Arrihet marrëveshja, ja detajet e akordit dhe kur kalon Depaj te Barcelona

16 Shtator 2020

Barcelona dhe Olimpik Lioni kanĂ« arritur marrĂ«veshjen pĂ«r transferimin e Memfis Depajt nĂ« KatalonjĂ«. Lajmin e bĂ«n tĂ« ditur media holandeze “Telegraaf” qĂ« shkruan se ky transferim do tĂ« kushtojĂ« 25 milionĂ« euro dhe bonuset. Depaj do tĂ« udhĂ«tojĂ« drejt BarcelonĂ«s nĂ« fundjavĂ« pĂ«r tĂ« kryer vizitat mjekĂ«sore dhe pĂ«r tĂ« hedhur firmat nĂ« kontratĂ«. Depaj ishte njĂ« kĂ«rkesĂ« e trajnerit Ronald Kuman pĂ«r tĂ« zĂ«nĂ« vendin e numrit 9 nĂ« “Camp Nou” pasi i komunikoi Luis Suarezit qĂ« do tĂ« largohej nga skuadra dhe nuk e kishte pjesĂ« tĂ« planeve.

Me kontratën deri në vitin 2021 me Lionin, Depaj ishte gati menjëherë që të pranonte ofertën e Barcelonës, aty ku do të bashkohej me patriotin e tij Frenki de Jong. Depaj ka qenë i përzgjedhuri i Barcelonës për disa arsye, pavarësisht se në fillimet e karrierës së tij ka luajtur si sulmues anësor, ndërsa tani te katalanasit do të jetë sulmuesi kryesor. Disa ditë më parë, holandezi kishte fituar terren ndjeshëm në krahasim me Lautaro Martinezin për të qenë sulmuesi i Barcelonës, sepse katalanasit kishin vështirësi ekonomike për të blerë argjentinasin e Interit.

Depaj ka qenë golashënuesi i kampionatit holandez në sezonin 2014-2015 me 22 gola nën urdhrat e Filip Koku me PSV-në. Junajtid pagoi 35 milionë euro për të sepse Van Gal e dëshironte me çdo kusht. Mirëpo, Depaj nuk i përmbushi pritshmëritë e trajnerit dhe të tifozëve dhe që nga viti 2017 iu bashkua Lionit.

NĂ« FrancĂ« gjeti vazhdimĂ«sinĂ« dhe ndihmoi Lionin pĂ«r t’u rikthyer protagonist nĂ« EuropĂ«, deri nĂ« gjysmĂ«finalet e LigĂ«s sĂ« Kampioneve. Barcelona e konsideron si njĂ« superblerje pĂ«r faktin qĂ« do tĂ« paguajĂ« “vetĂ«m” 25 milionĂ« euro pĂ«r njĂ« nga lojtarĂ«t qĂ« mund tĂ« japĂ« shumĂ« nĂ« fushĂ«n e lojĂ«s dhe tĂ« ndihmojĂ« Kumanin qĂ« tĂ« arrijĂ« rezultatet pozitive me katalanasit. Depaj pĂ«rveçse mund tĂ« luajĂ« si sulmues kryesor, mund tĂ« bĂ«jĂ« edhe role tĂ« tjera.

PANORAMASPORT.AL

www.panorama.com