F1 studion ndryshimet e reja të nisjes fillestare

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Janar 2018 18:46
Këtë e zbuloi ish-kreu i teknikëve të Williams

Procedurat e trajnimit dhe të njëjtat modalitete fillestare në nisjen e garës në Formula 1 së shpejti mund të ndryshojnë. Në fakt, simulimet janë duke u zhvilluar për të vlerësuar nëse ka mënyra më të sigurta dhe më spektakolare për të filluar Grand Prix.

Këtë e zbuloi ish-kreu i teknikëve të Williams, Pat Symonds - i cili tani është pjesë e specialistëve të ngarkuar nga bosi i ri i F1, Ross Brawn, për të studiuar dhe përcaktuar rregulla të reja për cirk - MIA Entertainment & Energy – Efficient Motorsport Conference të Birmingham.

«Për shumë vite, rrjeta fillestare e nisjes në garat e F1 është një formacion i shkallëzuar. Dhe ne e dimë se një nga problemet tona është se, jo vetëm, e vendosim makinën më të shpejtë në fillim të garës, por ne gjithashtu e ndajmë atë nga të tjerët”, shpjegoi Symonds.

"Por nuk ishte gjithmonë kështu, ka pasur një kohë kur makinat u rreshtuan dy herë në të njëjtën kohë dhe, edhe një herë - kemi një fotografi në selinë tonë në Londër, që unë mendoj se është marrë në Monza - ku ishin katër makina në radhën e parë”.

“Çfarë do të ndodhte nëse do ta bënim përsëri? A do të kemi një raund të parë shumë më emocionues apo një përplasje të madhe në qoshen e parë? " Përgjigja, tha trajneri, do të vijë nga statistikat e përpiluara pas simulimet në një "mjedis virtual", në mënyrë që të shmangim gabimet, siç ndodhi në vitin 2016, kur "dikush që nuk është i përfshirë në F1 vendosi se do të ishte një ide e mirë të ndryshojë procedurën e kualifikimit" dhe ishte "një fatkeqësi ". /EDS/

Moto GP/ Marquez është i pathyeshëm në Çmimin e Madh të Gjermanisë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 15:26
Spanjolli fiton për herë të gjashtë radhazi

Fitorja e gjashtë radhazi për Marc Marquez në Çmimin e Madh të Gjermanisë. Sachsenring duket se është shtëpia e tij dhe nuk ka pilot që të mund ta konkurrojë. Pra thjesht një jashtëtokësor në planetin “Sachsenring”. Ndërkohë që i pari ndër njerëzorët në këtë garë doli Valentino Rossi, kurse vendin e tretë në podium e zuri Maverick Viñales me Yamaha-n e tij.

Ky sukses i spanjollit erdhi falë inteligjencës së ëprdorur në takitkë. Duke e ditur që është piloti më i shpejtë i pistës, numri 93 u tregua i qetë në nisje duke mos rrezikuar dhe duke mos e sforcuar mjetin.

Më pas në gjysmë të garës erdhi kthesa, ku ai parakaloi Petrucci-n dhe Lorenzo-n. Spanjolli realizoi kështu një arrati të vërtetë. Por edhe në renditjen e pilotëve mund të themi se ka arratisje të Marquez, që në përfundim të garës së sotme mori 5 pikë më shumë se Rossi e tani diferenca e përgjithshme ka shkuar në 46.

Rossi u përpoq deri në fund që ta parakalonte rivalin tij, pro më pas vendosi që do të ishte më mirë të ruante pozicionin e vendit të dytë. Ndërkohë që ka zhgënjim te Ducati. Lorenzo përfundoi i gjashtë garën, ndërkohë që Dovizioso doli i gjashti. Kurse Petrucci bëri më mirë por në fund pati problem me motorin e doli i katërti. /EDS/

************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Formula 1 | Te Red Bull ka një çështje kontrate

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
14 Korrik 2018 17:32
Përgjigjen e ka Webber

Ish-piloti i Red Bull Racing Mark Webber nuk ka dyshime mbi atë që duhet të bëjë bashkëkombësi i tij Daniel Ricciardo vitin e ardhshëm. Për Daniel duket se Mercedes dhe Ferrari janë duke u fshehur, por ka skuadra që iu kanë besuar pilotëve veturat për sezonin e ardhshëm.

“Unë mendoj se do të qëndrojë – ka thënë Webber për Speedcafe.com – Nuk e di se për sa kohë natyrisht, por ndoshta do të qëndrojë aty ku është. Dhe në këtë moment të gjithë e dimë që Leëis Hamilton është njeriu për t’u ndjekur”.

Skuadra të nivelit të dytë si McLaren dhe Renault kanë treguar interesimin e tyre për Ricciardo-n, që nuk e ka refuzuar plotësisht idenë që të pranojë që të bëhet pjesë e një skuadre të cilësisë së mesme, edhe pse Webber beson se bëhet fjalë për një strategji për të rënë më shumë në vëmendjen e Red Bull.

“Ata (Red Bull) ishin gjithçka që kishte, vërtetë. Kam folur me atë, ai e di se cilët janë ndjeshmëritë e mia dhe se është e vështirë që të gjejë diku tjetër kur je më i ri. Skuadrat që po fitojnë në këtë moment i kanë marrë vendimet e tyre”. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

MotoGP | Marquez magjik dhe rekord në Sachsenring

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
14 Korrik 2018 16:29
Garë e ethshme

Marc Marquez vijon që të imponojë ligjin e tij: një tjetër pole position, i nënti radhazi, në Sachsenring, mbreti i Europës pas amerikanit Austin. Spanjolli i Honda-s me kohën 1’20’’270 “dogji” në momentet e fundit Danilo Petruçi-n, i cili me Ducati Pramac ishte protagonist në këtë sesion kualifikues, por që në fund u rendit vetëm 25 të mijtat më pas. Për të kompletuar vijën e parë në nivel të mirë ishte dhe Jorge Lorenzo me Ducati, ishte vetëm 57 të mijtat larg nga vendi i parë. Distanca që tregojnë se do të jetë një betejë e fortë.

Në vijën e dytë u rendit Maverick Vinales më Yamaha, 171 të mijtat pas vendit të parë, ndërsa në vendin e pestë Andrea Dovizioso me 174 të mijtat, ndërsa Rossi në vendin e gjashtë me një distancë prej 262 të mijta. Në dhjetëshen më të mirë u kualifikuan edhe Cal Crutchlow, Andrea Iannone, Bautista dhe Dani Pedrosa. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

MotoGP | Iannone më i shpejti në provat e lira

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
13 Korrik 2018 14:03
Rivalitet për kreun

Kanë nisur provat në pistën e Sachsenring për Çmimin e Madh të Gjermanisë në MotoGP. Në sesionin e parë të provave të lira buzëqesh Andrea Iannone, i cili arriti që të realizojë xhiron më të shpejtë me kohën më të mirë 1’21’’442. Piloti i Suzuki-t ka udhëhequr me 390 të mijtat nga Marc Marquez që u pozicionua i dyti.

Çdo gjë shkoi mirë edhe për Valentino Rossi-n me Yamaha, i cili ishte 522 të mijtat larg nga lideri, ndërsa Yamaha tjetër zyrtare, ajo e Maverick Vinales u pozicionua e katërta pak më pas se shoku i tij i skuadrës në bokse.

Andrea Dovizioso u vendos në vendin e pestë në pistë, para dy pilotëve të Ducati-t, Danilo Petruçi dhe Jack Miller, ndërsa më pas u pozicionua Jorge Lorenzo. Surpriza në sesionin e parë të provave ishte Scott Redding, i cili la pas Johan Zarco-n me Aprilia. Do të vijojnë sot pasdite provat e dyta të lira dhe nesër ato zyrtare për të mësuar renditjen përfundimtare të nisjes për Çmimin e Madh të Gjermanisë. /EDS/

***********************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.