Bayern-Besiktas do të luhet pa tifozët turq, fajin e ka... Lyon

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Dhjetor 2017 21:37
Dhe kështu do vetë presidenti i klubit turk

Kjo ishte tërësisht e papritur! Ndeshja Bayern-Besiktas në Champions League më 20 shkurt 2018 do të zhvillohet pa praninë e tifozëve turq në Mynih. E çuditshme, sepse ata janë fantastikë!

Lajmi vjen nga “Sport1”, sajt i cili ka dhënë edhe arsyen e këtij vendimi. Siç është komentuar shpesh në medie, tifozët e Besiktas-it janë shumë problematikë, ndonëse jo të dënuar.

Vendimin e ka marrë vetë presidenti i kampionëve të Turqisë, Fikret Orman, i cili është shprehur se asnjë tifoz i skuadrës që ai drejton nuk do të jetë në “Allianz Arena”.

Kjo bëhet për të shmangur trazirat e shumta të shkaktuara prej tyre në ndeshjen e sezonit të kaluar në çerekfinalen e Ligës së Evropës kundër Lyon-it.

Kukësi i furtunave iu rikthehet sërish polemikave

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
13 Korrik 2018 08:16
Kaos në klub

Kukësi e mbylli në barazim pa gola ndeshjen e parë në “Loro Boriçi” për llogari të turit të parë eliminator të Champions League, por kjo gjë ka lënë shijë mëse të hidhur te Safet Gjici, i cili i do rezultatet e thella ndaj skuadrave të vogla, mbi të gjitha këtë sezon kalimin e tureve dhe të paktën përfaqësimin në fazën në grupe të Europa League, idealja do të ishte Champions League, gjë që nuk e ka bërë asnjë ekip shqiptar deri më sot.

Por, barazimi pa gola nuk është kapërdirë lehtë. 12 orë pas ndeshjes është thirrur stafi për mbledhjen e zakonshme, të cilën Safet Gjici e ka fiksim ta zhvillojë pas çdo takimi ku skuadra paraqitet dobët. Debatet për takimin e parë sezonal nuk kanë munguar, as ngritja e zërit, por që tashmë situata duket aq shumë e agravuar saqë mund të sjellë probleme që nuk ishin parashikuar për këtë periudhë të vitit.

Ngritja e zërit nuk i ka pëlqyer as trajnerit austriak, i cili në mbledhje duket se i ka kthyer fjalën numrit një të klubit verilindor, duke sjellë dhe acarimin e këtij të fundit që në debat e sipër duket se i ka thënë që nuk është më trajner i Kukësit. Çdo gjë mbetet për t’u parë sot, ajo që pritet të ndodhë mund të jetë furtunë, por Gjici nuk mund të veprojë ekstremist duke menduar që e ka vlerësuar maksimalisht trajnerin e tij, të cilit jo pak herë i ka thurur elozhe. Sipas së përditshmes “Panorama Sport”, Gjici ka vendosur që të bëjë sot publik vendimin që do të marrë për teknikun. /EDS/

***********************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Donçiç: Kukësi ka më shumë eksperiencë, por ne kemi tifozët

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
11 Korrik 2018 23:27
I kënaqur trajneri i Valletta

Valletta mori një barazim me vlera nga “Loro Boriçi” dhe në ndeshjen e kthimit i duhet vetëm fitorja për të kaluar më tej, ndërsa Kukësit do t’i mjaftonte edhe një barazim me gola. Trajneri Danilo Donçiç u shpreh i kënaqur me barazimin e arritur ndërsa theksoi se tani kualifikimi është detyrim.

“Jam i lumtur me barazimin, edhe pse raste patëm dhe ishin më të pastra se të Kukësit. Do kisha dashur të shënonim, por edhe kështu jam i kënaqur”, tha ai.

A e prisje kështu Kukësin – “Kukësi është ekip i fortë dhe e dinim, por forca e vërtetë dallohet në fushë. Në pjesën e parë luajtëm me kujdes, për ta njohur kundërshtarin, në të dytën u përmirësuam dhe krijuam raste në kundërsulm.

Shanset – “Ende 50-50. Do të luajmë në shtëpi, para tifozëve tanë, por mbetet gjithçka e hapur për të dyja ekipet, Kukësi ka shumë eksperiencë në Europë. Morëm një barazim të mirë sot dhe do të zhgënjehemi nëse nuk ia dalim të fitojmë”.

Thatë që Kukësi ishte favorit para ndeshjes – “Nuk e thashë për kurth. Kukësi luante në shtëpi, nuk e njihnim si skuadër dhe kishim përballë rivalë me eksperiencë. Tani njihemi më mirë, kemi besim te kualifikimi. Kukësi ishte shumë i fortë në lojën në ajër, ku veçoj kapitenin Shameti. Edhe lojtarët e tjerë të mesfushës dhe anësorët ishin shumë të rrezikshëm, por punuam shumë për t’i bllokuar”. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.

I ka shënuar tre herë, Beu 'spiunon' Vallettën te Kukësi

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
11 Korrik 2018 09:34
Pacult i ka shënimet

Sot në orën 19:00 në “Loro Boriçi” do të ngrerë siparin Champions League në tokën shqiptare. Kukësi do të presë kampionët e Maltës, Valletta-n, një ekip që edhe pse vjen nga një vend i vogël, ka arritur që të lërë mbresa me kundërshtarët që është përballur në Europë.

Kukësi nga ana tjetër, një ekip i rinovuar pothuajse totalisht, ka ambicie të mëdhaja këtë sezon dhe pse dëshiron që këtë kundërshtar ta “fshijë” që në ndeshjen e parë. Për t’i ardhur në ndihmë verilindorëve është sulmuesi durrsak Erjon Beu që ‘spiunon’ skuadrën e Valletta-s te Kukësi.

I kontaktuar nga “eduasportin.com”, Beu tregon se si pritet që të luajë kundërshtari i Kukësit. Nga eksperienca e tij, ai shpjegon lojën e Valletta-s, skuadër që vetë Beu ka arritur që t’i bëjë tre gola në sezonin 2017/18, nga 11 në total që ka shënuar në elitën e futbollit të Maltës.

“Valleta është ekip që mundohet të dalë shpejt në kundërsulm. Edhe mbrojtësat që luajnë në krah marrin pjesë në fazën sulmuese”, shprehet fillimisht durrsaku që ka shënuar 11 gola këtë sezon që lamë pas në elitën e futbollit të Maltës.

“Që do të thotë se finalizimi vjen gjithnjë me krosime nga krahët e si për pasojë lojtarët më të mirë që ka në përbërje janë ata që luajnë në krahët e mbrojtjes dhe mesfushës. Natyrisht, pikën më të fortë kanë mbrojtjen. Janë shumë agresivë dhe përpiqen që të fitojnë topin e parë. Shumicat e aksioneve nga brenda janë me pasime të shkurtra. Ndërkohë që portieri i tyre në sezonin që shkoi pësoi vetëm 11 gola, tre ia shënova unë”, u shpreh Beu. /EDS/

*************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Miliona, Kukës ndryshe dhe favorit: koha për Champions!

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
11 Korrik 2018 08:38

Kukësi zbret sot në fushë prej orës 19:00 dhe synimi i vetëm është fitorja kundër skuadrës malteze të Valletta. Ekipi i drejtuar nga Peter Pacult vjen me shumë ndryshime në formacion nga ai i kampionatit të kaluar dhe mbetet për t’u parë se si do të jetë paraqitja e tyre në fushën e blertë. Ndeshja do të luhet në fushë asnjanëse, konkretisht në “Loro Boriçi” të qytetit të Shkodrës. Klubi i Kukësit ka vendosur mjete transporti falas për tifozët, në mënyrë që mbështetja për ekipin të mos mungojë.

FORMACIONI – Nga sezoni i shkuar maksimumi pesë lojtar do ta nisin nga minuta e parë. Dilema e Pacult lidhet me portierin, teksa ka balotazh mes Stivi Frashërit dhe Faton Malokut. Në mbrojtje ka “rezistuar” vetëm kapiteni Ylli Shameti, ndërsa lojtarët e tjerë janë afruar në merkaton e janarit. Qaqi do të luajë krah gjirokastritit në qendër, kurse Zguro nga e majta dhe William nga e djathta e plotësojnë repartin difensiv. Mungon Rustem Hoxha për këtë takim. Në mesfushë treshja e qendrës është ajo e sezonit të shkuar. Musolli dhe Dzaria bëjnë “ekranin” para mbrojtjes, kurse Shkodra do të jetë në ndihmë të sulmuesit të vetëm Sebino Plaku. Nga krahët do të ndihmojnë vijën e parë edhe Çyrbja e Spehar.

PREMIO DHE KOEFICENTËT – Safet Gjici është nga ata që nuk kursehet, sidomos për të shkuar në grupet e Champions League apo të Europa League. Fundja në arkat e klubit do të vinin miliona euro, ndaj pse mos të marrin diçka ekstra edhe lojtarët. Në rast kualifikimi do të ketë shpërblim për futbollistët dhe mendohet se do të kapë shifrën e 100 mijë eurove, çka do t’u shtojë edhe një mars më shumë futbollistëve në ndeshjen e fundit. Ndërkohë, në BastArena Kukësi cilësohet favorit dhe fitorja e tij kuotohet me koeficientin 1.58, ndërsa triumfi i miqve me 5.61. Për shumëllojshmëri bastesh, mund të klikoni në Bastarena.com /EDS/

*************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.