City pritet të suspendohet nga Liga e Kampionëve në javët e ardhshme

12 Qershor 2019

Manchester City është duke u rrezikuar ende që të suspendohet nga Liga e Kampionëve për sezonin e ri edhe pse janë ankuar ndaj UEFA-s.

Kampioni i Ligës Premier është ankuar në Gjykatën Sportive të Arbitrazhit (CAS), pasi që shtëpia e futbollit evropian ka dërguar një deklaratë se ata e meritojnë një vit suspendim nga gara.

Manchester City ishte hetuar për disa muaj radhazi nga UEFA për të ardhura të dyshimta të klubit, andaj ka kërkuar që të suspendohet nga liga elitare evropaine për klube për sezonin e ri.

Manchester City (Foto: Michael Regan/Getty Images/Guliver)

Por, SunSport raporton se CAS ka konfirmuar se Manchester City nuk mund ta ndalojë hetimin e UEFA-së dhe se ata kanë të drejtën t’i ofrojnë dëshmitë e tyre.

Pesë zyrtarë nga shtëpia e futbollit evropian tashmë kanë dorëzuar provat e tyre për të ardhura të dyshimta të Citizens në klub, andaj Gjykata e Arbitrazhit pritet të vendos në javët e ardhshme.

Lexo po ashtu: Man City me humbje të mëdha parash në rast largimi nga Liga e Kampionëve

CAS ka njoftuar ditë më parë se ka pranuar ankesën e Manchester Cityt, mirëpo që tani do t’i ballafaqojnë dëshmitë e të dyja palëve, në mënyrë që të merret vendimi. /Telegrafi/

www.telegrafi.com