Arsenali dhe Arteta shkruajnë historinë pas triumfit në Kupën FA

01 Gusht 2020

Arsenali dhe trajneri Mikel Arteta kanë shkruar historinë pas fitores së sotme ndaj Chelseat në finalen e Kupës FA.

Arsenali ka arritur të fitojë me rikthim ndeshjen finale të Kupës FA ndaj Chelseat, duke i mposhtur rivalët e urryer lokal me rezultat 2-1.

Golat në këtë ndeshje u shënuan nga Pierre-Emerick Aubameyang (28’,67’) për Arsenalin, ndërsa për Chelsean shënoi Christian Pulisic (4’).

Lexo po ashtu: Arsenali triumfon me rikthim ndaj Chelseat dhe fiton Kupën FA

Me këtë triumf në Kupën FA, Arsenali e çon në 14 numrin e trofeve të fituar në këtë garë, duke qenë klubi i vetëm me këto shifra.

Përcjellësi më i afërt i Topçinjve është Manchester Unitedi me 12 trofe të Kupës FA, ndërsa Chelsea dhe Tottenham Hotspur kanë nga tetë trofe.

14 – Arsenal have won the FA Cup for the 14th time; the most of any team. They are also the first side to beat the same opponent on three separate occasions in an FA Cup final. Speciality. #FACupFinal #ARSCHE pic.twitter.com/bZStYEOz64

— OptaJoe (@OptaJoe) August 1, 2020

Megjithatë, ky triumf i Arsenalit do të ishte i pamundur pa trajnerin Arteta, i cili gjithashtu theu një rekord pas fitores në finale ndaj Chelseat.

Arteta është bërë njeriu i parë që arrin ta fitojë këtë trofe si lojtar dhe trajner i një ekipi. Këtë nuk e kishte bërë askush më parë. /Telegrafi/

1 – Mikel Arteta is the first person to win the FA Cup with Arsenal as both a captain and a manager. Leader. #FACupFinal #ARSCHE pic.twitter.com/RcP0MxYGPz

— OptaJoe (@OptaJoe) August 1, 2020

Coronavirus – Statistikat

TotalKosova

Infektuar
Shëruar
Vdekur

Data credits CSSE at JHU

Trendi i Coronavirus-it në Kosovë

Data credits:corona-ks

Të gjitha lajmet rreth Coronavirus-it
www.telegrafi.com