REZULTATET LIVE
Shiko listen e plote
Azarenka nuk shkon në turneun e Auckland

Azarenka nuk shkon në turneun e Auckland

25 Dhjetor 2017 10:08

Tenistja bjelloruse Victoria Azarenka ka deklaruar se nuk do të marrë pjesë për fillimin e përgatitjeve të sezonit të tenisit në Auckland të Kalifornisë.

Arsyeja, siç e konfirmon në deklaratën zyrtare, është gjyqi për vendosjen e kujdestarisë për të birin Leo.

Ish-numri  1 i botës për femrat nuk luan në asnjë kompeticion tenistik që nga Wimbledoni në verën e kaluar kur u skualifikua në raundin e dytë nga Simona Halep.

Me shumë gjasa ajo nuk do të marrë pjesë në turneun e Mbelburnit të Australisë që fillon në 15 janar të vitit të ardhshëm.

Drejtori i turneut, Karl Budge, është shprehur i rezervuar për situatën personale të lojtares, e cila po trajnohet pa trajnerin e saj të vjetër Joyce. “Nuk është dhurata e Krishtlindjes që po prisja. Kam folur personalisht me Viktorian dhe më ka shpjeguar situatë”. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
E mund një rivale më e re

Camila Giorgi eliminohet në turin e dytë

18 Janar 2018 21:38

Camila Giorgi del nga skena në turin e dytë të Australian Open për femra. 26-vjeçarja që është e 66 në renditjen botërore, gjysmëfinaliste brilante javën e shkuar në Premier të Sydney, ka humbur 5-7, 6-4 dhe 6-0 me australianen Ashlegh Barty, numri 17 në ËTA dhe finaliste në Sydney.

Pas dy seteve me ekulibër të madh, Giorgi humbi në setin e tretë vendimtar ndaj kundërshtares më të re në moshë, e cila gjithashtu e kishte mundur atë në dy ndeshjet e mëparshme, në të dyja të luajtura vitin e kaluar. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Djokoviç pret rikthimin: Kurrë nuk kam humbur një garë

Djokoviç pret rikthimin: Kurrë nuk kam humbur një garë

26 Dhjetor 2017 22:16

Për pak ditë, Novak Djokoviç do të rinovojë kontratën e karrierës së tij. Serbi do të bëjë rikthimin e tij në turneun e Abu Dhabi para se të mbrojë titullin në Doha. Do të zhvillojë turneun e tij të parë pas një mungese prej disa muajsh për të trajtuar dëmtimin e tij në bërryl.

"Kurrë më parë nuk kam humbur një Grand Slam. Ky ishte një vendim i vështirë për t'u bërë. Por, unë nuk mund të luaja më, nuk kisha asnjë zgjedhje", tha numri një i botës.

"Për një vit e gjysmë, kjo është një zvarritje e vogël për mua për shkak të këtij problemi (në bërryl). Deri më tani, unë kurrë nuk kam pasur një operacion në jetën time dhe unë nuk kam parë lëndime të mëdha deri në pikën e largimit nga gara për disa kohë".

Doha do të jetë turneu i tij i parë që nga Wimbledon i zhvilluar në korrik. "Kjo me të vërtetë do të më jepte një mësim", tha ai, i cili tani është lojtari i 12-të në botë”. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment

Federer k.o. në gjysmëfinale, belgu për titull

18 Nëntor 2017 20:15

Surpriza më e mahnitshme e vitit maturohet në rrethanat në të cilat ju e prisni më së paku. David Goffin, i teti në botë, ndërpret një ulje negative të gjashtë humbjeve kundrejt zero të Roger Federer (dhe 14 sete me dy) dhe merr finalet e Masters, më prestigjiozja e një karriere deri më tani të mirë dhe tani mund të kthehet në ekselente. Belgu madje është vendosur të kthehet: 2-6 6-3 6-4 në një orë dhe 45 minuta. Tani është duke pritur për fituesin e dyshes Dimitrov-Sock.

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment

Konfirmon Rafa Nadal, do të luajë në “Masters of London”

8 Nëntor 2017 22:39

Rafa Nadal ka qartësuar të mërkurën misterin për pjesëmarrjen e tij në Masters 2017, pasi ishte njohur se kush do të ishin rivalët e tij në fazën e grupeve që do të fillojë të dielën e ardhshme. "Unë jam i mirë për të luajtur, kjo është ajo që më ngjall dhe më motivon. Qëllimi im është të fitoj”, tha spanjolli, i cili u vendos në grupin e përballueshëm ku do të ketë përball Pete Sampras, së bashku me Dominic Thiem (4), Grigor Dimitrov (6) dhe David Goffin (8), do të debutojë kundër këtij të fundit të hënën nw orën 9:00 në O2 në Londër.

Në Boris Becker do tw jetw Roger Federer (2), i cili do të luajë një ditë më parë kundër Jack Sock (9), në orën 15:00. Kompletojnw grupin e tyre Alexander Zverev (3) dhe Marin Cilic (5).

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment