Dritë jeshile nga Neuer, mjafton një video në Instagram

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
30 Dhjetor 2017 21:17
Epo shyqyr!

Manuel Neuer më në fund u ka dhënë një lajm të mirë fansave. Portieri i dëmtuar i Bayern-it sot postoi një video në Instagram, ku tregonte se procesi i rikuperimit po ecën mirë.

Kapiteni i bavarezëve është dëmtuar dy herë në kockën metatarsale, diçka e pazakontë në futbollin modern, dhe pritet të jetë gati për lojë në muajin mars.

Sot ai bëri vetëm disa lëvizje të lehta, por edhe kjo është shumë, kur merr parasysh faktin se që në fund të shtatorit ai nuk ka bërë dot asgjë. Ende nuk bëhet fjalë që 31-vjeçari të vrapojë.

Pa përdorur një strukturë të veçantë që vesh këmbën e tij, Neuer nuk lejohet të ecë. Ajo bën që pesha e trupit në këmbë të jetë sa më e vogël. Po vjen Botërori, kështu që duhet sforco.

Bayern kërkon të bëjë biznes me Rodriguez

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
17 Korrik 2018 13:03
Gjigantët gjermanë mendojnë si të fitojnë

E ardhmja e James Rdorgiuez është në dilemë. Mesfushori i Real Madrid, i huazuar te Bayern Munich pas pushimeve pritet që të vendosë për të ardhmen e tij. Edhe pse ndodhet në një situatë paksa komplekse, për vetë faktin që gjigantët bavarezë sipas “Don Balon” nuk dihet nëse e blejnë kartonin e tij nga Reali. Por, nëse ata e bëjnë diçka të tillë, do ta bëjnë që t’a shfrytëzojë për biznes.

Me pak fjalë siç raporton media spanjolle në fjalë, klubi bavarez do t’i paguajë 42 milionë euro këtë verë galaktikave për të marrë përfundimisht kartonin e kolumbianit. Në Bayern mendojnë vetëm të bëjnë biznes më të- shkruan “Don Balon”.

Trajneri i ri i kampionëve të Bundesligës,, Niko Kovac nuk e shikon James si një lojtar thelbësor për ekipin gjerman, edhe pse vazhdimësia e tij aty nuk do të ishte problem. Në këtë kuptim, tekniku 46-vjeçari i jep dritën e gjelbër drejtuesve të klubit që të bëjnë biznes me 27-vjeçarin, që me shumë mundësi do të kalojë në Premier League.

Mesfushori kolumbian mund të transferohet para 31 gushtit te Liverpool, Chelsea ose Arsenal për një shifër që shkon rreth 60 milionë euro. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.

Borussia Dortmund sfidon United për yllin e Kroacisë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
16 Korrik 2018 18:05
Mourinho e ka prioritet

Pas performancës së shkëlqyer në Botëror për Kroacinë, që arriti deri në finale, Mario Mandzukic ka tërhequr interesin e disa klubeve më të rëndësishme në Evropë. Pas Manchester United edhe Borussia Dortmund ka treguar interes për të nënshkruar me sulmuesin 32-vjeçar. Sipas portalit gjerman “Bild”, verdhezinjtë janë shumë të prirur për të nënshkruar me sulmuesin e bardhezinjve. Ky është një lajm i keq për Manchester United, i cili është duke kërkuar Mandzukici si një rezervë për belgun Romelu Lukaku. Mandzukic është 32 vjeç dhe ka një karrierë të shkëlqyer në Evropë ku ka fituar gjithçka. Kroati kaloi një vit në Spanjë duke luajtur për Atletico Madrid, ku shënoi 20 gola në 43 ndeshje. Suksesin më të madh ai e pati në Gjermani për Bayern Munchen dhe Wolfsburg. Ai shënoi 48 gola në 88 ndeshje për bavarezët ku fitoi me të cilët m edhe trofeun e Champions League ndërsa te Ëolfsburg shënoi 20 në 60 ndeshje.

Mandzukic aktualisht është pjesë e Juventusit, pasi u transferua nga Atletico Madrid në vitin 2015 për një tarifë në rajonin prej 18.9 milionë sterlinash. Kroati ka shënuar 34 gola dhe ka ndihmuar me 18 asiste në 129 ndeshje për Juventusin, por tani mund të jetë në rrugën e tij për në United këtë verë, pasi te “Zonja e Vjetër”, ka patur nidsa ndryshime të mëdha. Drejtuesit e United janë në kërkim të një sulmuesi tjetër këtë verë për shkak të shfaqjeve të papajtueshme të Romelu Lukaku, i cili nënshkroi verën e kaluar nga Everton për një tarifë në rajon prej 76 milionë sterlina. Që nga ardhja në “Old Trafford” Lukaku ka qenë një figurë shumë e diskutueshme që ka ndarë tifozët dhe ekspertët njësoj.

Në sezonin e tij të debutimit për United, Lukaku luajti 51 ndeshje në të gjitha garat duke shënuar 27 gola (16 në 34 ndeshje në Premier League) dhe ndihmoi me nëntë asiste. Ky nuk është aspak një rekord i keq dhe shumë sulmues do të jenë të lumtur që kanë shënuar 27 gola në 51 ndeshje. Sidoqoftë, problemi më i madh dhe problemi i tij është se ai nuk arrin të shënojë në ndeshjet e mëdha. ndaj Mourinho është detyruar të kërkojë diku tjetër për një sulmues i cili do ta bëjë atë në lojërat e mëdha, por duket sikur United do të humbasë Mandzukic, pasi Dortmund është shumë i interesuar. Për më tepër verdhezinjtë i ofrojnë postin e titullarit, diçka e mjaftueshme për ta bindur. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.

Fitoi zemrat e bavarezëve, tani mendon largimin

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Korrik 2018 23:36

James Rodriguez po planifikon që të rikthehet në Madrid. Të paktën kështu shkruan e përditëshmja spanjolle “Marca”. Kolumbiani momentalisht është i huazuar te Bayern Munchen deri në 30 qershor të vitit 2019 dhe bavarezët kanë bërë të qartë që dëshirojnë ta blejnë përfundimisht, por duket se gjërat kanë ndryshuar tashmë në Madrid.

Me ikjen e Cristiano Ronaldos dhe sidomos Zinedine Zidane, James mund të ketë më shumë minuta dhe madje të rifitojë statusin e titullarit që kishte në kohën kur madrilenët drejtoheshin nga Carlo Ancelotti. Në fund të fundit ishte pikërisht trajneri italian që vindi Bayern ta merrte dhe tashmë që ai nuk shtë më, kolumbiani po mendon rikthimin.

Edhe në Mynih gjërat kanë ndryshuar shumë. Pas largimit të Ancelottit, James u duk sikur rilindi nën drejtimin e Jup Heynckes, por tashmë veterani nuk është më dhe në Mynih ka marrë drejtimin Nico Kovac.

Rummenige dhe Honess e kanë shprehur disa herë se janë shumë të kënaqur me kolumbianin dhe ai ka treguar në fushë se mund të jetë një lojtar kyç për Bayern, aq sa shpesh ka spostuar në stol edhe Thiago Alcantaran, të cilin drejtuesit bavarezë janë të gatshëm ta shesin. Por me trajnerin kroat James nuk ndihet më aq i sigurt, të paktën siç raporton “Marca”, prandaj po kërkon të rikthehet në Madrid për të provuar edhe një herë të shkëlqejë atje.

James u ble nga Reali pas Botërorit 2014, ku luajti në mënyrë të mrekullueshme duke u shpallur edhe golashënues i turneut me pesë gola./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Zyrtare: Fiksim londinezësh, vetëm në Dortmund marrin sulmues

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
11 Korrik 2018 14:09
Ukrainasi transferohet në Premier League

Andriy Yarmolenko nuk do të jetë më pjesë e skuadrës Borussia Dortmund. Gjermanët e blenë sulmuesin një vit më parë te Dinamo Kyiv për shumën e 25 milionë eurove, ndërkohë tanimë ukrainasi do të nisë një eksperiencë të re në Premier League, pasi janë “çekiçët” e Londrës, West Ham-i, që ka blerë kartonin e futbollistit 28-vjeçar. Marrëveshja me anglezët është për katër vite, ndërkohë që nuk bëhet e ditur shuma e paguar për kartonin e tij. Londinezët e kanë kthyer në rrugë blerjen e sulmuesve të Borussia Dortmund. Në janar ishte Arsenal-i që transferoi Pierre-Emerick Aubameyang për rreth 64 milionë euro.

Yarmolenko me fanellën verdhezi arriti të shënojë vetëm tre gola në Bundesliga, ndërkohë që shprehet i lumtur që do të luajë me West Ham United dhe në Premier League. “Sigurisht, jam shumë i kënaqur që firmosa me West Ham United. Është një klub i madhe me mbështetës të zjarrtë, ndaj jam i lumtur që vit të luaj në Premier League. Vij në ligën më të mirë në botë dhe e di që po bëhet një projekt interesant këtu te West Ham. Klubi kërkon të arrijë gjëra të mëdha dhe jam i emocionuar për këtë sfidë”, ka deklaruar sulmuesi ukrainas.

I kënaqur që e kanë afruar Yarmolenkon u shfaq edhe drejtori i West Ham, Mario Husillos: “Jemi të lumtur t’i urojmë mirëseardhjen Andriy. Kur patëm mundësinë të firmosim me të, nuk hezituam, sepse realisht ishte tipi i lojtarit që ne po kërkonim. Ai është një lojtar që luan me këmbën e majtë, por mund të luajë në të djathtë shumë lehtësisht, si dhe është shumë i mirë në duelet një për një kundër mbrojtësve. Ai do t'i japë ekipit shumë mundësi për të sulmuar dhe do të shënojë gola. Gjithashtu është i shpejtë në kundërsulme, si dhe siguron fitimin e dueleve ajrore me gjatësinë e tij. Yarmolenko ka shumë eksperiencë, pasi ka luajtur në klube të mëdha dhe ka luftuar për tituj. Në Dortmund ai ka bërë disa ndeshje të mira, por nuk e ka shfaqur më të mirën e tij. Sidoqoftë, mendoj se Manuel Pellegrini është trajneri perfekt për Andriy dhe stilin e tij të lojës. Besoj se ai na është bashkuar në momentin e duhur”. /EDS/

************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.