Bayern rikthehet më në fund të fitorja, por Dortmundi nuk gabon (VIDEO)

20 Tetor 2018

Pas tri ndeshjesh pa fitore në kampionat, Bayern Munchen ka mundur të sigurojë tri pikët në sfidën e kësaj të shtune në fushën e Wolfsburg, duke u imponuar për 3-1 falë dy golave nga Robert Lewandowski dhe një nga James Rodriguez.

Sulmuesi polak kaloi në avantazh të tijtë në minutën e 30 kur një pasim i gjatë i Mats Hummels kaloi gjithë fushën kundërshtare dhe mbërriti në këmbët e tij, duke mos gabuar përballë portierit vendas. Numri 9 dyfishoi epërsinë e bavarezëve në fillim të pjesës së dytë kur një top i kthyer mbrapa nga mbrojtja e Wolfsburg përfundoi në këmbët e tij dhe nuk e pati aspak të vështirë ta shtynte topin në rrjetë.

Gjërat u ndërlikuan pak për Bayern kur në harkun e pak minutave në mesin e pjesës së dytë Arjen Robben u largua para kohe nga fusha pas dy kartonësh të verdhë, por në fund mendoi Rodriguez që të vuloste fitoren pasi mori një top fantastik nga Lewandowski për të mos gabuar i vetëm përballë portierit.

Fitorja e ngjit Bayern përkohësisht në vend të dytë, në pritje të rezultateve të ditës së diel, ndërsa Borussia Dortmund ruajti vendin e parë duke shkatërruar 4-0 Stuttgart në fushën e kësaj të fundit. Verdhezinjtë kaluan në epërsi që në të 3’ me anë të Sanchos, e më pas Marco Reus dhe Paco praktikisht mbyllën llogaritë pa kaluar ende gjysmë ore lojë.

Sulmuesi spanjoll i huazuar nga Barcelona vazhdon të befasojë të gjithë duke kryesuar edhe listën e golashënuesve të kampionatit gjerman me 7 gola, po aq sa Jovic i Frankfurt. Pesë minuta nga fundi, Philipp shënoi edhe golin e katërt për miqtë, duke gjuajtur bukur nga jashtë zonës./EDS/