De Laurentiis zyrtarizon afrimin e Zinedine

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
11 Janar 2018 20:34
Talenti franko-algjerian që mbushi 22 vjeç javën e kaluar do të jetë pjesë e Napolit deri në qershor 2022

Napoli ka nënshkruar për katër vitet e ardhshme me mesfushorin Zinedine Machach si një lojtar të lirë.

Talenti franko-algjerian që mbushi 22 vjeç javën e kaluar do të jetë pjesë e Napolit deri në qershor 2022.

Lajmi u konfirmua nga presidentit Aurelio De Laurentiis nëpërmjet llogarisë së tij në rrjetin socail “Twitter”.

Gjithashtu klubi i Napolit nëpërmjet një deklaratë në faqen zyrtare ka njoftuar afrimin e mesfushorit, i cili ndërpreu kontratën e tij në Toulouse muajin e kaluar pas një grindje në stërvitje me stafin teknik.

Ai e kaloi sezonin e kaluar në huazim në Olympique Marseille, ndërsa shënoi tre gola në 38 paraqitje në Ligue 1.

Hysaj drejt largimit, Napoli bën lëvizjen bllokuese

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
24 Prill 2018 11:08
Ofertat në drejtim të mbrojtësit

Elseid Hysaj është kthyer në një nga lojtarët më të mirë të skuadrës së Napolit dhe mediat italiane nuk kanë nguruar të bëjnë elozhe për shqiptarin. Ofertat gjithashtu në drejtim të tij nuk kanë munguar, madje kanë qenë klube të mëdha evropiane dhe fillimisht u duk sikur napoletanët u pajtuan me një largim të mundshëm të tij, pasi do të mbushin arkat në bazës ehde të klauzolës prej 50 milion eurosh që ai ka kontratë. Por, sipas gazetës “Il Matino”, presidenti De Laurentis ka bërë një lëvizje bllokuese në merkato dhe ka vendosur një kusht të ri për transferimin e disa prej lojtarëve më të mirë të skuadrës. Ai ka bërë me dije se Hysaj do të largohet, vetëm në rast se klubi i interesuar për të marrë shërbimet e tij do të paguajë 50 milion euro brenda muajit qershor. Në të kundërt mbrojtësi i krahut do të vazhdojë të jetë pjesë e skuadrës së tij dhe nuk do të shkojë në asnjë skuadër tjetër dhe do të firmosë një kontratë të re. Në rast s kjo ndodh, Hysaj do të përfitojë më shumë financiarisht në aspektin personal si dhe klauzola e tij në të ardhmen për largimin do të jetë më e lartë se ajo aktualja.

Kjo do të thotë se klubet që duna realisht të marrin futbollistin e Kombëtares Shqiptare, duhet të shpejtojnë në të kundërt Napoli do të blindojë me kontratë mbrojtësin. Klubi nga Seria A, po lufton aktualisht për të siguruar titullin kampion dhe është në garë me Juventusin, me një diferencë prej 1 pike. Dhe klubi ka kërkuar që për momentin të ndërpriten të gjitha tratativat e merkatos që lidhen me futbollistët, pasi ata mund të ndikohen nga e ardhmja dhe të çedojnë në paraqitjet e tyre në fushë. Seria A ka edhe katër javë për të luajtur. /EDS/

Jo një, por dy lojtarë në shënjestër! Milan kërkon të sabotojë Napolin

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
23 Prill 2018 20:07

Aksi Milano-Napoli pritet të jetë një nga më të nxehtët në merkaton e ardhshme. Lëvizja e parë është bërë tashmë me transferimin tek kuqezinjtë të José Reina, me parametra zero. Por spanjolli mund të ribashkohet në Milano me shokët e tij të vjetër. Klubit kuqezi i pëlqen shumë José Maria Callejon: një lojtar i vlefshëm dhe i talentuar, me një klauzolë prej 20 milionësh, e vlefshme edhe për Italinë. Por në ambientet sportive, në ditët e fundit, është përfolur për një shkëmbim me Suso-n, i cili vlerësohet shumë nga drejtuesit e Napolit dhe trajneri. Sipas asaj që raporton Il Mattino, bëhet fjalë edhe për një lojtar të tretë të përfshirë në këtë operacion.


Bëhet fjalë për Mario Rui, dhe siç shkruan kjo gazetë, mund të përfshihet në çështjen Callejon-Suso. Megjithatë, bëhet fjalë për negociata të vështira. Para së gjithash, Djalli nuk duket i gatshëm të humbasë Suso-n, por gjithçka do të varet nga vullneti i lojtarit dhe ofertat që do të mbërrijnë. Tani për tani në kontratën e spanjollit ekziston një klauzolë prej rreth 40 milionë eurosh, të cilën ekipi kuqezi dëshiron ta heqë. Nga ana tjetër Callejon, i cili ka edhe një klauzolë prej 20 milionësh, mund të jetë një alternativë e vlefshme. Por duhet të sqarojmë se gjithçka varet nga e ardhmja e numrit 8.


Sidoqoftë, transferimi i Portugezit kushtëzohet edhe nga një situatë tjetër, e cila ka të bëjë me ish lojtarin e Napolit: Ivan Strinic. Lojtari që është në skadencë kontrate me Sampdorian, përflitet se ka nënshkruar një kontratë me ekipin kuqezi, edhe pse akoma nuk është konfirmuar një gjë e tillë.
Nëse Milan do të transferonte kroatin, në këtë pikë nuk do të kishte më vend për Mario Rui-n, duke pasur parasysh praninë e Ricardo Rodriguez në ekip (i cili pritet të konfirmohet edhe për sezonin e ardhshëm). Me pak fjalë, një thashetheme i destinuar të mbetet i tillë në këto momente. /EDS/

Akuza të shumta te Milani, tani është radha që ta hanë sulmuesit

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
23 Prill 2018 18:57
Djeg humbja me Beneventon

Që nga humbja kundër Beneventos, Milani edhe një herë ka gjetur veten në situatën më të keqe për këtë sezon, ata duhet që të bëjnë një testim të njohurive për të kuptuar se cilat janë ambiciet reale të skuadrës dhe në këtë mënyrë të gjendet motivi që i rikthen në lojë.

Nëse në një krah objektivi për të shkuar në Europa League mbetet ende i hapur, nga ana tjetër duhet që të përballet me një rënie proporcionale të performancës, rezultatit të kolapsit fizik dhe mbi të gjitha atij mendor të një skuadre që duket se e ka humbur shpirtin luftarak të muajve të mëparshëm.

Pas humbjes me Beneventon, Milan duket se është kthyer shumë hapa pas në kampionat, duke kujtuar kohën e Vincenzo Montella-s, periudhë në të cilën kjo skuadër ishte në një pozicion që nuk pranohej nga tifozët dhe nuk kishte prodhimtari.

Në bankën e të akuzuarve, si zakonisht, janë të thirrur tre sulmuesit kuqezinj, të cilët nuk kanë qenë kurrë të rrezikshëm, por përherë sterilë, të pafuqishëm për të zgjidhur qoftë një ndeshje të vetme. Le të analizojmë tani këtë sezon për këta sulmues.

Milan ka gjashtë javë që nuk fiton, ka regjistruar dy humbje, me Juventus-in në transfertë dhe në San Siro kundër Benevento-s, një kundërshtar që kuqezinjtë duket se e kanë vlerësuar në letër, sepse në fushë nuk ishin askund.

Sulmi mbi të gjitha, prej javësh nuk duket dhe nuk gjen pozicionin që i takon në fushë. Nuk prodhon, 14 gola të marrë së bashku për Cutrone-n, Andre Silva-n dhe kroatin Kalinic. Shumë pak për një ekip me pretendime, edhe tifozët duhet të jenë kritikë... /EDS/

VIDEO/ Fitore e çmendur, Napoli e gdhin në festë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
23 Prill 2018 12:55
Pranë ëndrrës 28-vjeçare

Mijëra tifozë të Napolit u mblodhën mbrëmjen e djeshme në rrugë për të mirëpritur ekipin e tyre të zemrës pas fitores 0-1 në “Allianz Stadium”. Rezultat që ka hapur zyrtarisht garën deri në ndeshjen e fundit që do të luhet në Serie A për këtë sezon. Napolitanët janë një pikë larg Juventusit që kryeson renditjen për javën e 34-ët të kampionatit. Por, “lufta” për titull është e hapur, pas fitores së arritur mbrëmjen e djeshme. Bardhezinjtë do të përballen në fundjavë me Interin, që kërkon të kapë një vend në Top 4-she për Champions League ndërsa djemtë e Sarrit sfidojnë Fiorentinën në transfertë.

Kjo fitore ka gëzuar mijëra tifozë napolitanë, të cilët kanë pritur lojtarët me fishekzjarre dhe festë në qytet. Mediat italiane raportojnë se rreth 10 deri në 20 mijë ultras ndodheshin pranë aeroportit për të pritur ekipin që vinte nga Torino.

Hamsik, Lorezno Insigne dhe Jose Callejon të mahnitur nga pritja fantastike dhe ekzaltuese që u bënë tifozët, përfituan që të shkrepnin edhe një foto në atë atmosferë të zjarrtë për t’a postuar më pas në rrjetet sociale.

Napoli e gdhin në festë dhe çmendurisht të emocionuar për fitoren që i afroi me titullin kampion, por nga ana tjetër në sytë e tifozëve të “Zonjës së Vjetër” lotët ishin të pandalshëm.

Napoli shpreson që të mos gabojë në transfertën ndaj Fiorentinës dhe përballjet që i kanë mbetur me Sampdorian dhe Crotones. Tashmë skuadra ku aktivizohet edhe ylli shqiptar, Elseid Hysaj kërkon që t’i japë fund “mallkimit” 28-vjeçar, për të ngritur këtë trofe në “Sao Paolo”. Që nga sezoni 1989-90, nuk ka arritur t’a fitojë titullin në Serie A, për këtë emocionet e fitores së mbrëmjes së djeshme ishin aq të mëdha për ekipin dhe tifozët që tashmë shpresojnë t’a bëjnë ëndrrën realitet. Por, për këtë duhet të “luten” që Inter të mundë Juven në “San Siro”. /EDS/