City triumfon ndaj Evertonit dhe rikthehet në krye të Ligës Premier

15 Dhjetor 2018

Manchester City është rikthyer te fitorja në Ligën Premier, pasi ka mposhtur Evertonin me rezultat 3-1.

Skuadra e Pep Guardiolës që nga fillimi i takimit filloi duke sulmuar mysafirët të cilët në këtë sfidë ishin me pesë mbrojtës.

Por kjo nuk i pengoi sulmuesit brazilian Gabriel Jesus që ta shënonte golin e parë në këtë takim në minutën e 22-të, pas asistimit nga Sane për 1-0.

Me epërsinë minimale të Cityt u mbyllën 45 minutat e para në këtë takim.

Dyshja Sane-Jesus edhe në fillim të pjesës së dytë bashkëvepruan shumë mirë duke ardhur edhe goli i dytë.

This guy… ???

? 2-0 ? #MCIEVE pic.twitter.com/T7MQ5LOIGi

— Manchester City (@ManCity) December 15, 2018

Gjermani asistoi në minutën e 50-të për brazilianin i cili shënoi golin e dytë personal në këtë sfidë.

Sulmuesi i talentuar anglez Calvert-Lewin ngushtoi epërsinë në minutën e 65-të pasi pranoi një asistim nga Digne.

Ndërkohë për 3-1 u përkujdes i inkuadruari nga banka rezervë në fushë, Raheem Sterling.

Raheem Sterling. (Photo by Alex Livesey/Getty Images/Guliver)

Me këtë fitore të arritur, City rikthehet në pozitën e parë në tabelë me 44 pikë të tubuara, dy më shumë se Liverpooli që ka një ndeshje më pak.

Në ndeshjen e radhës, City do të luajë përsëri në Etihad Stadium përballë Crystal Palace. /Telegrafi/