REZULTATET LIVE
Shiko listen e plote
Jorge do të përfitojë me shpejtësi

Elozhe për Jorge Lorenzon nga skuderia Ducati

10 Janar 2018 18:41

Elozhe, për përpjekjet, impenjimin dhe rezultatet, të atribuara ndaj Jorge Lorenzo, destinacioni i fjalëve të bukura të lëshuara nga Davide Tardozzi, menaxheri i ekipit të Ducati në MotoGP. Spanjolli, i cili e mbylli sezonin në vendin e shtatë dhe me tre podiume, është gati që të rinisë dhe të marrë frytet e punës së tij duke mësuar nga gabimet e së shkuarës.

Tardozzi ka thënë se “Jorge ka bërë një përpjekje të madhe për të ndryshuar mënyrën e tij të pilotimit dhe këtë e ka arritur ta bëjë në mënyrën që kërkon Ducati dhe në fund ka arritur që të marrë frytet”.

“Ne duhet ta lejojmë që ai të jetë edhe më i shpejtë, sepse ka arritur të përshtatet me motorin dhe, tani e tutje, sa herë që arrijmë të bëjmë përparim, Jorge do të përfitojë me shpejtësi. Ne duhet ta lejojmë atë të mbajë motorin në duart e tij dhe të arrijë shpejtësinë shumë më shpejt, ne e dimë se mundemi”. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Nis në Sepang më 28 janar

Zbulohet kalendari i testeve para nisjes së kampionatit

21 Janar 2018 21:51

Botërori i MotoGP do të nis më 18 mars në Katar, por më parë pilotët do të provojnë motorët e rinj. Këtë vit sesionet do të jenë tre, por që nga viti 2019 do të jenë 2. Kalendari i sezonit të provave për skuderitë dhe pilotët do të nisë më 28 janar në Sepang të Malajzisë dhe do të përfundojë më 30 janar.

Pas impenjimit në Malajzi pilotët do të shkojnë në Tailandë dhe do të debutojnë nga 16 deri më 18 shkurt në pistën e re, e cila ka hyrë në kalendar këtë vit, gjendet në zonën e Buriram. Do të kenë kështu mundësinë që të shohin cirkuitin që do të përdoret për Çmimin e Madh të 7 tetorit të këtij viti.

Në fund, takimi do të jetë në pistën e Katar, në të cilin nis tradicionalisht dhe kampionati. Pilotët do të jenë impenjuar në testet që nisin nga 1 deri më 3 mars. Në testet e tjera në nisje të kampionatit, pilotët dhe skuderitë do të kenë shansin që të provohen në pistën e Jerez, Montmelo dhe Brno.

Përsa i përket Moto2 dhe Moto3, testet e para para nisjes së kampionatit janë programuara nga 6 deri më 8 shkurt në Valencia. Dy të tjerat do të zhvillohen në pistën e Jerez, në Spanjë, nga 12 deri më 14 shkurt dhe nga 6 deri më 8 mars. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Piloti spanjoll flet për shifrat marramendëse që fiton

Jorge Lorenzo: E meritoj pagën time

20 Janar 2018 21:28

“Kam garuar për titullin botëror për nëntë vite. E meritoj pagën time”. Ka deklaruar Jorge Lorenzo duke folur për PaddockGP. E mbylli i shtati vitin e shkuar duke grumbulluar 137 pikë. Pagesa vjetore është 12.5 milionë euro në total, ndërsa e ndarë në bazë të pikëve, është 1240 euro për pikë, nuk është larg rekordit të Valentino Rossi-t, i cili e ka pagesën 1250 euro për pikë.

“Kam një kontratë të mirë sepse vlerat e mia në merkato janë të larta”, shton Jorge. “Shumë pilotë nuk flasin, por kur firmosa isha pesë herë kampion botë. Normalisht që thuhet se vlerat e mia janë në bazë të garave të fundit. Sezoni i shkuar nuk shkoi mirë”.

Lorenzo më tej ka vijuar të flasë edhe për të ardhmen e tij. “Jam me fat që jam këtu. Prioriteti im është të jem te Ducati për të mbyllur atë që kam nisur, për të provuar që të fitoj titullin botëror. Në çdo çështje është shumë herët të flasësh, por jam i sigurt që në fillim ose në fund do të ndodhë”.

Natyrisht, pa harruar shokun e skuadrës Dovizioso, që ka bërë sezon të mirë: “Ka garuar për kampionatin nga fillimi në fund. Fitoi shumë gara. Nuk mund të presim për këtë vit, sepse mund të jetë sezoni i parë në të cilin dy pilotë të Ducatit do të garojnë për titullin deri në fund”. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Lajmin e konfirmon dhe menaxheri i skuadrës

Vendim i vështirë, tërhiqet piloti i MotoGP

17 Janar 2018 18:41

Jonas Folger nuk do të garojë në sezonin 2018. Lajmi bombë vjen direkt nga sajti i Team Monster Tech3 dhe menaxheri Poncharal. Vendimi është marrë më parë nga piloti që ka deklaruar se nuk është gati fizikisht dhe mendërisht për momentin.

Mësohet se për çështje ndershmërie për shkak të përplasjeve në skuadër, ka bërë që ai të marrë vendimin e vështirë ku duhet të kalojë sezonin në agoni për t’u rikuperuar tërësisht dhe për të mos pasur më presion në të ardhmen.

“Jam shumë i trishtuar për të thënë këtë, por nuk do të garoj më në MotoGP në 2018. Nuk jam në gradën që të bëj më të mirën që shpresoja, në këtë fazë nuk ndihem gati që të drejtoj në MotoGP 100%”.

“Dua të falënderoj të gjithë njerëzit që më mbështesin, mbi të gjitha ekipin e Monster Yamaha Tech3, Yamaha Factory Japan, Monster Energy, HJC, IXON, Forma Boots dhe Rudy Project. Shpresoj që të kthehem një ditë në garë dhe iu falënderoj për mbështetjen tuaj mbi të gjitha”.

Këto ishin fjalët e Jonas Fogler për largimin e tij nga pilotimi në MotoGP. Ndërsa menaxheri i skuadrës, Herve Poncharal tregoi se nuk iu ka besuar veshëve kur ka dëgjuar se ai do të largohej për këtë sezon. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Piloti i MotoGP si asnjëherë më parë

Ianonne rrëfen dashurinë e përjetshme: Jetojmë realitetin

16 Janar 2018 21:53

Pas një sezoni të vështirë dhe të varfër në pistë, Andrea Iannone përgatitet për të jetuar një 2018 si protagonist. Piloti i Suzuki thyen heshtjen në një intervistë ekskluzive për “Chi” dhe flet mbi të gjitha për historinë e tij të dashurisë me Belen Rodriguez.

“Më pëlqen realiteti i vërtetë sesa ai social”, tha Iannone në fillim. “Disa herë më duket vetja si në kinema. Shoh spektaklin dhe spektatorët që xhirojnë jetën time edhe pse nuk mundet të bëjnë ndryshe. Më pas rrotullohem, përqafoj të dashurën time dhe kap realitetin. Belen dhe unë nuk dashurohemi që të bëjmë foto bashkë, adhurojmë që të kalojmë kohën së bashku dhe kjo, për ata që jetojnë me rrjetet sociale është shumë keq, e keqe e madhe. Ne edhe jemi gjykuar për këtë”.

“Jemi përqendruar te koha e sotme dhe e di që është gruaja e jetës time. Kjo histori do të zgjasë deri në fund, dhe unë e falënderojë atë sepse në çdo ditë dhe në çdo çështje ndihem mashkull i vlerësuar. Kjo dashuri më ka pushtuar në të gjitha kuptimet dhe suksesi është falë një formule magjike: normaliteti”.

“Mëngjesin e bëjmë bashkë dhe më pas çojmë fëmijën në shkollë e më pas në palestër. Në mesditë nxiton për gjërat e saj të punës. Në mbrëmje shohim televizor dhe shkojmë në shtrat. Dalim një apo dy herë në javë, përveçse kur udhëtojmë”. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment