Alphonso Davies, versioni i Usain Bolt në futbolli: Djaloshi mahniti me shpejtësinë e tij, por edhe me paraqitjen ndaj Chelseat

26 Shkurt 2020

Bayern Munich tregoi të martën se janë një nga favoritët kryesor për të triumfuar në Ligën e Kampionëve, duke e mposhtur Chelsea 3-0 me rezultat në shtëpinë e këtyre të fundit, ndërsa disa prej lojtarëve treguar formë të lartë.

Serge Gnabry shënoi dy herë, ndërsa Robert Lewandowski shtoi një gol në këtë fitore.

Por përveç kësaj dyshe, një lojtar tjetër shumë i mirë në fushë ishte 19-vjeçari, Alphonso Davies. I riu e dominoi krahun e majtë të fushës.

Ai tregoi në shumë raste se mund të jetë lojtari më i shpejtë në Evropë dhe kjo nuk është një ekzagjerim.

Mason Mount mendoi se ai ishte afër të shënonte gol në minutën e 18-të të ndeshjes.

⚡️ pic.twitter.com/IulwuknjiO

— TheFootballAddick (@FootballAddick) February 25, 2020

Por Davies me një ritëm të jashtëzakonshëm e kapi Mountin dhe më pas e mbrojti topin, duke e lënë të dal jashtë loje.

E njëjtë gjë ndodhi edhe në pjesën e dytë, ku Mount ishte para tij për disa metra, por edhe një herë, Davies tregoi një ritëm të shpejtë për të kapur Mount dhe për të parandaluar goditjen e tij.

? pic.twitter.com/6P1L60bgHe

Davies nuk ishte i shpejtë vetëm në mbrojtje, por edhe në sulm dhe këtë e tregon edhe një aksion tij ndaj Cesar Azpilicueta dhe Reece James.

Dhe shpejtësia e tij ai ndihmoi në krijimin e golit të shënuar nga Robert Lewandowski.

Davies is so fast he just breezes past top-level defenders in a straight line. No tricks, barely even a feint. pic.twitter.com/9pvneJlZTx