Arbeloa pendohet pas shortit: Alonso, më mirë me këmbë

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
11 Dhjetor 2017 22:46
Batuta e ish-mbrojtësit spanjoll doli huq...

Legjenda e futbollit spanjoll, Xabi Alonso, këtë të hënë pati në dorë fatin e 16 skuadrave më të mira në kontinent. Ish-mesfushori ishte caktuar nga UEFA për shortin e fazës së 1/8-ave në Champions League, ku u tregua “i pamëshirshëm” ndaj ish-skuadrës së tij, Real Madrid, duke e vendosur kundër PSG-së.

Alvaro Arbeloa, ish-shoku i tij i skuadrës në “Santiago Bernabeu”, u pendua për atë që kishte shkruar në “Twitter” para shortit. Sipas tij, madrilenët nuk duhej të shqetësoheshin. “Sot është shorti i Champions-it. Madridistët mund të jenë të qetë, kemi Alonson në Gjenevë. Jemi në duar të sigurta”, - ishte postimi i parë i ish-mbrojtësit. Ups! Nuk ndodhi kështu.

Parisienët janë problem për çdo skuadër, edhe për kampionët e Evropës, por pas shortit Arbeloa diti të “justifikohej”. “E dimë se Xabi është shumë më i mirë me këmbë sesa me duar”.

Fitorja kundër Bayern-it, Real Madrid regjistron një rekord të ri në Europë

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
26 Prill 2018 19:11
Ky është ekipi i çudirave

Real Madrid-i fitoi 1-2 në “Allianz Arena” kundër Bayern Munich dhe shënoi një fitore të re në një stadium të madh evropian pas atyre që arriti në Paris (1-2) dhe në Torino (0-3). Secila nga këto triumfe ka shërbyer që të thyejë ecurinë pozitive të ekipeve vendase në stadiumet e tyre.

PSG u mund pas dy vitesh – Në ndeshjen e 1/8-ave Madridi i Zidane-s fitoi 1-2 për të thyer edhe ecurinë pozitive që kishte prej dy vitesh PSG në shtëpinë e vet. “Parc des Princes” nuk njihte humbje të ekipit të vet që prej datës 20 mars të vitit 2016, kur Monaco fitonte një ndeshje të Ligue 1 me rezultatin 0-2.

“Juventus Stadium”, një kështjellë që më në fund u pushtua – Goli i Cristiano Ronaldo-s në “Juventus Stadium” shërbeu për të regjistruar një fitore në fushën e vështirë në shtëpinë e Juventus-it në Torino. Formacioni i Allegri-t prej 27 ndeshjesh nuk thyhej në asnjë kompeticion evropian, 16 fitore dhe 11 barazime. Stadiumi torinez nuk njihte humbje të skuadrës së tij që nga 19 nëntori i vitit të shkuar kur Sampdoria fitonte ndaj bardhezinjve. Sikur kjo të mos ishte e mjaftueshme, Real Madrid arriti që të bëjë fitoren e dytë pas 76 ndeshjesh në arenën ndërkombëtare të Juventus-it.

Në “Allianz” fiton vetëm Real Madrid – Fitorja kundër Bayern-it në tokën gjermane dëshmon momentin e mirë që po kalojnë madrilenët, pasi fitorja e fundit në këtë shtet i takonte marsit të vitit 2016 kur mundnin Wolfsburg-un me rezultatin 2-0. Me atë të djeshmin, triumfet e Real-it në shtëpinë e Bayern Munich bëhen tre, pasi më parë kishte fituar 0-4 në vitin 2014 dhe 1-2 një vit më parë. Formacioni bavarez nuk humbte në shtëpi që prej rezultatit të ndeshjes çerekfinale kundër Real-it, pikërisht një vit më parë në Champions League. /EDS/

UEFA godet Bayern, hap një proces disiplinor kundër bavarezëve

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
26 Prill 2018 18:59
Zbuloni motivin

Real Madridi u largua nga “Allianz Arena” me një fitore të paçmuar 2-1 të mërkurën dhe për të ngulur “thikën në kockë”, mendon UEFA, që tani ka filluar proçedurat disiplinore ndaj Bayern Munchen, pasi disa tifozë mësynë fushën. Sapo përfundoi ndeshja mes Bayern dhe Real, një numër përkrahësish ikën nga pozicionet e tyre në tribuna, teksa disa prej tyre zbritën në fushë. Forcat e sigurisë u detyruan të ndjekin me vrap tifozin që u fut në fushë, por ai ishte një “Bolt i vogël”. Gjithsesi pas shumë përpjekjesh ai u kap, teksa u ndalua në kohë pasi po sulmonte Franck Ribery. Kaq mjaftoi që delegati i ndeshjes të shkruante në relacion incidentin që ndodhi, në drejtimin e klubit gjerman. Këto përfshinin një dështim të forcave të sigurisë për të parandaluar ‘pushtimin’ e fushës, si dhe shfaqja e një flamuri të paligjshëm me një mesazh fyes. Rasti do të dëgjohet nga Komisioni i Etikës dhe Disiplinës i UEFA-s më 1 maj.

Kjo do të shkaktojë probleme për forcat e sigurisë. Është një nga detyrat themelore të personave të sigurisë në një stadium: Ata duhet të sigurohen pas vërshëllimës përfundimtare, që asnjë tifoz nga tribuna të mos shkaktojë trazira. Në këtë drejtim, njerëzit e sigurisë në ndeshjen e Bayern kundër Real Madridit (1-2), të ndikuar edhe nga rezultati, kishin disa doza emocioni ndaj dështuan. Për fat të mirë, asgjë nuk ndodhi përveç një shoku që pësoi Franck Ribery, i cili u sulmua nga një tifoz. Në fakt francezi ishte një nga lojtarët më të spikatur të Bayern Munchen në ndeshjen e parë, megjithatë fakti që kampionët e Gjermanisë u mundën ka trazuar gjakrat e tifozëve, veçanërisht të këtij djaloshi që shihet në video, teksa vrapon si i çmendur për të sulmuar Ribery. Një skenë e shëmtuar në “Allianz Arena!" /EDS/

Bayern ka një arsye të fortë pse beson te përmbysja e madhe në Madrid

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
26 Prill 2018 18:13
Zbulojeni...

Real Madridi fitoi 2-1 në Mynih, por “Galaktikët” e dinë, se ata duhet të përfundojnë punën në “Santiago Bernabeu”, ku ata kanë luftuar gjatë gjithë sezonit. Ndeshjet në shtëpi nuk janë aq të lehta për “Los Blancos” dhe domosdoshmërisht duhet vënë zemra në fushë kundër Bayern Munchen, që do të kërkojë vetëm fitoren. Ajo që ndodhi në çerekfinale kundër Juventusit është diçka më shumë se një paralajmërim për skuadrën e Realit. Deri më tani këtë sezon, “Los Blancos” kanë fituar më shumë ndeshje dhe kanë humbur më pak, larg nga “Santiago Bernabeu” dhe kjo ka të bëjë veçanërisht me Zinedine Zidane. Pesë herë tashmë këtë sezon, një ekip mik në kryeqytetin spanjoll është larguar me fitore. Shto këtu edhe shtatë barazime, që ngelen vetëm 14 fitore për “Los Blancos”, në kështjellën e tyre joekzistente. Një hap larg nga finalja në Kiev, të martën e ardhshme është dita që të mos dështojnë. Herën e fundit që kampionët e Gjermanisë ishin në Madrid, ata arritën të barazonin 2-1 rezultatin nga ndeshja e parë, por u eliminuan pas kohës shtesë.

Kjo është një vuajtje më shumë për Zidane, sidomos me “El Clasico” direkt pas kësaj ndeshjeje. Një rezultat i favorshëm në Gjermani dhe mësimi i nxjerrë nga ndeshjet e kaluara, do të thotë se Reali nuk ka nevojë të mendojë për Betis, Barcelona, Villarreal, Leganes ose Juventus - ekipet të cilët tashmë kanë festuar një fitore në sezonin 2017/18 në “Santiago Bernabeu”. Real Madridi nuk ka fituar një ndeshje në shtëpi për më shumë se një muaj, që kundër Girona. Atletico, Juve dhe Athletic kanë ndalur “Los Blancos” nga marrja e fitores dhe tani nuk mund të ketë më arsyetime. Të martën tjetër do të jetë ndeshja më e rëndësishme e sezonit. Pas eliminimit nga Kupa e Mbretit dhe kapitullimit në kampionat, Champions League është trofeu i vetëm, që mund të shpëtojë sezonin e Zidane, por në të njëjtën kohë do ta fusë në histori si trajneri i parë, që fiton tre Champions radhazi. Nga ana tjetër Heynckes kërkon tripeltën për ta mbyllur me nder karrierën e tij të gjatë dhe të suksesshme. /EDS/

Dhuna kundër tifozit të Liverpool, dy italianë presin vendimin e gjyqit

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
26 Prill 2018 16:59
Ja akuza që rëndon mbi të rinjtë

Dy italianë janë inkriminuar nga drejtësia britanike, tifozë të Roma-s, të arrestuar në Liverpool për dhunën jashtë stadiumit para ndeshjes Liverpool-Roma, pasi çuan në gjendje të rëndë një mbështetës të “Reds”-ave, Sean Cox, 53 vjeç, që tashmë ndodhet në koma. Dy të rinjtë janë Filippo Lombardi, 20 vjeç, për të i cilin policia në Merseyside e akuzon për dhunën e shkaktuar kundër Cox, dhe Daniele Sciusco, 29 vjeç, i akuzuar për mbajtjen e mjeteve të dhunës.

Pritet tashmë që (Gjykata) South Sefton Magistrates Court të formalizojë ndalimin e tyre. Sipas asaj që referohet nga studiot ligjore, të dy italianët janë njohur me masën e arrestit me burg nga gjykatësi McGarva. Filippo Lombardi dhe Daniele Sciusco kanë refuzuar që të paguajnë për këtë çështje, ndaj janë dërguar në burg.

Seanca tjetër e gjyqit do të zhvillohet më 24 maj. Për ta, sipas konfirmimit nga avokatët, akuza nuk është më tentativë vrasje, sepse për Sciusco akuza tashmë është “dhunë e çrregullt”, ndërkohë që për Lombardi-n akuzat janë të dëmtimit me dhunë të një personi. Të dy janë transferuar në një burg të Liverpool-it dhe duhet që të qëndrojnë deri në ditën që do të procedohen.

Të dy tifozët e Roma-s janë arrestuar për dhunën kundër tifozit të Liverpool kanë hedhur poshtë akuzat e bëra nga gjykatësit anglez. Filippo Lombardi dhe Daniele Sciusco janë marrë në pyetje gjatë orëve të shkuara dhe kanë konfirmuar se nuk kanë qenë ata autorët  e asaj që ndodhi. Të dy, në bazë të asaj që raportohet nga avokati italian, Lorenzo Contrucci, shfrytëzuan të drejtën për të mos u përgjigjur pyetjeve të tjera. /EDS/