REZULTATET LIVE
Shiko listen e plote
“Ndarje” me zhurmë në MotoGP

Ducati humbet sponsorin gjigant

12 Janar 2018 18:11

 “Ndarje” me zhurmë në MotoGP, mes motorit Ducati dhe kompanisë celulare Telecom. Kompania Tim, faktikisht, nuk do të sponsorizojë skuadrën e Borgo Panigale, që e bënte në mënyrë të pandërprerë që prej vitit 2004.

Vendimi i ri i numrit një të Telecom, Amos Genish, ka vendosur që të ndërpresë kontratën e sponsorizimit me ekipin Ducati Corse. Një problem i bukur për Ducati që duhet të nxitojë ta zëvendësojë, të gjejë një tjetër si Tim, përpara se të nisin testimet e reja për sezonin e ardhshëm.

Marka Tim nuk do të jetë më prezente në sezonin e ri të MotoGP 2018, që ishte e ngjitur te Andrea Dovizioso dhe Jorge Lorenzo, që prezantohen të hënën më 15 janar, me një event zyrtar në Borgo Panigale, në të cilin do të sqarojnë programin sportiv, objektivin e sezonit të ri, ndoshta dhe zëvendësuesin e sponsorit të ri.

Vendimi i braktisjes së Ducati, ka pasur motiv nga menaxherët e Tim, me vullnetin e ripozicionimit të markës, që mund të ndikojë në të ardhmen e kampionatit të Serie A të futbollit. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Menaxheri spanjoll fikson objektivat e japonezëve

“Honda do vazhdojë fitoret”

22 Janar 2018 21:23

Pak më shumë se një javë më parë nga nominimi për menaxher të HRC, Alberto Puig ka dhënë intervistën e tij të parë në sajtin zyrtar të MotoGP. Spanjolli ka dashur të ilustrojë objektivat e tij personal dhe për ato që ka Honda për një fitues si Livio Suppo, të cilat nuk janë të lehta, por eksperienca nuk mungon për një ish-pilot dhe një drejtuesit të afirmuar si Puig.

“Kam kryer të gjitha rolet: nga piloti deri te agjenti duke kaluar edhe te instruktori. Besoj se mund të jap kontributin tim në një kompani që i përshtatet shumë profilit tim. Besoj se do të jap më të mirën”, ka thënë Puig.

Honda ka fituar gara që prej ditës që ka hyrë në treg, por gjërat mund të bëhen më mirë. Duhet të shikosh në një përfundim të largët. Gjatë viteve të fundit kanë ndodhur ndryshime të rëndësishme në rregulloret që kanë qenë pozitive sepse kanë shtrënguar shumë gjëra, por një kompani duhet të jetë e përgatitur për t’u ndeshur”. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Nis në Sepang më 28 janar

Zbulohet kalendari i testeve para nisjes së kampionatit

21 Janar 2018 21:51

Botërori i MotoGP do të nis më 18 mars në Katar, por më parë pilotët do të provojnë motorët e rinj. Këtë vit sesionet do të jenë tre, por që nga viti 2019 do të jenë 2. Kalendari i sezonit të provave për skuderitë dhe pilotët do të nisë më 28 janar në Sepang të Malajzisë dhe do të përfundojë më 30 janar.

Pas impenjimit në Malajzi pilotët do të shkojnë në Tailandë dhe do të debutojnë nga 16 deri më 18 shkurt në pistën e re, e cila ka hyrë në kalendar këtë vit, gjendet në zonën e Buriram. Do të kenë kështu mundësinë që të shohin cirkuitin që do të përdoret për Çmimin e Madh të 7 tetorit të këtij viti.

Në fund, takimi do të jetë në pistën e Katar, në të cilin nis tradicionalisht dhe kampionati. Pilotët do të jenë impenjuar në testet që nisin nga 1 deri më 3 mars. Në testet e tjera në nisje të kampionatit, pilotët dhe skuderitë do të kenë shansin që të provohen në pistën e Jerez, Montmelo dhe Brno.

Përsa i përket Moto2 dhe Moto3, testet e para para nisjes së kampionatit janë programuara nga 6 deri më 8 shkurt në Valencia. Dy të tjerat do të zhvillohen në pistën e Jerez, në Spanjë, nga 12 deri më 14 shkurt dhe nga 6 deri më 8 mars. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Piloti spanjoll flet për shifrat marramendëse që fiton

Jorge Lorenzo: E meritoj pagën time

20 Janar 2018 21:28

“Kam garuar për titullin botëror për nëntë vite. E meritoj pagën time”. Ka deklaruar Jorge Lorenzo duke folur për PaddockGP. E mbylli i shtati vitin e shkuar duke grumbulluar 137 pikë. Pagesa vjetore është 12.5 milionë euro në total, ndërsa e ndarë në bazë të pikëve, është 1240 euro për pikë, nuk është larg rekordit të Valentino Rossi-t, i cili e ka pagesën 1250 euro për pikë.

“Kam një kontratë të mirë sepse vlerat e mia në merkato janë të larta”, shton Jorge. “Shumë pilotë nuk flasin, por kur firmosa isha pesë herë kampion botë. Normalisht që thuhet se vlerat e mia janë në bazë të garave të fundit. Sezoni i shkuar nuk shkoi mirë”.

Lorenzo më tej ka vijuar të flasë edhe për të ardhmen e tij. “Jam me fat që jam këtu. Prioriteti im është të jem te Ducati për të mbyllur atë që kam nisur, për të provuar që të fitoj titullin botëror. Në çdo çështje është shumë herët të flasësh, por jam i sigurt që në fillim ose në fund do të ndodhë”.

Natyrisht, pa harruar shokun e skuadrës Dovizioso, që ka bërë sezon të mirë: “Ka garuar për kampionatin nga fillimi në fund. Fitoi shumë gara. Nuk mund të presim për këtë vit, sepse mund të jetë sezoni i parë në të cilin dy pilotë të Ducatit do të garojnë për titullin deri në fund”. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Lajmin e konfirmon dhe menaxheri i skuadrës

Vendim i vështirë, tërhiqet piloti i MotoGP

17 Janar 2018 18:41

Jonas Folger nuk do të garojë në sezonin 2018. Lajmi bombë vjen direkt nga sajti i Team Monster Tech3 dhe menaxheri Poncharal. Vendimi është marrë më parë nga piloti që ka deklaruar se nuk është gati fizikisht dhe mendërisht për momentin.

Mësohet se për çështje ndershmërie për shkak të përplasjeve në skuadër, ka bërë që ai të marrë vendimin e vështirë ku duhet të kalojë sezonin në agoni për t’u rikuperuar tërësisht dhe për të mos pasur më presion në të ardhmen.

“Jam shumë i trishtuar për të thënë këtë, por nuk do të garoj më në MotoGP në 2018. Nuk jam në gradën që të bëj më të mirën që shpresoja, në këtë fazë nuk ndihem gati që të drejtoj në MotoGP 100%”.

“Dua të falënderoj të gjithë njerëzit që më mbështesin, mbi të gjitha ekipin e Monster Yamaha Tech3, Yamaha Factory Japan, Monster Energy, HJC, IXON, Forma Boots dhe Rudy Project. Shpresoj që të kthehem një ditë në garë dhe iu falënderoj për mbështetjen tuaj mbi të gjitha”.

Këto ishin fjalët e Jonas Fogler për largimin e tij nga pilotimi në MotoGP. Ndërsa menaxheri i skuadrës, Herve Poncharal tregoi se nuk iu ka besuar veshëve kur ka dëgjuar se ai do të largohej për këtë sezon. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment