Është 38 vjeç, por Joaquin kompletoi het-trikun për 20 minuta ndaj Bilbaos

08 Dhjetor 2019

Sulmuesi spanjoll, Joaquin Sanchez Rodriguez i njohur si Joaquin ka shënuar het-trik ndaj Athletic Bilbaos duke u bërë lojtari më i vjetër që e arrin një gjë të tillë në La Liga.

Real Betis ka marrë një fitore të madhe me rezultat 3-2 ndaj Athletic Bilbaos në takimin e vlefshëm për javën e 16-të në kampionatin elitar spanjoll.

Më meritori në këtë fitore të vendasve padyshim se ishte ylli spanjoll, Joaquin.

An amazing 20-minute hat-trick from @joaquinarte gets @RealBetis_en over the line at the Benito Villamarin! ???#RealBetisAthletic 3-2 pic.twitter.com/MlT5120YJ5

— LaLiga (@LaLigaEN) December 8, 2019

Edhe pse 38-vjeçar, Joaquin shkëlqeu në këtë takim duke shënuar het-trik brenda 20 minutave të parë të lojës.

Joaquin shënoi golin e parë pas vetëm dy minutave lojë për 1-0, në minutën e 11-të shënoi për 2-0, ndërsa në minutën e 20-të kompletoi het-trikun.

Me këtë het-trik të shënuar, sulmuesi anësor bëhet lojtari më i vjetër që arrin një gjë të tillë në historinë e La Ligas.