City bën gati 200 milionë sterlina për super yllin e PSG

30 Shtator 2018

Manchester City po synon një lëvizje të guximshme në merkaton e janarit për super yllin e Paris SG, Kylian Mbappe. Trajneri Pep Guardiola beson se adoleshenti francez mund të udhëheqë klubin drejt lavdisë në Champions League dhe dëshiron të thyejë rekordin botëror të transferimeve duke paguar 200 milionë sterlina. Në rast se ky operacion do të realizohet, “Qytetarët” do të thyejnë shifrën që gjigantët francezë paguan te Barcelona për Neymar vitin e kaluar, 198 milionë sterlina, ndërsa paga e tij u kushton 20 milionë sterlina në vit. Guardiola ka qenë i interesuar për sulmuesin e ri që nga periudha kur ai ishte te Monaco, kur ai eliminoi kampionët e Premier League nga Champions League në 2017.

Rregullat e reja të UEFA-s nënkuptojnë se ai nuk do të jetë i lidhur me kupat për fazat e eliminimit të konkurrimit të këtij viti, pasi ai ishte paraqitur për PSG kundër Liverpool këtë muaj. Oferta e City-t vjen pas hetimeve që UEFa ka rihapur për financat e PSG-së si pjesë e Fair Play Financial. UEFA e mbylli çështjen në qershor, por vendosi ta rishikojë atë një muaj më vonë. Rasti është kthyer në Trupin e Kontrollit Financiar të Klubit për hetime të mëtejshme.

Raheem Sterling mund të flijohet për të ndihmuar Fondin e City-t për një lëvizje për Mbappe, me kontratën e tij që përfundon vitin e ardhshëm dhe asnjë marrëveshje nuk është arritur deri tani mes palëve. Mbappe fillimisht u bashkua me PSG në një marrëveshje huazimi nga Monaco vitin e kaluar përpara se të bëhej i përhershëm për shumën e 165 milionë sterlinave. 19-vjeçari, fitoi çmimin Best Young Player në Kupën e Botës dhe shënoi në finale, pasi Franca mundi Kroacinë për të fituar trofeun për herë të dytë. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.