Dominimi i dy Borussia në Bundesligë, Bayern pikatë në renditje

04 Nëntor 2019

Me Bayern Munich shumë larg parashikimeve dhe me një ecuri plot oshilacione janë dy Borussia që bëjnë ligjin në këtë sezon të Bundesligës. E para nuk është ajo e Dortmundit, por Moenchengladbah, supriza më e madhe e kampionatit gjerman pas dhjetë javëve të para.

Bundesliga

Skuadra e drejtuar nga Marco Rose konfirmoi formën e shkëlqyer në ndeshjen e fundit, duke kaluar me rezultatin 2-1 transfertën e vështirë kundër Bayer Leverkusen. Askush nuk e kishte parashikuar një ecuri të tillë të formacionit nga Gladbah, aq më tepër që në merkaton e verës shiti disa prej lojtarëve më të rëndësishëm.

W1900 H1067 X1281 Y720 Ap 329ea60009c503c5 73aab47cd89f338f

Duket se ka kaluar momentin e vështirë edhe Borussia Dortmund që është ngjitur në vendin e dytë me tre pikë më pak se kryesuesit. Skuadra e drejtuar nga Lucien Favre u kthye te fitorja, duke mundur 3-0 Wolfsburg. Vazhdon ngjitjen në renditje edhe Leipzig, ndërsa humbja e rëndë 5-1 në transfertën e Frankfurtit ka bërë që Bayern Munich të zbresë në vendin e katërt të klasifikimit të përgjithshëm në Bundesligë.
(balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.Grupi Balkanweb
www.balkanweb.com