Der Spiegel flet për një ofertë të Real Madrid për Messin

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Janar 2018 21:36
Marrëveshja do mbyllej në avion

Oferta ishte 250 milionë, aq sa ishte klauzola e lojtarit dhe marrëveshja do mbyllej në avion. Real Madrid reagon duke thënë që informacioni "nuk i përshtatet në asnjë mënyrë realitetit, dhe që është krejtësisht i rremë".

'Der Spiegel' ka publikuar një ofertë të supozuar dhe rokamboleske të Real Madridit, që i ka bërë Leo Messit në qershor të vitit 2013, para se klubi madrilen të nënshkruante me Bale. Sipas këtij informacioni, Iñigo Juárez, atëherë një avokat i familjes së lojtarit, informoi të atin e Leo, Jorge, se Real Madridi ishte e gatshme të paguante klauzolën e lojtarit: që në ato momente, ishte 250 milionë euro. Siç tregohet nga i njëjti burim, oferta ishte 23 milionë neto në vit për Messin, me një kontratë deri në vitin 2021 dhe një milion më shumë për të atin.

Sipas Spiegel, Real Madrid kishte përgatitur një plan të çuditshëm. Takimi do të zhvillohej në ajër, brenda një avioni privat, me praninë e vetme të lojtarit; avokatit të tij; presidentit të Madridit, Florentino Pérez; drejtorit të atëhershëm sportiv, Miguel Pardeza; dhe një avokati të ekipit.

Madje, Spiegel thekson, se Juarez i shpjegoi Jorge Messit se Real Madrid, kishte premtuar të ndihmonte lojtarin në rast se do të hapej ndonjë hetim për mashtrim tatimor. I pyetur për këtë lajm, Real Madrid komentoi se "ky informacion nuk përputhet në asnjë mënyrë me realitetin, është krejtësisht i rremë". /EDS/

Flamurtari i cunguar, mungesat bëhet katër

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
26 Prill 2018 13:24
Tre prej tyre në sulm

Flamurtari udhëton të premten drejt Gjirokastrës dhe do të kërkojë të marrë pikët e plota me Luftëtarin e vendit të tretë, për të shpresuar në arritjen e objektivit Europë nga kampionati. Skuadra vlonjate, që tanimë drejtohet nga Ardi Behari dhe Vasil Ruci, ka disa probleme para këtij takimi të rëndësishëm dhe janë tre lojtarë të sulmit që shqetësojnë stafin teknik. Njëri prej tyre mungoi edhe në ndeshjen e fundit me Teutën dhe bëhet fjalë për sulmuesin Secou Camara.

Futbollisti nga Guinea ende nuk është i gatshëm për stafin teknik, ndërkohë që ndaj durrsakëve janë dëmtuar edhe dy lojtarë të tjerë të rapartit të sulmit. Ardit Hoxhaj e pësoi me skuadrën bregdetare dhe do të humbasë sfidën me Luftëtarin, ndërkohë që nuk do të rrezikohet as me Danilo Alves. Braziliani një ditë më parë nuk është stërvitur me grupin dhe me gjirokastritët do të duhet të pushojë, pasi duan që ai të jetë gati për takimin e radhës me Vllazninë.

Kështu stafi teknik duhet t’i bëjë llogaritë pa të tre këta lojtarë të sulmit, si dhe pa qendërmbrojtësin Franc Veliu, i ndëshkuar me karton të kuq në sfidën me Teutën. Gjithsesi alternativat nuk mungojnë te vlonjatët, pasi lojtarë si Touncara dhe Nedeljkovic janë gati për stafin teknik, ashtu si edhe kapiteni Tomislac Bushic, që është edhe rikthimi i madh për vlonjatët në ndeshjen kundër Luftëtarit.

Diferenca mes Flamurtarit dhe gjirokastritëve është vetëm 4 pikë, duke bërë që vendi i tretë për vlonjatët të jetë në garë ende për vendin e tretë. Një fitore do i afronte shumë me objektivin Europë, ndaj edhe mobilizimi është maksimal në kampin kuqezi. Nga ana tjetër ata e dinë mirë se me skuadrën e Hasan Likës nuk do të jetë e lehtë, edhe pse në të shkuarën kanë arritur të dalin me pikë nga Gjirokastra. /EDS/

 

Botërori 2018, a do të jetë Icardi ne Rusi? Bomberi flet me kode

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
26 Prill 2018 12:46
Ja c'thotë ylli i Argjentinës

Ylli i Interit, Mauro Icardi në një intervistë të dhënë për "Ole" ka thënë se nuk beson që do të luajë në Botëror. Kapiteni i zikaltërve, ka shënuar 26 gola në 30 ndeshje të Serie A këtë sezon, përfshirë katër të tillë në fitoren 5-0 ndaj Sampdorias më 18 mars. Ai u thirr në katër ndeshjet kualifikuese të Kupës së Botës në fund të vitit të kaluar, por duket që nuk është më pjesë e planit të trajnerit, Jorge Sampaoli.

“Nuk ka asgjë të çuditshme, mendoj se është vetëm fakti që nuk kisha shumë minuta në fushë”- tha 25-vjeçari.

Ai luajti në tre nga katër ndeshjet që u thirr me Argjentinën, për 90 minuta të plota në barazim pa gola kundër Uruguait më 31 gusht. Në barazimin 1-1 ndaj Venezueles, më 5 shtator u zëvendësua pas 74 minutave ndërsa ndaj Perusë u la në stol pa i dhënë asnjë minutë në dispozicion. Më pas në fitoren 3-1 me Ekuadorin, u aktivizua në minutën e 76-të. Trajneri Sampaoli e la jashtë listës në dy ndeshjet miqësore që u zhvilluan në mars, ndaj Italisë dhe Spanjës.

“Nuk e di nëse u bëra pjesë e kombëtares në kohën e duhur, për shkak të presionit që kemi pasur. Por bëra atë çfarë stafi dhe trajneri më kërkuan, dhe e vërteta është se, jam shumë i lumtur që luajta një rol në këto kualifikuese”.

Në një konferencë për shtyp, Sampaoli ka deklaruar se 80% të skuadrës e ka gati për në Botëror, por kjo nuk do të thotë se lojtarët e tjerë nuk do të merren parasysh.

“Unë jam 25-vjeç, për tre vite rresht jam kapiten i Interit dhe jam pjesë e klubit me golat e mi. Vazhdoj ëndërroj të luaj në Botëror, tani apo më vonë. E kam këtë qëllim. Nëse nuk ndodh tani, do të ndodhë më vonë”.

Icardi do të ketë shansin që të udhëtojë në Rusi me skuadrën e tij përfaqësuese, nëse Sergio Aguero nuk do të rikuperohet plotësisht. Javën e kaluar, sulmuesi i Manchester City-t iu nënshkrua një operacioni në këmbën e majtë.

“E vetmja gjë që shpresoj është që ai të rikuperohet shpejt, sepse të gjithë duan që ai të ketë sukses dhe ai i njeh përgjegjësitë dhe krenarinë që të jep ajo fanellë”.

I pyetur për lojtarët që tekniku i Argjentinës ka thirrur, ai nuk i kurseu vlerësimet ndaj tyre.

“ I njoh ata dhe i vlerësoj shumë si lojtarë dhe shokë. E meritojnë të jenë atje. Nëse janë zgjedhur, duhet t’i mbështesim dhe të besojmë tek ata në Kupën e Botës. Samapoli e di që është një përgjegjësi e madhe dhe se roli ynë në skuadër ka qenë i merituar. Ai e di gjithashtu se jam i gatshëm. Në ose jashtë ekipit, do të ndihem sikur jam me shokët e skuadrës”- ka përfunduar ylli i Inter, i cili shpreson që të marrë një ftesë për Botërorin që do të fillojë më 14 qershor në Rusi. /EDS/

Skënderbeu me një 'formacion' në Apelin e UEFA-s

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
26 Prill 2018 12:31
Ka nisur seanca dëgjimore

Ka nisur seanca dëgjimore e Skënderbeut para Komisionit të Apelit të UEFA-s, ku korçarët do të bëjnë mbrojtjen e tyre për dënimin 10-vjeçar që i është dhënë nga Komisioni i Etikës me 10 vite pezullim nga komepticionet Europiane dhe 1 milion euro gjobë. I vetmi futbollist që është kërkuar nga Apeli i UEFA-s ka qenë ai i Sabjen Lilajt, por avokatët kanë kërkuar që numri i lojtarëve të shtohet. Fillimisht i tha se do të ishte edhe Nimaga që do të udhëtonte drejt Zvicrës, por është bërë e mundur që ai të japë dëshminë e tij nëpërmjet video-konferencës nga ambientet e stadiumit “Skënderbeu”, ku nuk janë lejuar përfaqësuesit e mediave. Pork, ajo që ka befasuar të gjithë është fakti se në Nion janë paraqitur për të dhënë dëshmitë e tyre edhe dy ish-lojtar të Skënderbeut. Bernard Berisha që luan në Rusi të Ahmat Grozni dhe Lirion Latifi që është pjesë e Pushkash Akademi në Hungari. Bashkë ma ta është edhe ish-kapiteni Bledi Shkëmbi. Futbollistët do të jenë në mbrojtje të Skënderbeu, për akuzat që janë ngritur. Megjithatë drejtuesit korçar kanë bërë me dije se nuk presin ndryshim të masë së dënimit nga Komisioni i Apelit dhe zgjidhja e vetme do të jetë në CAS.

Ditën e sotme do të ketë një seancë maratonë, ku do të deponojnë fillimisht lojtarët dhe më pas avokatët që klubi ka kontraktuar për këtë çështje mjaft të rëndësishme për të ardhmen e Skënderbeut. Vendimi që do të marrë Komisioni i Apelit do të zbardhet pas disa ditësh pasi të jenë shqyrtuar të gjithë provat e paraqitura nga korçarët. Avokatët kanë dhënë garanci se nuk ka prova për dënimin e klubit dhe vendimi është marrë në bazë të hamendësime. Korçarët akuzohen për fiksime ndeshjesh në Europa League ku kanë arritur që të shkojnë deri në fazën e grupeve. /EDS/  

Fiksimi dhe arsyet e kësaj zgjedhjeje, Milani ka ''piketuar'' sulmuesin e ri

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
26 Prill 2018 12:03

Të kërkosh të kualifikohesh në Champion League duhen shumë fitore dhe ato vijnë prej golave. Milani ka vuajtur këtë sezon në këtë aspekt, pasi ka shënuar në 34 javë të kampionatit vetëm 44 gola. Një shifër e ulët, mesatarisht pak më shumë se një gol për ndeshje. Drejtuesit e klubit e dinë se duhet të ndryshojnë diçka në këtë aspekt, por nga ana tjetër nuk kanë luksin të shpenzojnë sikurse ndodhi verën e shkuar. Lojtarët e afruar nga merkato nuk është se kanë dhënë diçka në kampionat.

Nikola Kalinic ka shënuar pesë gola, ndërsa Andre Silva në Serie A ka gjetur rrugën e rrjetës vetëm dy herë, po aq sa Bonuçi dhe Romagnoli që luajnë si qendërmbrojtës. Shënuesi më i mirë i kuqezinjve në kampionat është Patrick Cutrone me shtatë gola të realizuar, ndërkohë që nga një më pak kanë shënuar Suso dhe Bonaventura, për të cilët është një shifër e mirë. Këtë verë detyra kryesore është që të gjendet njeriu gol.

Verën e shkuar u tentuan lëvizje “big”, por Morata e Aubameyang bënë zgjedhje të tjera, duke shkuar në Angli, kurse Belotti mbeti në Torino. Ky i fundit është sërish një objektiv dhe madje në media është raportuar se në tratativa mund të përfshihet edhe Cutrone, një lojtar i kthyer në një nga më të dashurit për tifozët. Dzeko është një tjetër dëshirë e kuqezinjve, ndërkohë që së fundmi po ushtrohet presion për të marrë nga Sevilla kolumbianin Luis Muriel shkruan “Tuttosport”.Sulmuesi 27-vjeçar është një dëshirë e hershme e kuqezinjve. Në Europë ai e ka nisur te Granada në Segunda Divizion, për të kaluar në Serie A te Lecce. Në fakt ai ishte blerë nga Udinese, që e dërgoi në huazim te këto ekipe dhe në verën e vitit 2012 veshi fanellën e bardhezinjve. Shënoi 11 gola në sezonin e parë me ta, ndërkohë që për të pati oferta të shumta, derisa e bleu Sampdoria. Verën e shkuar Sevilla pagoi 20 milionë euro.

Milani e ka kërkuar edhe më parë dhe tanimë është kthyer sërish në modë. Por pse duan pikërisht Muriel kuqezinjtë? Kostoja është një nga arsyet dhe për kolumbianin nuk duhet një shumë e madhe për ta transferuar. Nuk është se shënon shumë gola, këtë vit në Spanjë ka realizuar 7 herë, duke luajtur në 16 ndeshje si titullar (26 në total) në La Liga. Sulmuesi ka cilësia të mira teknike dhe Gattuso kërkon lojtarë të tillë në skuadrën e tij, ndërkohë që kolumbiani mund të luajë shumë mirë si sulmues i parë dhe i dytë.

Besohet shumë që ai mund të shpërthejë dhe një faktor tjetër që shtyn Milanin për ta blerë është fakti që ai e njeh shumë mirë kampionatin italian. Kjo është shumë e rëndësishme për një lojtar, pasi kuqezinjtë e kanë parë shumë mirë se si Andre Silva e ka pasur të vështirë në Seria A dhe i ëshët dashur kohë e gjatë për të realizuar golin e parë. /EDS/