De Jong tregohet profesionist: Nëse do të takohemi me Barçën në finale, do ta mposhti si Real Madridin

19 Prill 2019

Frenkie De Jong është njëri nga mesfushorët më të talentuar në botë.

Ylli holandez nga stinori i ardhshëm do ta vesh fanellën e gjigantit katalunas Barcelonës.

De Jong ka qenë ndër më meritorët për eliminimin e Real Madridit dhe Juventusit nga Liga e Kampionëve, ndërsa skuadra e tij do të luaj në gjysmëfinale me Tottenham.

Por reprezentuesi holandez nuk e ka problem nëse në finale të mundshme do të përballet me skuadrën e tij të re Barcelonën.

Frenkie de Jong në një duel me Karim Benzeman. (Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

“Derisa të jem një futbollist i Ajaxit dua që vetëm kjo skuadër të fitojë”, tha De Jong për ‘Four Four Two’.

21-vjeçari u tregua një profesionist i vërtetë pasi tha se nuk do të shqetësohej nëse do të përballej me Barcelonën në finalen e Ligës së Kampionëve.

“Nuk do ta kisha asnjë shqetësim apo emocion për ta mundur Barcelonën në finale. Do t’i mposhtja edhe ata si Real Madridin dhe Juventusin”, u shpreh De Jong.

Mesfushori qendror tregon se vite më parë kishte udhëtuar drejt Barcelonës për ta parë nga afër skuadrën e tij të zemrës.

Frenkie de Jong dhe Cristiano Ronaldo. (Foto: Michael Steele/Getty Images/Guliver)

“Vite më parë si fëmijë shkova dhe shikova Barcelonën në një ndeshje miqësore. Ishte fantastike për mua pasi e pash nga afër një lojtar si Ronaldinho”, tha De Jong.

Ajax në gjysmëfinale përballet me Tottenham Hotspur, ndërsa në anën tjetër skuadra e ardhshme e De Jong, Barcelona do të përballet me Liverpoolin. /Telegrafi/

www.telegrafi.com