Bayerni kundër shpenzime megalomane? Bavarezët do të shpenzojnë 225 milionë euro në katër futbollistë

30 Janar 2019

Bayern Munich planifikon që sezonin e ardhshëm të investojë në rindërtimin e ekipit.

Sport Bild shkruan sot se klubi gjerman ka përqafuar ndryshimet, veçanërisht në lidhje me krizën vjeshtore që ka shkaktuar shumë probleme.

Bavarezëve në tri sezonet e fundit kanë bërë transferime në vlerë prej 196.5 milionë eurove, duke përfshirë Comanin dhe Tolissovin, Wagnerin dhe Hummelsin.

Sipas revistës sportive gjermane, rekordmeister – ndonëse ka qenë gjithmonë kundërshtar i transferimeve megalomane – synon të shpenzojnë 255 milionë euro gjatë periudhës së ardhshme verore të tranzicionit.

Ata kanë për synim të sjellin një gjeneratë të re si Lucas Hernandez (22), Timo Werner (22) dhe Kaia Havertz (19.

Bayern Munich tashmë është duke biseduar për muaj me RB Leipzig rreth sulmuesit Werner, i cili ka klauzolë të largimit që kap vlerën e 70 milionë eurove.

Kai Havertz është një mesfushor sulmues dhe tashmë shumë me përvojë. Me vetëm 19 vjet, ai ka shënuar 88 paraqitje në të gjitha garat për Bayer Leverkusenin. Ai gjithashtu debutoi për ekipin kombëtar gjerman. “Farmaceutikët” kanë për qëllim të arkëtojnë rreth 70 milionë euro.

Në investimin e njoftuar të Bayernit me vlerë 255 milionë euro parashihet edhe Benjamin Pavard (22), transferi i të cilit tashmë është realizuar dhe në fund të vitit do ta paguajnë 35 milionë euro skuadrën e Stuttgartit.

ndryshe, transferimi më i shtrenjtë në Bundesligë është ende shitja e Ousmane Dembeles nga Dortmund në Barcelonë në vitin 2017 për 120 milionë euro. /Telegrafi/

www.telegrafi.com