Australian Open: Federer favorit

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Janar 2018 22:00
Australian Open do të jetë në pritje të turneut të parë Grand Slam 2018

Edhe nëse disa emra të mëdhenj si Andy Murray dhe Serena Williams mungojnë, Australian Open do të jetë në pritje të turneut të parë Grand Slam 2018 që do të fillojë zyrtarisht sezonin e tenisit të madh nga e hëna, 15 janar.

Dhe Roger Federer është favoriti në dërrasën e zezë "Better" – nga kompania e basteve Lottomatica - për fitoren përfundimtare. Open Lo zvicerani,  kampioni aktual, është përpara në 2.85; pasuar nga Rafael Nadal (në 5.50) dhe Serbi Novak Djokovic (në 7.50).

Për tabelën e rezultateve të femrave, duke pasur parasysh mungesën e amerikanes Serena Williams, nga parashikimet më të mira favorite janë; për Ukrainën Elina Svitolina (në 8.50), e ndjekur nga afër nga Simona Halep rumune dhe Karolína Plíšková çeke, të dyja të listuara në 9 ,00. /EDS/

Shtohet lista, edhe ish-kapiteni i Skënderbeut në UEFA

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
25 Prill 2018 08:50
Dalja para Komisionit të Apelit

Për Skënderbeun nesër do të jetë një ditë shumë e rëndësishme, pasi korçarët do të bëjnë mbrojtjen para Komisionit të Apelit të UEFA-s, për dënimin që kanë marrë nga Komisioni i Etikës. Skënderbeu dyshohet për fiksimin e rezultateve në ndeshjet e Europa League dhe është dënuar me 10 vite pezullim nga të gjitha kompeticionet evropiane dhe 1 milion euro gjobë. Një dënim i cili nuk është pranuar në asnjë moment nga klubi korçar, që ka konfirmuar se është dënuar pa prova, por vetëm në bazë të dyshimeve. Presidenti Takaj shpesh herë është shprehur se nuk kërkon ulje të dënimit, por vetëm pafajësi për skuadrën e tij që po fiton titullin kampion në këtë sezon futbollistik.

Në mbrojtjen që korçarët do të bëjnë sot në UEFA, do të jenë edhe dy lojtarë aktual të Skënderbeut që do të dëshmojnë para jurisë. Sabjen Lilaj dhe Bakary Nimaga do të udhëtojnë ditën e sotme drejt Zvicrës. Por, ata nuk do të jenë të vetmit, pasi do t’i bashkohet edhe ish-kapiteni Bledi Shkëmbi që është aktualisht trajner te Liria e Prizrenit. Shkëmbi ka qenë pjesë e rëndësishme e klubit korçar dhe është përzgjedhur për të folur para jurisë nga klubi në lidhje me akuzat që janë ngritur. Gjithsesi në klubin korçar nuk kanë pritshmëri të larta nga Komisioni i Apelit, pasi bëhet fjalë për një organizëm brenda UEFA-s dhe është e palogjikshme që ky komision të dalë kundër Komisionit të Etikës. Kështu që mbrojtja e Skënderbeut më shumë është përqendruar te CAS, ku edhe çështja do të apelohet p[as vendimit që do të marrë Apeli. Deklaratat e dy futbollistëve dhe ish-kapitenit do të jenë prova të rëndësishme në dosjen e mbrojtjes. Korçarët kanë marrë garanci nga studioja ligjore se nuk ka prova për dënimin e tyre dhe në CAS ata do të gjejnë të drejtën. /EDS/

 

Lexoni faqet e para të gazetave sportive për ditën e sotme

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
25 Prill 2018 08:22
Titujt e kryesorë

Panorama Sport

-Arbitri i Partizani-Skënderbeu: Si më goditi Erjon Braçe

-“Mashalla” Salah, Liverpuli shkrin Romën dhe prek finalen

-Grezda: Partizan, ja sekretet e Tokiçit

-FSHF, përgjigje Tatimeve: Po bëni shantazh politik

-Gati festa, Radas: Skenari më i bukur me Kukësin

-Bajern-Real, Zidan: Nuk e bëjmë në brekë

Sport Ekspres

-Salah për top të Artë, finalja në horizont

-Starova: Dalipi më ka lënduar në shpirt, në Kukës humbi se prishi formacionin

-Partizani konfirmon trajnerin” Gjithë fajin e kanë gazetarët

-Skënderbeu/ Shkëmbi e Lilaj në Zvicër, do dëshmojnë në UEFA

-Flamurtari/ Mbyllet gjyqi me Yll Hoxhën, mesfushori merr 10 mijë euro

-Vllaznia/ Ademi: Gjoka nuk preket, skuadra të japë rezultate

-Në fushë “peshat e rënda”, Bajerni përgatit hakmarrjen

-Tronditen themelet e Juves, sherr pas humbjes me Napolin

Klopp në ekstazë, ironizon Barcelonën dhe ka një mesazh për Romën

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
25 Prill 2018 00:05
Gjermani i ngazëllyer

Fitorja me Romën ka ekzaltuar trajnerin Jurgen Klopp që tani kërkon finalen. Liverpool regjistroi një fitore të madhe në “Anfield” dhe kualifikimi duket shumë afër. Në përfundim të ndeshjes, gjermani u shfaq tepër i kënaqur ndërsa u dha një godite të fortë shpresave të tifozëve verdhekuq, që shpresojnë në një tjetër përmbysje si ajo me Barcelonën në “Stadio Olimpico”. “Në atë formë që është Salah është e pamundur të ndalohet nga mbrojtësit kundërshtar. Ai ka një ndikim masiv. Goli i parë ishte një gjenial, por rrjeta e dytë ishte një lëvizje e shkëlqyer. Ajo që mësova sonte është se ne mund t'i mundim ata në ndeshjen e dytë. Ne nuk jemi Barcelona - ata kanë fituar kaq shumë trofe në vitet e fundit, ne jemi të uritur. Kjo është arsyeja pse ne do të japim gjithçka për të marrë rezultatin e duhur në Romë", tha Klopp duke lënë të nëkuptohet se nuk e diskuton kalimin në finale ku do të përballet me Real Madridin ose Bayern Munchen.

"Goditja më e madhe është dëmtimi i Oxlade-Chamberlain. Pranimi i dy golave nuk është ideal, por ne mund ta përballojmë atë. Mendova se djemtë luajtën një lojë të klasit botëror. Për 80 minuta kemi qenë të mrekullueshëm. Do të isha shumë më i lumtur, nëse do të kishim fituar 5-1 ose 5-0, por djemtë nuk e arritën, por nuk mund ta kisha imagjinuar këtë para ndeshjes. Ne do të shkojmë atje dhe do të përpiqemi të fitojmë”, shtoi trajneri gjerman. Ish-sulmuesi i Liverpool-it, Robbie Fowler, ka mbetur i mahnitur pas performancës kundër Romës, duke folur për “BBC radio” ai tha: "Liverpool-i ishte mbresëlënës sonte, pak i shqetësuar dhe naiv në minutat e fundit, por para ndeshjes, nëse thonin se do të shënojnë pesë dhe do të pranojë dy gola, 99% e tifozëve këtu do të kishin qenë gati të hidhnin firmat”. /EDS/

FOTO | Mohamed Salah pushton Romën dhe rrjetet sociale

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
24 Prill 2018 23:40

Mohamed Salah ishte protagonisti absolut i Liverpool në fitoren me goleadë ndaj Romës, duke shënuar dy gola dhe duke ndihmuar në dy të tjerë në suksesin 5-2 në “Anfield”. Me këtë fiotre të besuarit e Klopp janë vetëm një hap larg finales së Champions League. Diçka e tillë dukej një mision i paarritshëm në fillim të kompeticionit, por me shumë punë dhe një Salah në super formë anglezët kanë të drejtën të ëndërrojnë. Egjiptiani realizoi golin e 43 me fanellën e Liverpool në 47 ndeshje. Ai shënoi 16 në të njëjtin numër në ndeshjen për Romën një sezon më parë. Pas performancës fantastike ndaj verdhekuqve, në rrjetet sociale kanë filluar ironitë me Romën dhe jo vetëm. Për më tepër shikoni këto postime.

"Kjo është ajo që shikon Mo Salah çdo herë që luan në Anfield", shkruan një tifoz në "Twitter".

Një tjetër shkruan se ai meriton të fitojë "Topin e Artë".

Dikush tjetër ironizon Neymar ndërsa thotë se Salah i ka marrë vendin në garën për "Topin e Artë".

Një tjetër thumb.

Një tjetër ironizon se do të nënshkruajë me Paris SG.