Arsenali fiton me rikthim në derbin e Londrës ndaj West Ham

10 Dhjetor 2019

Arsenali ka arritur të shënojë fitore me rezultat 3-1 si mysafir i West Ham në ndeshjen e fundit të xhiros së 16-të në Ligën Premier.

Pjesa e parë në tërësi ishte më e mirë për West Ham, që përveç golit të shënuar kishte edhe një mori rastesh.

Pablo Fornals dhe Michail Antonio gjuajtën mirë drejt portës, por Bernd Leno ishte në vend.

Për ta parë golin e parë u desh të pritej minuta e 38-të, kur Angelo Ogbonna gjuan bukur, duke shënuar për 1-0.

Angelo Ogbonna (Photo by Dan Istitene/Getty Images)

Goli u prit për tu riparo nga VAR, që doli të jetë i rregullt.

Me këtë rezultat u mbyll edhe pjesa e parë, me një Arsenal që nuk tregoi pothuajse asgjë.

Pjesa e dytë ishte krejt tjetër gjë, pasi Topçinjtë filluan sulmet e tyre.

Goli i barazimit erdhi në minutën e 60-të, kur një asistim i Sead Kolasinac gjeti Martinelli i cili shënoi për 1-1.

Gabriel Martinelli . (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Pas golit të barazimit ishte momenti i dyshes Pierre-Emerick Aubameyang dhe Nicolas Pepe.

Në minutën e 66-të, Aubameynag pasoi te Pepe i cili shmanget bukur nga markimi i mbrojtjes dhe gjuan bukur për të shënuar (2-1).

Nicolas Pepe . (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Pas vetëm tre minutash Pepe asiston te Aubameynag i cili shënon nga afërsia për 3-1.

Deri në fund Arsenal kishte disa raste të mira, por që rezultati nuk ndryshoi.

Pierre-Emerick Aubameyang (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Pas kësaj fitoreje Arsenal ka 22 pikë në vendin e nëntë, por vetëm me shtatë pikë pas Chelseat që është i katërti.  /Telegrafi/

Gabriel Martinelli masterclass Iam hearing 🔥🔥🔥🔥 pic.twitter.com/KAI4hebEU7

— Abokorgunners (@gunnerforever78) December 9, 2019

#WHUARS
We are Arsenal, Pepe's Goal 💪 pic.twitter.com/Ce4QnyqwpS

— MAZIMPAKA JeanPierre (@MazimpakaJp) December 9, 2019

And Aubameyang Made it 1-3 #WHUARS pic.twitter.com/GJH1qCFIk3

— BETWIZAD.COM🧙‍♂️ (@betwizad) December 9, 2019

www.telegrafi.com