CEO i Romës nuk do të bashkohet me Gazidis në Milan

12 Tetor 2018
CEO i Romës nuk do të bashkohet me Gazidis në Milan

Vendimi i Umberto Gandini-t për të lënë Romën thuhet se nuk është i lidhur me një kthim në Milano. Gandini përfundoi aventurën e tij dyvjeçare si CEO i Romës të enjten, mes spekulimeve se ai ishte duke u përgatitur për një hap të dytë në Milan. Para se të bashkohej me Romën, Gandini ishte njeriu i djathtë i Adriano Galliani-t për 23 vjet në Milan dhe kandidatura e tij për t’u kthyer në “San Siro” ishte mbështetur nga Gazidis. Respekti i ndërsjellë mes Gandinit dhe Gazidisit i kishte dhënë forcë projektit të ‘udhëzuesit të dyfishtë’ të klubit në rrugën Aldo Rossi, por disa kritika kanë dalë në modelin e riorganizimit të klubit dhe Gandini ka preferuar të marrë një hap prapa.

Ish-CEO i Arsenalit do të jetë përgjegjës për marrëdhëniet ndërkombëtare, ndërsa presidenti i Milanit, Paolo Scaroni do të privilegj “frontin e brendshëm”. “Gazzetta dello Sport” siguron që Ivan Gazidis do të jetë i vetmi drejtues ekzekutiv në “San Siro” pas raundit të fundit të bisedimeve midis dy palëve. Sa i përket lëvizjes së tij të ardhshme, “Corriere dello Sport” beson se Gandini mund të bëhet CEO i ardhshëm i Lega Serie A, por e ardhmja e tij mund të jetë edhe në FIGC (Federata Italiane e Futbollit). Lega është pa president të përhershëm dhe prestigjozja italiane shpjegon se 58-vjeçari mund të jetë personaliteti i rëndësishëm dhe figura që Serie A ka nevojë për t’u kthyer edhe njëherë tjetër në vitet e arta. /EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.