Dihen tashmë 48 klubet që do të marrin pjesën në Ligën e Evropës

30 Gusht 2019

Shorti i Ligës së Evropës për fazën e grupeve të do të mbahet nga ora 13:00 të premten në Monako.

48 klube do të ndahen në katër vazo, ku do ë jenë 12 grupe.

Asnjë klub nuk mund të luajë me një klub nga i njëjtë vend.

Klubet e kualifikuar

Spanjë: Espanyol, Getafe, Sevilla

Angli: Arsenal, Manchester United, Wolves

Itali: Lazio, Roma

Gjermani: Borussia Mönchengladbach, Eintracht Frankfurt, Ëolfsburg

Francë: Rennes, Saint-Étienne

Rusia: CSKA Moskva, Krasnodar

Portugali: Braga, Porto, Sporting CP, Vitória SC

Ukrain: Dynamo Kyiv, Olexandriya

Belgjikë: Gent, Standard Liège

Turqi: Beşiktaş, İstanbul Başakşehir, Trabzonspor

Holandë: AZ Alkmaar, Feyenoord, PSV Eindhoven

Austri: Ëolfsberg, LASK

Danimarka: København

Zvicër: Basel, Lugano, Young Boys

Qipro: APOEL

Serbi: Partizan

Skoci: Celtic, Rangers

Suedi: Malmö

Rumani: CRF Cluj

Norvegji: Rosenborg

Kazakistan: Astana

Azerbajxhan: Qarabag

Bulgari: Ludogorets

Sllovaki: Slovan Bratislava

Hungari: Ferencváros

Luksemburg : Dudelange

Lojtari i sezonit në Ligën e Evropës

Nëse do të zgjidhet edhe lojtari i sezonit, ku marrin pjesë Olivier Giroud, Eden Hazard dhe Luka Jović.

Kalendari i sezonit, faza e grupeve

Ndeshjet e para: 19 Shtator

Ndeshjet e dyta: 3 Tetor

Ndeshjet treta: 24 Tetor

Ndeshjet e katërta: 7 Nëntori

Ndeshjet e pesta: 28 Nëntori

Ndeshjet e gjashta: 12 Dhjetor

/Telegrafi/

www.telegrafi.com