Basketboll/ Sllovenia kampione e Evropës

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
17 Shtator 2017 22:38
Basketboll/ Sllovenia kampione e Evropës

Një natë e magjishme për Slloveninë. Kombëtarja e basketbollit e shtetit ballkanas u shpall kampione e Evropës në Stamboll në mbrëmjen e sotme. ë një ndeshje me ritëm të lartë në " Erdem Arena", mjaft të luftuar midis Sllovenisë dhe Serbisë, të parët fituan me rezultatin 93-85. ët udhëhoqën në këtë ndeshje, ndërkohë që emocionet u shtuan së tepërmi në periodën e katërt. "" ët arritën që t’i barazonin, madje në një moment shkuan një pikë para, por pavarësisht lodhjes së madhe, Sllovenia ia doli që të krijonte sërish distancën në pikë. i ndeshjes u shpall slloveni Goran Dragic, që shënoi 35 pikë, 7 ribaunde, 3 asiste dhe 2 marrje topi në ndeshjen e tij të fundit. është hera e parë që Sllovenia e fiton këtë trofe kaq të rëndësishëm, ndërsa në gjysmëfinale eliminoi skuadrën favorite të këtij kompeticioni dhe kampionët e mëparshëm, Spanjën. ë derbi tipik ballkanik, ku përveç përplasjeve të forta në parket nuk mungoi edhe rivaliteti dhe atmosfera e zjarrë që secila prej tifozerive krijoi. e bronztë u fitua nga Spanja, që mposhti Rusinë me një koincidencë interesante, me po të njëjtin rezultat, 93-85. ërkohë, FIBA ka përzgjedhur pesë yjet e këtij kompeticioni që janë: Dragic (Sllovenia) Shved (Rusia) Bogdanovic (Serbia) Doncic (Sllovenia) Gasol (Spanja)    

The FIBA #EuroBasket2017 All-Star 5, presented by @TISSOT: @Shved23; @Goran_Dragic ; @LeaderOfHorde; @luka7doncic and @paugasol! pic.twitter.com/D94C4i9vqh

— FIBA (@FIBA) 17 September 2017
Kërkesa për kod të ri
Ne ju kemi dërguar një link për të ndërruar kodin. Ju lutem kontrolloni postën tuaj elektronike