jose Mourinho dhe yjet e tij aktuale ishin prezent, ndërsa legjendat e “Old Trafford” si Sir Bobby Charlton, i cili mbijetoi në rrëzimin e avionit si dhe Sir Alex Ferguson morën pjesë gjithashtu. United nderoi 23 personat që vdiq tragjikisht më 6 shkurt 1958.

Ish-trajneri i United, Ferguson mbajti një fjalim përpara se Mourinho dhe kapiteni Michael Carrick të vendosnin kurora në nder të viktimave në terrenin e United, “Old Trafford”. United vlerësoi se atje ishin 2.000 tifozë të klubit. Të pranishmit mbajtën një minutë heshtje në orën 15:04, orë në të cilën u rrëzua avioni gjashtë dekada më parë. /EDS/