Bayerni mposht me lehtësi dhe thellë Schalken në derbin e javës

25 Janar 2020

Bayern Munichu ka shënuar një fitore të thellë ndaj Schalkes me rezultat 5-0 në ndeshjen derbi të vlefshme për javën e 19-të në Bundesliga.

Bavarezët kanë vazhduar serinë pozitive në kampionat, duke arritur edhe fitoren e pestë radhazi dhe duke iu afruar pozitës së parë në vetëm një pikë.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë dominuese nga Bavarezët, të cilët përveç rasteve të shumta arritën të shënojnë edhe dy gola.

ROBERT LEWANDOWSKI! ⚽#FCBS04 1-0 (5') pic.twitter.com/iQDKqiMGRs

— FC Bayern English (@FCBayernEN) January 25, 2020

Goli i parë i ndeshjes erdhi pas vetëm gjashtë minutave lojë dhe ishte i përhershmi Robert Lewandowski, i cili shënoi për 1-0.

Në minutat shtesë të pjesës së parë, Bayerni gjeti golin përsëri dhe ishte Thomas Muller që shënoi për 2-0.

Dominant 🔴#FCBS04 pic.twitter.com/2Hbvm5kn8u

— FC Bayern English (@FCBayernEN) January 25, 2020

Pjesa e dytë përsëri foli e gjitha në të mirë të Bavarezëve, të cilët vazhduan dominimin dhe golat për të siguruar fitoren e radhës.

Leon Goretzka (50’) ishte shënues për rezultat 3-0, ndërsa Thiago Alcantara (58’) për 4-0.

This is beautiful 😍

THIAGOOOAL!#FCBS04 4-0 (58) pic.twitter.com/dEzjSK7fNJ

— FC Bayern English (@FCBayernEN) January 25, 2020

Deri në fund të ndeshjes pati edhe shumë raste nga të dyja skuadrat, por ishte vetëm Bayerni që shënoi me Serge Gnabry (89′) për 5-0 duke vulosur rezultatin përfundimtar.

🌟🌟🌟🌟🌟 pic.twitter.com/NrW1n2Kdcm

— FC Bayern English (@FCBayernEN) January 25, 2020

Pas kësaj fitore, Bayerni e sheh veten në pozitën e dytë me 39 pikë apo një më pak se lideri RB Leipzig, ndërsa Schalke renditet në vendin e pestë me 33 pikë.

Në ndeshjen e radhës, Bavarezët udhëtojnë te Mainzi, ndërsa Schalke udhëton te Hertha Berlini. /Telegrafi/

www.telegrafi.com