Epoka e artë, kur Maradona e Platini bënin ligjin në futbollin botëror!

Ti mund ta lexosh kete ne 6 min.
21 Prill 2018 22:11

Rivaliteti Cristiano Ronaldo-Lionel Messi do mbetet në arkivat e historisë së futbollit si dueli më i madh. Jo vetëm kaq, por ai renditet ndër përplasjet më të arrira të sportit në krah të dueleve epike si Muhammad Ali-Joe Frazier, Alain Prost-Ayrton Senna, etj.

Për gati 10 vjet ata kanë luftuar për fronin e “mbretit të futbollit” duke nxjerrë jashtë loje çdo kandidat tjetër. 10 “Topa të Artë”, 7 Champions League dhe një sërë trofesh të tjerë në radhë hipotekojnë vendin e tyre në “Hollin e Yjeve më të suksesshëm të futbollit”. Megjithatë dekada më parë nuk kanë munguar emrat të mëdhenj që i dhanë futbollit një drejtim të ri, qoftë Cruyff, Maradona, Zidane, Ronaldo, Ronaldinho dhe shumë të tjerë.

Vitet ‘80 ka qenë periudha kur Italia ishte “toka e premtuar” e shumë yjeve të futbollit. Ekipet italiane falë financimeve të fuqishme ishin transformuar në superfuqitë e futbollit të kohës si Juventusi dhe Milani. Por do të ndalemi te dy ikonat e futbollit italian dhe botëror që edhe sot konsiderohen si ndër dy yjet më çmuar të futbollit. Diego Armando Maradona dhe Michel Platini dikur luftonin për dominimin e Serisë A dhe kontinentit europian. Juventusi dhe Napoli njiheshin si dy skuadra me ambicien për të fituar çdo trofe të mundshëm. Të dy futbollistët mbërritën në Itali në momente të ndryshme. Francezi me origjinë italiane la ekipin e Saint-Étienne në fazën kur kombëtarja e “Gjelave” ishte përfshirë në fushatën e Botërorit “Spanjë 1982”. Të udhëhequr nga kapiteni Platini, francezët u skualifikuan në mënyrë kontroverse nga Gjermania Perëndimore. Turneu i shtoi Platinisë kreditet e një lojtari të talentuar që duhej të niste një eksperiencë të re nëse synonte të kthehej  në futbollistin më të mirë në botë. Juventusi ishte skuadra që kishte nevojë për karakterin, karizmën dhe talentin e tij. Francezi u bë menjëherë lojtari më i përzemërt në Torino duke shkëlqyer në 5 vitet me fanellën bardhezi.

Në vitin 1982 mbarë bota priste me padurim shpërthimin e talentit të argjentinas Maradona. Tre vite më parë ai udhëhoqi bardhekaltërit e Argjentinës në triumfin e Kampionatit Botëror për të Rinj. Edhe pse shumë i ri për të qenë një lojtar kyç në formacionin e kampionëve të botës në fuqi, trajneri Cesar Luis Menotti vendosi t’i besonte talentit të ri, duke i dhënë mundësinë e debutimit në Kupën e parë të Botës. Argjentinasit dështuan të ruanin titullin duke u skualifikuar në fazën e dytë të grupeve përballë Brazilit dhe Italisë. Maradona nuk arriti të bënte asgjë për të nxjerrë nga humnera ekipin e tij përballë furisë braziliane, madje u largua nga Botërori me karton të kuq pas goditjes me këmbë në testikuj ndaj Batistas.

Pas përfundimit të aventurës në Spanjë me Barcelonën, ku ambienti armiqësor dhe ekstrem që ekzistonte midis katalanasve dhe Athletic Bilbaos pas vdekjes së diktatorit Francisco Franco gati i kushtoi Maradonës përfundimin e parakohshëm të karrierës në vitin 1983 në ndeshjen midis Barcelonës dhe ekipit bask të Bilbaos. Mbrojtësi agresiv Andoni Goikoetxea i theu Diegos kyçin e këmbës pas një ndërhyrje brutale ndaj 22-vjeçarit argjentinas. Maradona priti fundin e sezonit 1983-1984 për të braktisur përfundimisht Spanjën.

Opinioni publik botëror dhe Italian u befasua kur ekipi i Napolit deklaroi se kishte siguruar shërbimet e Maradonas për një rekord prej 6.9 milionë paundësh. Klubi kishte sakrifikuar të gjithë kapitalin bankar për të goditur në merkato. Napoli ishte një skuadër province e varfër në jug të Italisë dhe sezonin e kaluar kishte shpëtuar nga rënia në Serinë B për vetëm një pikë. Me Maradonën dhe një grup lojtarësh që do mbërrinin në “San Paolo” në vitet në vijim drejtuesit e klubit kishin synime madhore për të rivalizuar direkt ekipet e veriut të Italisë; Juventusin, Milanin dhe Interin.

Me dy yjet më të mirë të momentit, Juventusi dhe Napoli përgatitën të gjithë arsenalin për të konkurruar në çdo kompeticion. Por pyetjes se cili prej të dyve meriton të quhet më i spikaturi nuk mund të gjendet një përgjigje e thjeshtë dhe përfundimtare. Nëse nisemi nga statistikat e golave, Platini ka një mesatare më të lartë në krahasim me kapitenin e Napolit, Maradonën; 0.91 kundrejt 0.68. Por nuk duhet harruar se disa prej mbrojtësve më të mirë në botë Juventusi i kishte në përbërjen e vet. Një pjesë e ekipit kishte statusin e kampionit të botës më Italinë në 1982. Por Maradona ishte në gjendje të bënte diferencën me këdo ekip që të luante. Merita më e madhe në karrierën e tij është ngritja nga niveli inferior në majën e suksesit të Napolit dhe Argjentinës. Me napolitanët “El Pibe de Oro” fitoi dy herë Serinë A (1987,1990), Kupën e Italisë dhe Kupën UEFA në 1989. Por kurorëzimi i karrierës së tij mbetet pa dyshim Kupa e Botës në Meksikë në 1986 kur Maradona pushtoi i vetëm turneun.

Por Platini nga ana tjetër falë golave dhe pasimeve siguroi dy tituj kampion (1984,1986), Kupën e Kampioneve në 1985-n, Kupën UEFA në 1984-n, Superkupën e Europës në 1984-n, Kupën Interkontinentale në 1985-n dhe Kupën e Italisë në 1983-shin. Francezi u bë i pari lojtar që fitoi 3 “Topa të Artë” radhazi, një arritje që u realizua më vonë edhe nga Lionel Messi. Kampionati Europian i 1984-s (EURO 1984) ishte i destinuar të fitohej nga Franca dhe Michel Platini. Ai shënoi një rekord prej 9 golash në të gjithë turneun duke marrë me vete dhe trofeun pas finales së fituar 2-0 ndaj Spanjës. Statistikën e 9 golave të Platinisë në një turne europian nuk e ka thyer asnjë lojtar tjetër deri më sot.

Juventusi ishte ndër dy-tre ekipet më të mira të botës falë një ekipi të organizuar në mbrojtje, mesfushë dhe sulm ku spikasnin emrat e Dino Zoff, Antonio Cabrinit, Gaetano Scireas, Marco Tardellit, Claudio Gentiles, Zbigniew Boniekut, Paolo Rossit dhe “as”-it të ekipit Platinisë. “Bardhezinjtë” drejtoheshin në këtë periudhë nga njëri prej trajnerëve më të njohur të futbollit italian dhe botëror, Giovanni Trapattoni. Platini qëndroi 5 vite në Itali kur i dha fund karrierës në moshën 31-vjeçare në 1987 me ekipin juventin, kurse Maradona qëndroi 7 vjet në Napoli derisa u largua i detyruar nga akuzat për përdorim kokaine nga Gjyakata italiane. Suksesi më i madh i Maradonës dhe Napolit erdhi pasi Platini dhe një pjesë e mirë e ekipit të Juventusit u larguan pas gati 10 vitesh. Juventinët pritën një kohë të gjatë për të fituar sërish Serinë A në 1995. Por nëse Maradona do të luante me një ekip si Milani apo Juventusi në vitet ‘80-të me shumë gjasa që suksesi do të shumëfishohej në krahasim me qëndrimin tek ekipi i Napolit. Për më tepër Maradona ishte një lojtar më dinamik, i gatshëm të merrte i vetëm fatin e ekipit dhe kombëtares duke treguar një forcë karakteri të pashembullt. Kjo është njëra nga arsyet se përse lojtari legjendar dhe “Perëndia” e napoletanëve zgjidhet prej shumë vetave si futbollisti më i mirë i të gjithë kohërave, në konkurrencë me Pelenë, Cruyffin, Ronaldon (“Fenomeni”), Messin dhe Cristiano Ronaldo.

Megjithatë të dy mbeten ndër modelet më të mira të lidershipit të ekipit. Në rang klubi dhe kombëtareje Maradona dhe Platini vlerësohen dhe për rolin e kapitenit që mbajtën te skuadrat gjatë gjithë karrierës së tyre. Vitet ‘80 falë Maradonës, Platinisë, Gullitit, Rijkaardit, Van Bastenit, Zicos, etj., mbetet epoka më nostalgjike e futbollit italian. Sot Italia vuan dominimin dhe vëmendjen  që kanë fituar ekipet e Premier League dhe La Liga. Një fakt tjetër që thellon dhe krizën në futbollin italian është dhe dështimi i kualifikimit në Kupën e Botës në Rusi, diçka që nuk ndodhte prej 60 vitesh. Për më tepër që Serisë A i mungojnë futbollistë të rangut të yjeve, ç’ka e ka lënë futbollin italian të humbasë në errësirë./EDS/

Vllaznia ra, ish-trajneri është racional dhe ka një dëshirë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
24 Maj 2018 00:13

Vllaznia bëri gjithçka për të siguruar qëndrimin në Kategorinë Superiore, por në fund nuk ia doli, edhe pse në Korçë u treguan shumë bujarë. Pavarësisht dashamirësisë nga korçarët që sot kishin festën e titullit, fitorja nuk u bëri punë kuqebluve që ranë në Kategorinë e Parë, pas suksesit të Kamzës minimalisht ndaj Partizanit. Duket e çuditshme, por në vitin që Vllaznia mbush një shekull, do të luajë në një kategori inferiore, diçka që në fakt e meritoi plotësisht këtë sezon. Klubi ka patur një buxhet prej 1.2 milardësh lekësh të vjetra, më shumë se Skënderbeu kampion dhe në fund zbret një kategori më poshtë. Ish-trajneri i Vllaznisë, Roland Luçi dhe futbollisti i Kombëtares nëpërmjet një statusi në rrjetin social në “Facebook”, tregohet racional dhe e pranon dështimin. Ai gjithashtu ndalet edhe tek e ardhmja, ndërsa kërkon një rikthim dinjitoz në sallonin e madh të futbollit shqiptar.

“Nuk e ka fajin Partizani, pavarësisht se mund të ketë mëkatuar sot ndaj Kamzës. Ashtu si mëkatoi edhe Skënderbeu e Kukësi në përballjet komike ndaj Vllaznisë. Nuk mund të mobilizohen të gjithë klubet shqiptare, që të mos bjerë nga kategoria Vllaznia! Aq më tepër në një ritual të përvitshëm. E meritonte të binte, si gjithë vitet e fundit dhe nuk u nxorën që nuk u nxorën mesime, gjithçka përsëritej identikisht sezonin pasardhës. Sot rënia në nivelin e dorës së dytë të futbollit është realitet. Jam kurioz të shoh reagimet e strukturave përgjegjëse në funksion të një ringjitjeje dinjitoze”, shkruan ish-trajneri i Vllaznisë, Roland Luçi. /EDS/


***********************************
Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Abazaj zbulon çfarë e shiti te Anderlecht dhe pengun me Luftëtarin

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
23 Maj 2018 23:53
Ja deklarata e tij

Kristal Abazaj, padiskutim është një ndër lojtarët më të mirë të Kategorisë Superiore dhe ndoshta më i miri për këtë edicion të sapombyllur. Ai u shpall edhe talenti i sezonit dy ditë më parë për performancat e tij me bluzinjtë në këtë sezon. Mesfushori i krahut që nga edicioni i ri do të luajë në Europa League me fanellën e Anderlecht zbuloi në "RTSH", se goli me Partizanin u mbushi mendjen belgëve për ta blerë, teksa shtoi si i vjen keq, që nuk do të jetë pjesë e bluzinjve në Evropë.

Patët një moment jo të mirë sot në Lushnjë?

Po, sot rrezikova shumë. Pata një ndërhyrje jo normale, por mbeti aty dhe e harruam. Falë Zotit, ia hodhëm paq.

Jeni i kënaqur nga ky sezon?

Shpresoj t’i kem marrë të gjitha nga ky sezon. E mira do ishte ta çoja deri në fund me Luftëtarin, por do vazhdojmë diku tjetër.

E nisët keq, por e mbyllët të tretët. E kishit menduar ndonjëherë?

Ky është një sezon më i mirë se vjet. Nuk e kishim menduar që nga fillimi, që do ishim në Europë. Fazën e parë kishim 5 pikë në 9 ndeshje, ishim më të rrezikuarit të binim, bashkë me Lushnjën. Me ndërrimin e trajnerit, morëm një hov tjetër.

Merkato e janarit ndikoi?

Lojtarët e Luftëtarit kanë qenë aty, por edhe disa të rinj sollën një frymë të re.

Flitet shumë për Bregun dhe Abazajn, por ka edhe të tjerë…

E ka treguar dhe fusha, që është Rroca, një nga lojtarët më të mirë në kampionat. Ndoshta edhe më i mirë se unë dhe Bregu, por dëmtimet nuk e kanë lënë. Ne kemi marrë meritat, por ai ka dhënë asistet. Ne funksionojmë si miq, si vëllezër. Kjo ka qenë arma jonë më e fortë.

Guri u shit për golin e shënuar ndaj Skënderbeut, po ju e dini për çfarë goli u shitët?

Po, më kanë thënë për golin që kam shënuar ndaj Partizanit.

Rënia e Vllaznisë, opinioni juaj?

Vllaznia ka shumë lojtarë të mirë dhe as vetë nuk e kuptova sesi ra nga kategoria. Përgëzime për Kamzën, që ka bërë një sezon mjaft të mirë. /EDS/


***********************************
Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Foto/ Njihuni me stadiumet më të vegjël në botë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
23 Maj 2018 23:36

Për shumë njerëz është një tempull. Për disa të tjerë një muze i hapur. Po flasim për stadiumin, që vepron si një skenë për ndeshjet në shtëpi të ekipeve të futbollit të qytetit tonë ose vendit tonë.

Ka vend për të gjithë. Në qytet ose periferi, në pronësi të klubit apo bashkisë, me pistë atletike ose jo.

Në këtë udhëtim për të zbuluar stadiumet më të çuditshme dhe të veçanta të botës, ne kemi zgjedhur stadiumet më të vogla në Evropë, nga  6 vendet e para në renditjen UEFA-s dhe në fund kemi përcaktuar atë që është zyrtarisht stadiumi më i vogël në Evropë. /EDS/

1) Spanjë: 3 stadiumet më të vegjël ku zhvillohen ndeshjet zyrtare të La Liga janë:

Stadio municipale di Ipurùa – Eibar (6,267 spektatorë)

Campo de Futbol de Vallecas – Rayo Vallecano (14.708 spektatorë)

Estadio Coliseum Alfonso Perez – Getafe (17.700 spektatorë)

 

2) Gjermani: 3 stadiumet më të vegjël ku zhvillohen ndeshjet zyrtare të Bundesliga janë:

Audi-Sportpark - Fußballclub Ingolstadt 04 (15,800 spektatorë)

Stadion am Böllenfalltor – Darmstadt (17.000 spektatorë)

Mage Solar Stadion – Friburgo (25.000 spektatorë)

 

3) Angli: 3 stadiumet më të vegjël ku zhvillohen ndeshjet zyrtare të Premier League janë:

Dean Court - AFC Bournemouth (11.464 spektatorë)

Vicarage Road – Watford (20.877 spektatorë)

Liberty Stadium – Swansea (21.088 spektatorë)

 

 

4) Itali: 3 stadiumet më të vegjël ku zhvillohen ndeshjet zyrtare të Serie A janë:

Stadio Sant'Elia - Cagliari (16,074 spektatorë)

Stadio Carlo Castellani – Empoli (16.284 spektatorë)

Stadio Ezio Scida – Crotone (16.640 spektatorë)

 

 

5) Francë: 3 stadiumet më të vegjël ku zhvillohen ndeshjet zyrtare te Ligue 1 janë:

Stade Gaston-Gérard - Dijon (15,000 spektatorë)

Stade Armand Cesari – Bastia (16.480 spektatorë)

Stade Jean Bouin – Angers (17.100 spektatorë)

 

6) Rusi: 3 stadiumet më të vegjël ku zhvillohen ndeshjet zyrtare të Prem'er-Liga janë:

Dinamo Stadion - Ufa (4,500 spektatorë)

Gazovik Stadium – FC Gazovik (7.500 spektatorë)

Trud Stadium – FC Tom’ Tomsk (10.028 spektatorë)

 

Si përfundim stadiumi më i vogël në Evropë është Dinamo Stadion i ekipit të Ufa (Rusi), me 4500 spektatorë.

 

***********************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Gavazaj i sinqertë: Jam në bisedime me një klub...

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
23 Maj 2018 23:34
E mbyll si kampion

Enis Gavazaj shfaqet i lumtur me suksesin e arritur në këtë sezon me Skënderbeun, teksa titulli kampion mund të konsiderohet si qershia mbi tortë pas një sezoni të dominuar nga bardhekuqtë. Mesfushori me tipare sulmues është një ndër lojtarët e krahut më të mirë në Kategorinë Superiore, teksa në miqësoren me Norvegjinë u thirr edhe nga trajneri Christian Panuchi. Prizrenasi pas një sezoni mjaft të mirë shpreson që edicionin e ardhshëm të luajë në një kampionat të fortë dhe beson se gjithçka është në rrugën e duhur.

Një sezon i mirë që kulmoi me festën nga Kombëtarja – “Po e vërtetë. Jemi shumë të lumtur për këtë titull të fituar, pasi e merituam totalisht. Edhe në aspektin personal kam qenë i kënaqur për atë që kam dhënë dhe për më tepër, për thirrjen në përfaqësuese”.

Performanca në Europa League – “Kemi bërë eliminatore mjaft të mira dhe më pas në grupe, ku për fat të keq personalisht pësova edhe një dëmtim, por u riktheva shpejt për të ndihmuar skuadrën në kampionat. Mendoj se kemi qenë një grup fantastik, që meriton gjithçka për atë që ka dhënë në fushë”.

E ardhmja – “Po punojmë për një transferim jashtë Shqipërisë, që është edhe synimi im. Besoj se brenda dy javëve do të kemi të reja, pasi do të konkretizojmë diçka”, zbuloi Gavazaj. /EDS/


***********************************
Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.