Dhjetë golashënuesit më të mirë në histori të Ligës së Kampionëve

24 Gusht 2020

Liga e Kampionëve është dominuar nga Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi për më shumë se një dekadë, ndërsa Robert Lewandowski është duke u përfshirë në garën e golashënuesve më të mirë në histori.

Mirëpo, janë edhe një numër futbollistësh të cilët bëjnë pjesë në top dhjetë golashënuesit më të mirë të garës prestigjioze evropiane.

10. Filippo Inzaghi – 46 gola

(Foto: Getty Images/Guliver)

Këtë shifër e ka arritur duke luajtur për Juventusin dhe Milanin.

10. Thomas Muller – 46 gola

(Foto: Matt Childs/Pool via Getty Images/Guliver)

Sulmuesi gjerman të gjithë golat i ka realizuar me Bayern Munichun.

8. Andriy Shevchenko – 48 gola

(Foto: New Press/Getty Images/Guliver)

Dynamo Kyivi, Milani dhe Chelsea kanë qenë klubet me të cilat Sheva e ka arritur këtë sukses.

8. Zlatan Ibrahimovic – 48 gola

(Foto: Kevork Djansezian/Getty Images/Guliver)

Ibra ka luajtur për Ajaxin, Juventusin, Interin, Barcelonën, Milanin, Paris Saint-Germainin dhe Manchester Unitedin në Ligën e Kampionëve.

7. Thierry Henry – 50 gola

(Foto: Shaun Botterill/Getty Images/Guliver)

Legjenda e Arsenalit ka shënuar gola në garën e madhe evropiane edhe me Monacon dhe Barcelonën.

6. Ruud van Nistelrooy – 56 gola

(Foto: Nathan Stirk/Getty Images/Guliver)

Fatal në gjashtëmbëdhjetëmetërsh, holandezi ka shënuar në portat kundërshtare me fanellat e PSV Eindhoven, Manchester United dhe Real Madrid.

5. Karim Benzema – 65 gola

(Foto: Oli Scarff/Pool via Getty Images/Guliver)

Shumicën e golave në Ligën e Kampionëve, sulmuesi francez e ka shënuar me Real Madridin, mirëpo ka realizuar edhe si lojtari Lyonit.

4. Robert Lewandowski – 68 gola

(Foto: Matt Childs/Pool via Getty Images/Guliver)

Me golat për Borussia Dortmundin dhe Bayern Munichun, Lewy është golashënuesi më i mirë në Evropë aktualisht.

3. Raul Gonzalez – 71 gola

(Foto: Jasper Juinen/Getty Images/Guliver)

Legjenda madrilene, pos Real Madridit, e ka gjetur rrjetën në Ligën e Kampionëve edhe si lojtar i Schalkes.

2. Lionel Messi – 115 gola

(Foto: Manu Fernandez/Pool via Getty Images/Guliver)

Superylli argjentinas të gjithë golat e tij i ka realizuar me fanellën e Barcelonës, duke qenë se është i vetmi klub ku ka luajtur deri më tani në nivelin profesional.

1. Cristiano Ronaldo – 130 gola

(Foto: Valerio Pennicino/Getty Images/Guliver)

I njohur si mbret i Ligës së Kampionëve, golashënuesi më i mirë në histori të kësaj gare, ka shënuar gola për Manchester Unitedin, Real Madridin dhe Juventusin.

/Telegrafi/

Coronavirus – Statistikat

TotalKosova

Infektuar
Shëruar
Vdekur

Data credits CSSE at JHU

Shfaq statistikat COVID-19

Trendi i Coronavirus-it në Kosovë

Data credits:corona-ks

Të gjitha lajmet rreth Coronavirus-it
www.telegrafi.com

ulaş utku bozdoğan
ulaş utku bozdoğan astrolog
ulaş utku bozdoğan