Boston Celtics në superformë, Cleveland nuk po del nga kriza

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Janar 2018 10:46
"O2 Arena" e Londrës, plot për të parë Celtics

Përmbysje e çmendur për Boston Celtics ndaj Philadelphia 76ers me rezultatin 103-114.

Miqtë ndryshuan plotësisht pas periodës së dytë, pavarësisht faktit se vendasit krijuan një avantazh prej 22 pikësh.

Në “O2 Arena” në Londër, Celtics morën fitoren e shtatë radhazi dhe vazhdojnë që të mbajnë kreun në Konferencën e Lindjes.

Për Celtics u dalluan Jaylen Brown (21 pikë), Kyrie Irving (20) dhe Marcus Morris (19).

Publikut londinez i shumtë në numër nuk mund të injoronte faktin që në metropol ndodhej një nga ekipet më në formë të NBA-së.

Ndërsa për Cleveland Cavaliers ishte një mbrëmje për t’u harruar. Toronto Raptors i mundën ata në shtëpi, duke u shkaktuar një humbje mjaft të hidhur me rezultatin 133-99.

Në këtë përballje luajti vendi i dytë kundër atij të tretë në Konferencën e Lindjes dhe Cavs pësuan humbjen e gjashtë në tetë takimet e fundit.

Për kanadezët u dalluan Fred VanVleet da 22 pikë dhe shkëlqeu Jonas Valanciunas, me 15 pikë dhe 18 ribaunde, ndërsa LeBron James me 26 pikët e tij nuk mundi të bënte dot asgjë. Për më tepër që në periodën e fundit, ai u dërgua në stol.

Vazhdon momenti i artë për Los Angeles Clippers që mundën jashtë Sacramento Kings me rezultatin 115-121.

Ehe njëherë, njeriu i cili bëri diferencën ishte Lou Williams. Ai realizoi 30 pikë dhe udhëhoqi të tijtë drejt fitores. Clippers asnjëherë nuk e vunë në dyshim suksesin.

Ndërsa Los Angeles Lakers fituan në shtëpi kundër San Antonio Spurs 93-81.

Për vendasit, kjo është fitorja e tretë radhazi. Edhe pse LaMarcus Aldridge realizoi 21 pikë, kjo nuk shërbeu për Spurs, që vunë në presion rivalët vetëm në periodën e tretë. Por San Antonio vazhdon që të kalojë një moment të vështirë në Konferencën Perëndimore.

VIDEO | LeBron James tregon pse është mbreti në NBA, Rockets në gjysmëfinale

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
26 Prill 2018 11:27
Festojnë edhe Toronto Raptors dhe Oklahama

Cleveland Cavaliers ka marrë kryesimin pas ndeshjes së pestë me Indiana Pacers. Skuadra e Lebron James kryeson 3-2 dhe meritë për këtë ai ka meritat e tij, pasi e mbyll sfidën me plot 44 pikë. Një përballje mjaft e fortë, që u mbyll me shifrat 98-95 në favor të Cavaliers. Spektakli në NBA nuk mungon dhe ndeshja u vendos në sekondat e fundit pikërisht nga “mbreti” Lebron James, i cili realizoi një trepikësh 3 sekonda nga fundi. 95-95 ishte rezultati në ato momente, bllokoi kundërshtarin dhe realizoi pas pushimit. Festa ishte e gjitha për Cleveland.

 

Dy periodat e para të takimit u mbyllën me avantazhin e Pacers, 49-56, por në periodën e tretë gjithçka ndryshoi, teksa shkoi 71-63. Gjithsesi kundërshtari i Cavaliers arriti të luftojë deri në fund, kur edhe James bëri diferencën me trepikëshin e realizuar. Veç 44 pikëve, basketbollisti amerikan regjistroi edhe 8 asiste, si dhe kontrolloi 10 topa në tabelë. “Quicken Loans Arena” në fund i pati të gjitha duartrokitjet për të.

 

Kryesimin e ka marrë edhe Toronto Raptors, që ka thyer Washington Wizards. Perioda e fundit vendosi fituesin dhe DeMar deRozan ishte njeriu i ndeshjes, pasi arriti të realizojë 32 pikë, me Toronto-n që e mbylli takimin me shifrat 108-98, duke kryesuar tashmë në “Play-off” me rezultatin 3-2 pas pesë ndeshjeve të para. John Wall i Wizards u mundua shumë që të ndihmonte skuadrën e tij, teksa realizoi 26 pikë, 9 asiste dhe rikuperoi 9 topa.

Skuadra tjetër që siguron kualifikimin në gjysmëfinale është Houston Rockets, pasi me shifrat 122-104 triumfuan ndaj Minnesota Timberwolves dhe kaluan në raundin tjetër, pasi në pesë takimet e zhvilluara kanë fituar katër. 4-1 për Rockets, që u udhëhoq nga Clint Capela dhe James Harden. I pari realizoi 26 pikë dhe bëri 15 rikuperime, kurse Harden shënoi dy pikë më pak. 12 topa të kapur prej tij nën tabelë, shifra këto që ndihmuan Houston Rockets të triumfonin.

Oklahama City Thunder ka hapur takimin me Utah Jazz, pasi kanë ngushtuar shifrat në 2-3. Ky takim përfundoi 107-99. Rusell Wesbrrok ishte njeriu i takimit, pasi realizoi 45 pikë, dha 7 asiste dhe ia doli që të rikuperonte 15 topa. Paul Gerorge i dha gjithashtu një dorë skuadrës së Oklahama, pasi arriti të shënojë 24 pikë. Crowder dhe Donovan ishin të pafuqishëm për të ndihmuar Utah Jazz të mbyllte llogaritë dhe të kualifikohej. /EDS/

NBA/ Houston udhëheq 3-1 dhe i afrohet rekordit të pikëve

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
24 Prill 2018 16:55
Ja sa pikë grumbulluan në një 15 minutësh

Në mbrëmjen e NBA, Houston udhëhoqi 3-1 me Timberwolves duke kaluar Minneapolis me rezultatin 100-119. Ndeshje e ekuilibruar në pjesën e parë, më pas në 15 minutëshin e tretë Rockets shpërthyen dhe shënuan 50 pikë (Harden 22, Paul 15) përkundrejt 20 të realizuara nga kundërshtarët.

Nuk është rekord, në çdo lloj çështjeje, sepse Lakers në vitin 1962 arritën të shënojnë 51 pikë në periodën e katërt në Pistons. Në total Harden shënoi 36 pikë dhe Paul 25, dopio shifër, 14 pikë dhe 17 topa në tabelë. Shumë mirë shkoi dhe Gordon pasi la pankinën, bëri 18 pikë. Minnesota nuk ka pasur më të mirin, Butler, dhe mbrëmjen më të keqe e paguan Teague, i cili realizoi vetëm 2 pikë.

Utah fitoi garën 113-96 dhe çoi rezultatin 3-1 kundër Thunder-save. Pushimi u zhvillua mes periodës së dytë dhe të tretë dhe më pas Jazz administroi lojën pa probleme. OKC aktualisht është me shpatulla pas murit, e detyruar që të japë maksimumin nëse do që të kalojë në turnin e parë të Play-Off-it.

Westbrook luajti një ndeshje nën atë që pritej në respekt të mesatares së tij, 23 pikë dhe 14 gjuajtje në tabelë. Natyrisht që nuk e ndihmon as Carmelo Anthony dhe tani Paul George nuk mund të mjaftojë. Utah fitoi me të jashtëzakonshmin Donovan Mitchell dhe me një Rubio që përherë të frymëzuar: dopio shifër për Gobert, natyrisht edhe për Ingles, i cili realizoi 20 pikë. /EDS/

NBA playoffs/ Pelicans kualifikohet në gjysmëfinale, Philadelphia afër

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
22 Prill 2018 14:45
Timberwolves gjen suksesin e parë kundër Rockets

New Orleans Pelicans e ka mundur sërish Portland Trail Blazers në takimin katërt të playoffs dhe është kualifikuar për në gjysmëfinale në Perëndim. Suksesi erdhi falë dyshes Davis Hiliday që realizoi 88 pikë dhe kontribuoi shumë në fitoren 131-123. Afër kalimit të turnit janë edhe Philadelphia 76ers që mundën sërish Miami Heat 106-102, ndërsa Minnesota mori suksesin pasë kundër Houston falë suksesit 121-105.

Blazers është ekipi i parë që kalon turnin në këto playffos. Në garën e katërt mes tyre në “Smoothie King Center” vetëm perioda e parë ishte e luftuar. Në vazhdim Pelicans morën kontrollin e lojës dhe e mbajtën deri në përfundim të saj. U dalluan Anthony Davis (47 pikë dhe 11 ribaunde) dhe Jrue Holiday (41 pikë dhe 8 asistet). Për Blazers McCollum ishte më i miri me 38 pikë, por këto nuk mjaftuan që të mund t’i bëni ballë rivalëve.

Philadelphia fitoi sërish në “American Airlines Arena” 106 -102 dhe është afër kalimit në gjysmëfinale. Gara e katër ishte mjaft e luftuar. Në fillim ishte 76ers që bënë përpara, por më pas Heat mori kontrollin e lojës, duke përfituar nga topat e shumtë të humbur (27 në total). Por përmbysja vendimtare erdhi në fund të ndeshjes. Të zotëve të shtëpisë nuk u mjaftuan Dragic (20 pikë) dhe Wade (25 pikë). Për fituesit u dalluan JJ Redick (24 pikë) dhe Ben Simmons (17 pikë, 13 ribaunde dhe 10 asiste). Ai është rishtari i parë që realizon treshe dyshesh në një sfidë playoff-i.

Minnesota fitoi në shtëpinë e vet kundër Houston Rockets 121-105. Në “Target Center”, Timberwolves bënë një garë perfekte dhe mbajtën gjithnjë avantazhin. Jimmy Butler (28 pikë) ishte më i miri për ta. Për Rockets u dallua James Harden (29 pikë) dhe Chris Paul (17 pikë). Rezultati i ndeshjeve është 2-1 dhe në Minneapolis do të luhet gara e katërt.

Utah Jazz mundi Oklahoma City Thunder me rezultatin 115-102 duke e çuar rezultatin ndeshjeve në 1-2 në favor të tyre. Kjo përballje konsiderohet si më e ekuilibruara e turnit të parë. Në “Salt Lake City” pjesa e parë ishte e barabartë mes të dyja skuadrave, ndërsa në periodën e tretë Jazz shtuan ritmin, që për THunder isthe i vështirë për t’u mbajtur. Ricky Rubio realizoi treshe dyshesh (26 pikë, 11 ribaunde dhe 10 asiste) duke ndihmuar vendasit, të cilët buzëqeshën edhe falë 22 pikëve dhe 11 ribaundeve të Donovan Mitchell, 18 pikët (+12 ribaundet) e Rudy Gobert dhe 21 pikët e Joe Ingles. Sa i përket tresheve të dysheve, specialisti Russell Westbrook iu afrua për pak (14 pikë, 11 ribaunde dhe 9 asiste), por kjo paraqitje e tij rezultoi negative. Vetëm 5 gjuajtje nga fusha nga 17 të shënuara dhe 8 topa të humbur. /EDS/

NBA playoffs/ Philadelphia ngrin Miami Heat, Pelicans bëjnë ligjin

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
20 Prill 2018 13:15

Philadelhia 76ers arriti një fitore me vlerë në shtëpinë  e Miami Heat me rezultatin 128 – 108. Me këtë sukses në “American Airlines Arena” rezultati i takimeve në seri në playoff shkon 2-1 në favor të 76ers. Për fituesit u dalluan Joel Embiid me 23 pikë të realizuara dhe Marco Belinelli me 21 pikë. Por një paraqitje prej lideri të vërtetë tregoi edhe Ben Simmons me 19 pikë të shënuara, 12 ribaunde dhe 7 asiste. Vlerësim edhe për Dario Saric (21 pikë). Në realitet ndeshja e tretë ishte më shumë e ekuilibruar dhe fizike se sa duhet. Dragic me 23 pikë dhe Winslow me 19 pikë dhe 10 ribaunde, e mbajtën Heat në lojë për 3 periodat e para. Diferenca me -20 pikë u bë në finale, me Philadelphia që e shtoi ritmin dhe e mbylli periodën e katërt 32-14. Por ka pak kohë për gëzim. Nesër luhet gara e katërt.

Ndërkohë që kjo fazë e parë e playoff ka shkuar në mënyrën më të mirë të mundshme për New Orleans Pelicans. Edhe në mbrëmjen e djeshme ata fituan kundër Portland Trail Blazers 119-102, duke e çuar rezultatin e përgjithshëm të takimeve në seri 3-0. Përpara publikut mik në “Smoothie King Center”, ishin Pelicans që dominoi. Blazers gaboi shumë, mjafton të përmendet fakti që humbën 24 topa për ta kuptuar që ishin në një mbrëmje “jo”. Sfida e radhës të dielën, sërish në këtë stadium. Basketbollisti që shënoi më shumë quhet Nikola Mirotic, (30 pikë), pikë që asnjëherë më parë, ai nuk i kishte shënuar. Për vendasit u dalluan Anthony Davis me dyshe dyshesh (28 pikë dhe 11 ribaunde) dhe Jrue Holiday me 16 pikë si edhe Rajon Rondo (16 pikë dhe 11 asiste). Ajo që Portland i mungoi më shumë ishte lideri i skuadrës, Lillard, që realizoi 20 pikë (2 më pak se McCollum), por zhgënjeu në gjuajtjet nga fusha (5 nga 14) dhe rezultoi lojtari me më shumë topa të humbur, 8. Është e kuptueshme se përse skuadra dështoi. /EDS/