De Gea siguron trofeun e parë aq të dashur në Premier League

David De Gea është konsideruar gjerësisht si portieri më i mirë në Premier League për vite me rradhë dhe tani ai mund ta vërtetojë këtë pas çmimit të fituar sot në mbrëmje. Duke e ruajtur portën të paprekur kundër West Ham, spanjolli e ka mbyllur sezonin duke fituar çmimin e Premier League “Golden Glove” për herë të parë. Portieri i Manchester United fitoi trofeun 18-të vjeçar pas një barazimi të pamëshirshëm kundër West Ham, duke siguruar që ai të përfundojë në krye të listës në sezonin 2017-2018 të Premier League. Ederson i Manchester City, i cili momentalisht ulet në vendin e dytë, mban 16 ndeshje pa pësuar gol dhe me një lojë të mbetur, nuk mund të kapë homologun e tij në anën e kuqe të Mançesterit. Çmimi, i cili u shpërnda për herë të parë në vitin 2004-05, ka parë gjashtë fitues të ndryshëm që nga fillimi i tij. Joe Hart i Manchester City dhe Petr Cech me Chelsea dhe Arsenalin, janë liderët e me katër trofe secili. Ish-portieri i Liverpool-it, Pepe Reina e ka fituar çmimin tre herë. Thibaut Courtois, Wojciech Szczesny dhe Edwin Van Der Sar e kanë fituar vetëm një herë këtë çmim.

De Gea bëhet portieri i parë i Manchester United që e fiton atë që nga koha e Van Der Sar në sezonin 2008-09 dhe portieri i parë spanjoll që nga Reina në 20007-2008. Me 18 ndeshje pa pësuar gol në këtë sezon, De Gea ka siguruar tashmë çmimin, me më shumë ndeshje qëkur Joe Hart e fitoi me atë numër të njëjtë në 2012-13. Gjithsesi ai mund të shtojë numrin në 19 ndeshjen, në finalen e Manchester United në shtëpi kundër Watford të dielën. Më e mira për çdo portier që nga fillimi i çmimit ishte në sezonin e tij të debutimit, kur Petr Cech e fitoi me 24 ndeshja pa pësuar gol për Chelsea, që fitoi titullin me Jose Mourinho. Interesante është fakti se kjo është hera e tretë që një portier i Jose Mourinho e ka fituar, me Cech që e ka marrë në të dy rastet e mëparshme, për herë të dytë në sezonin 2013-14. Ndërsa ky është është “Golden Glove” i parë i De Gea, ai ka marrë çmime individuale të Premier League, pasi u emërua në ekipin e sezonit të ligës në pesë raste të veçanta, duke përfshirë edhe këtë sezon. /EDS/