Bonucci kërkohet në Angli, çfarë do të bëjë Milani?

Bonucci kërkohet në Angli, çfarë do të bëjë Milani?

Kalimi i Leonardo Bonucci-t gjatë periudhës së merkatos së verës së shkuar nga Juventusi te Milani ishte për të “zhvendosur ekuilibrat”. Një sezon më pas mund të themi se nuk ka qenë kështu. Juventus fitoi edhe një tjetër kampionat, i shtati dhe Milani edhe njëherë tjetër nuk e ka arritur objektivin Champions League, aq më keq këtë vit sepse nuk shkonin tre, por katër vende në këtë kompeticion.

Megjithatë, kalimi i ish-lojtarit të Bari-t në Milano nuk ka qenë negativ, përkundër. Ky vit mund të konsiderohet si një vit pushimesh, për atë dhe për të gjithë repartin e mbrojtjes. Duke sqaruar keqkuptimet në një mbrojtje me tre, që në fillim të sezonit dukej mënyra e vetme për t’i dhënë vlerat ish-juventinit, por mbi të gjitha mori dhe vlerat e “shpëtimtarit të ndeshjes”, negativ për të dhe mbi të gjitha për të gjithë ambientin kuqezi.

Leonardo ka luajtur një pjesë të dytë të sezonit në nivelin më të lartë. Nën drejtimin e Gattuso-s ai është kthyer në jetë, me Romagnoli-n, mund të jetë konsideruar si kopja më e mirë e kampionatit falë një udhëheqjeje jo vetëm teknike, por edhe emocionale.

Së pari, Bonucci ka qenë protagonist me topin në këmbët e tij dhe mbi të gjitha për të udhëzuar Alessio Romagnoli-n, që në vitin 2018 është rritur si kurrë më parë duke iu referuar sezoneve të mëparshëm me kuqezinjtë. Bonucci ka treguar se është i duhuri për këtë Milan.

Milani për t’u kthyer në lartësinë e mëparshme, ka nevojë për eksperiencë, është e vërteta, por mbi të gjitha edhe për cilësi, cilësitë që sigurisht që nuk i mungojnë numrit 19. Nuk është një çështje për t’iu afruar merkatos së futbollit, edhe pse pas krahëve janë sirenat angleze për të.

Disa muaj më parë e provoi Guardiola, këtë herë po e bën Mourinho, i cili e dëshiron atë që të jetë pjesë e “Djajve të Kuq”. “Special One”, sigurisht, e ka gati një propozim për lojtarin e Milanit, por “Djalli” duhet që ta refuzojë menjëherë, duke mos i dhënë arsye djaloshit që pas një sezonit të kërkojë të largohet. /EDS/