Finalja e çmendur e Kupës UEFA: 9 gola dhe një ëndërr e ndërprerë! (VIDEO)

Ti mund ta lexosh kete ne 7 min.
10 Janar 2018 18:10
Historia e duelit të famshëm mes Liverpool dhe surprizës Alaves e 17 viteve më parë

Një autogol i pafat në minutat e fundit mposht spanjollët e Alaves, duke caktuar Liverpool-in si fitues në finalen e Kupës UEFA në përfundim të një ndeshjeje të pabesueshme dhe emocionuese: 5-4 rezultati përfundimtar, në minutën e 26-të të kohës shtesë, pasi koha e rregullt u mbyllë me rezultatin 4-4.

Imagjinoni Lushnjen ose Kamzën në finalen e Europa League kundër Liverpool-it? Diçka që kërkon shumë imagjinatë: në fakt, si mundet një ekip që nuk ka luajtur kurrë në Europë, që ka një palmares të zbrazët dhe që ka lojtarë vendas dhe të huaj jo të famshëm, që herën e parë që luan në Europë të arrijë deri në finale, duke guxuar të sfidojë një klub të pasur dhe me histori, me shumë “yje” në fushë dhe 37 trofe në palmares? Nuk ka dyshim: do të ishte një histori e mrekullueshme.

Finalja e Kupës UEFA ndërmjet Liverpool-Alaves e sezonit 2000/01, përshkruan më së miri këtë situatë. 37 trofe, nga të cilat 6 Kupa Europiane (4 Champions, 2 Uefa) kundër 0, 28 “edicione” europiane kundër 1.

Alaves është ekipi i futbollit i Vitoria, kryeqyteti i provincës Alava dhe kryeqyteti administrativ i vendit bask. Ka 80 vjet histori, por vetëm 8 sezone në “Primera Division”; 13,500 të anëtarësuar dhe një stadium, “Mendizorroza”, i cili nuk arrin 20,000 vende. Në debutimin e saj në Kupën Uefa, fiton 7 ndeshje nga 12, duke humbur vetëm një nga dy derbet iberik kundër Rayo Vallecano dhe eliminon rivalë me emër si norvegjezët e Rosenborg-ut, Inter-in që u poshtërua në San Siro dhe gjermanët e Kaiserslautern-it, të shkatërruar në gjysmëfinale me një rezultat të përgjithshëm 9-2.

Trajneri protagonist i kësaj mrekullie është José Manuel Esnal, i quajtur “Mané”, trajner 53-vjeçar, i cili në karrierën e tij deri më tani ka fituar dy kampionate të divizionit të tretë dhe dy kampionate të divizionit të dytë. Mané ka një nuhatje për talentet në tregjet pak të rrahur. Dhe? kështu që ai zbuloi rumunin Contra, kroatin Vucko, norvegjezin Eggen dhe serbin Tomic, që ishte i harruar te Roma, bomberin Javi Moreno, i skarcuar nga Barcelona dhe Jordi Cruijff, që ishte lodhur duke fituar në Manchester pa luajtur dhe që po përpiqej të fitonte një trofe në Europë 28 vjet pasi asaj që i ati kishte fituar me Ajax.

Pastaj, ishte i qartë në caktimin e roleve: 15 “titullarë”, pjesa tjetër të grumbulluar dhe duke pritur, në heshtje, momentin e tyre. Ai moment, sidomos në Europë, vinte shpesh. Tre shembuj: Epitiéi ardhur nga ekipi B, vendimtar kundër Lillestroem; Ganan, zero minuta në La Liga, shënoi një gol në Kaiserslautern; Vucko, një lojtar rezerve, në kupën Uefa mund të krenohej me 4 gola në 211 minuta.

Liverpool nuk ka nevojë për ndonjë hyrje. Drejtohet nga Houllier, një trajner francez i cili zëvendësoi Evans-in në nëntor të vitit 1998, pasi të dy bashkëdrejtuan së bashku ekipin; duke përshtatur parimin e Churchill që demokracia funksionon kur janë dy njerëz që vendosin. Evans bën një hap prapa, duke deklaruar se situata ishte një burim konfuzioni; Houllier pastaj bëhet trajner i vetëm, duke qëndruar në detyrë deri në 2004.

Duke përfituar nga ambienti dhe talentet që kishte në ekip me lojtarë si Robbie Fowler, McManaman (i cili së shpejti do të largohet drejt Real Madridit), dhe i riu Michael Owen, Jamie Carragher, Steven Gerrard me kalimin e kohës vijnë edhe Babbel dhe Hyypia, i cili do të bëhet kapiten i “Reds”. Houllier-it i duhen 3 vjet për ta çuar ekipin në majat e futbollit.

Rruga në UEFA për Liverpool-in është me pengesa dhe pas raundeve të para që i kalon pa problem, I duhet të përballet me Romën në raundin tjetër. Roma ndalet nga Liverpool me një Owen në superformë që bën të heshtë “Olimpico”-n me një të dopjetë, duke i mbyllur të gjitha llogaritë. Gjysmëfinalja me Barcelonën është e një niveli komplet tjetër. Në “Camp Nou”, Liverpool vuan dhe vendos të jetë një ekip sulmues, por pa rezultat pasi ndeshja mbaron 0-0, një rezultat gjithsesi i vlefshëm. Në ndeshjen tjetër anglezët janë më agresivë dhe të vendosur dhe kalojnë në finale me anë të një penalltie realizuar nga Gary McAllister. Mjafton që të shkojnë në finale gjashtëmbëdhjetë vjet pas mbrëmjes tragjike të Heysel.

Finalja është spektakolare dhe e çmendur në fushë, por një “party” i vërtetë jashtë. Asgjë e ngjashme me spektaklin e pahijshëm të ofruar vitin e kaluar në Kopenhagen nga grupimet e tifozëve të dehur dhe të dhunshëm të Arsenal-it dhe Galatasaray, të cilët mbollën panik për 24 orë në qendër të kryeqytetit danez. Miqësia midis britanikëve dhe baskëve krijuan një atmosferë të bukur në rrugët e Dortmund-it. Në mes të birrave gjigante dhe verës, wurstel pa limit një paella gjigante të përgatitur nën tendën që mirëpret 13 mijë njerëz, orët e pritjes kalojnë. Pastaj, të gjithë në stadium.

Megjithatë, të paktën për 20 minuta, Alaves “zhduket”. Goditja e parë dhe menjëherë gol: goditje dënimi e McAllister, Babbel shmang Astudillo dhe shënon pas 3 minutash dhe 2 sekondash. Alaves ka marrë goditje tashmë, reagon në minutën e 13-të me një goditje nga Óscar Téllez, devijuar në korner nga Westerveld, por në minutën e 16 ndëshkohet përsëri: Owen nis një top për Gerrard që gjuan me një të djathë vdekjeprurëse dhe shënon. Duket se është goditja e knock-out për Alaves, por Mané bën një lëvizje në minutën e 23-të që do të rezultojë e suksesshme: jashtë Eggen, mbrojtës, brenda Ivan Alonso, sulmues. Kalojnë 4 minuta dhe uruguaiani dërgon rezultatin në 1-2, duke rihapur gjithçka.

Tani Liverpool gjithashtu po kalon një çerek orësh të keq. Skuadra që e kishte mbyllur pa pësuar gol në 12 ndeshjet e para në këtë kompeticion , vihet në vështirësi nga baskët. Javi Moreno, shënuesi n. 1 i La Ligës, humbet rastin të barazojë rezultatin në minutën e 36-të duke e nxjerrë jashtë. Anglezët qetësohen në minutën e 41-të: McAllister shënon me anë të një penalltitë të siguruar nga Owen. E mbaruar? Jo, jo edhe këtë herë.

Alaves, e mësuar me përmbysje pasi edhe me Interin bëri të njëjtën gjë: Mendon Javi Moreno që në harkun e 2 minutave shënon plot 2 herë duke barazuar rezultatin. Në këtë pikë Houllier dhe Mané vendosin të ndryshojnë lojtarët: francezi rrezikon duke aktivizuar Smicer dhe Fowler, ndërsa Mané heq Javi Moreno, duke menduar, me sa duket se sulmuesi i tij s’ka çfarë të japë më dhe mbi të gjitha, është i lodhur.

Fati kësaj here do të jetë me trajnerin francez: pikërisht Fowler duke përfituar nga hapësirat e lëna bosh shkaktuar nga lodhja shënon golin që dërgon rezultatin në 4-3.

Finale? Jo as këtë herë, sepse Jordi Cruyff, djali i artë që dëshiron një trofe 28 vjet më vonë, pas atij të fituar nga babai i tij, i cili kërkon një sukses ndërkombëtar edhe për shkak të atij mbiemri që mban mbi supe, shënon disa sekonda nga fundi. Ndeshja shkon në kohë shtesë, ku asgjë nuk ka më vlerë, me përjashtim të nervave, të cilat tradhtojnë Alaves, pasi dy lojtarë janë larguar me të kuq. Megjithatë, ekipi i Mané, i reduktuar në nëntë lojtarë, pothuajse e bën ndeshjen të arrijë në penallti, momentin ku edhe të mëdhenjtë shpesh i kap paniku. Fatkeqësisht vjen autogoli i Geli dhe Liverpool-i është, përsëri në krye të Evropës.

SKEDA E NDESHJES:

Westfalenstadion, Dortmund, 16 Maj 2001

 

LIVERPOOL - ALAVES 5-4

Golat: 4 '1-0 L: Markus Babbel; 16 '2-0 L: Steven Gerrard; 27 '2-1 A: Iván Alonso; 41 '3-1 L: Gary McAllister (rig); 48 '3-2 A: Javi Moreno; 51 '3-3 A: Javi Moreno; 73 '4-3 L: Robbie Fowler; 89 '4-4 A: Jordi Cruijff; 116 '5-4 L: Delfi Gelí (aut)

Liverpool: 1-Sander Westerveld; 23-Jamie Carragher, 2-Stephane Henchoz (7-Vladimir Smicer 56), 12-Sami Hyypia, 6-Markus Babbel; 17-Steven Gerrard, 21-Gary McAllister, 16-Dietmar Hamann, 13-Danny Murphy; 8-Emile Heskey (9-Robbie Fowler 65), 10-Michael Owen (15-Patrik Berger 79)

Alaves: 1-Martin Herrera; 2-Cosmin Contra, 5-Antonio Karmona, 6-Oscar Tellez, 4-Dan Eggen (19-Ivan Alonso 23), 7-Delfi Geli; 14-Jordi Cruyff, 15-Ivan Tomic, 16-Hermes Desio, 18-Martin Astudillo (11-Magno Mocelin 46) 9-Javi Moreno (10-Pablo 65)

Arbitri: Gilles Veissiere (Francë)

 

 

Laçi përgatitet për festë, njoftim i rëndësishëm për tifozët

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 11:35
Publikohen edhe çmimet e biletave

Laçi u mund nga Anorthosis Famagusta në Qipro me rezultatin 2-1, ndërkohë që shpreson që të kualifikohet në raundin tjetër në Europa League. Goli i shënuar nga Erjon Hoxhallari i mban gjallë shpresat e kurbinasve për të bërë më tej, pasi do t’u mjaftonte një triumf minimal 1-0 ditën e enjte për të kaluar më tej. Bardhezinjtë po përgatiten që të bëjnë më të mirën dhe sigurisht që nuk janë dorëzuar, edhe pse qipriotit janë një ekip i fortë dhe me një buxhet disa herë më të lartë.

Së fundmi klubi kurbinas ka bërë edhe një njoftim për tifozët, duke i ftuar ata të jenë në stadium në mbështetje të skuadrës. Gjithashtu kërkohet një sjellje korrekte, pasi ndryshe do të kishte pasoja për klubin. Së shpejti pritet që të dalin në shitje edhe biletat. Çmimi i tyre varion nga 300 lekë në 1000 lekë, ndërkohë që pritet të mësohet edhe data e saktë se kur do të nisë shitja e tyre.

NJOFTIMI I KLUBIT KURBINAS - Tifozë të Laçit e dashamirës të futbollit: Ju ftojmë ditën e enjte më dt . 19 korrik në orën 17:00 të mbështetim ekipin tonë në stadium . Të gjithë së bashku, me ndihmën tuaj si lojtari i 12-të, mund t’ia dalim! Jeni të lutur, para se të futeni në stadium do të ketë kontroll fizik, s’duhet të keni me vete çakmakë  e mjete piroteknike . Çdo problem më i vogël i shkaktuar nga shkallët e stadiumit është në kurrizin e ekipit tonë!

Çmimet e biletave do të jenë:
1000 Lekë (Tribuna kryesore)
300 Lekë (Tribuna karshi & mbrapa porte)
Biletat do të shiten pranë stadiumit .

************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Kushtrimi i Guerrils: Ejani, luan ekipi i gjithë shqiptarëve!

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 10:10

Partizani do kërkojë mrekullinë në Maribor. Të kuqtë u mundën me rezultatin minimal 0-1 në stadiumin “Selman Stërmasi”, ndërkohë që të enjten luhet përballja e kthimit prej orës 20:15. Në Slloveni ekipi kryeqytetas nuk do të jetë i vetëm, pasi në mbështetje të tyre do të jenë edhe Ultras Guerrils, të cilët janë organizuar për të udhëtuar të shumtë në këtë takim. Veç atyre që jetojnë në Shqipëri, pritet që edhe tifozë të tjerë që jetojnë pranë Sllovenisë, të jenë në stadium. Guerrils madje i kanë bërë thirrje çdo shqiptari të jetë atje në mbështetje të “Legjendës”.

THIRJA E GUERRILS – Ultrasit e kuq, përmes faqes së tyre, lëshojnë kushtrimin: “Ftojmë të gjithë shqiptarët në Slloveni të na bashkohen! Maribor – Partizani. UG është gati për një tjetër transfertë europiane të zjarrtë dhe të paharrueshme. Të enjten jemi në Maribor për t’i dhënë mbështetjen tonë Partizanit dhe për të përfaqësuar Shqipërinë. I bëjmë thirrje çdo shqiptari që jeton në Slloveni, në Maribor, Lubjanë ose në shtetet përreth, të na bashkohet në mbështetje të ekipit të gjithë shqiptarëve. Ekipi i titulluar “Legjendë e futbollit shqiptar” dhe po ashtu me dekoratën e lartë nga presidenti i Shqipërisë “Nder i kombit”. Grumbullimi do të nisë prej orës 17:30 në sheshin kryesor të qytetit, që quhet “Glavni Trg”. Të gjithë të veshur me te kuqe e flamuj kuqezi me vete! Maribori të enjten vishet i kuq, Guerrils po vijnë! Bëni tag të gjithë miqve që njihni dhe që mund të vijnë! Na shkruani në inbox për detajet dhe kontaktet e personave përfaqësues”. /EDS/

************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Laçi menjëherë në fushë, synohet përmbysja

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
13 Korrik 2018 15:40

Laçi u mund nga Anorthosis Famagusta me rezultatin 2-1 në Qipro, por mbetet në lojë për t’u kualifikuar në turin e dytë të Europa League. Bardhezinjtë e drejtuar Besnik Prenga u përpoqën shumë ta ruanin avantazhin e pjesës së parë, por nuk ia dolën. Gjithsesi tani mendohet vetëm për takimin e kthimit, që do të luhet në Laç të enjten e 19 korrikut prej orës 15:00. Mbetet për t’u parë nëse do të jetë në gjendje të luajë Abdurrahman Fangaj, i cili në takimin e djeshëm nuk ishte në dispozicion të stafit teknik për shkak dëmtimi.

RIKTHIMI NË SHQIPËRI – Te Laçi nuk kanë humbur kohë dhe në orët e para të mëngjesit të sotëm kanë fluturuar nga Larnaca në Beograd. Më pas destinacioni i radhës ka qenë Podgorica dhe me autobus ekipi është stacionuar në Laç. Bardhezinjtë nuk kanë humbur kohë dhe kanë zhvilluar edhe një seancë të lehtë stërvitore. Vrapime të lehta, tre herë nga 12 minuta dhe më pas ekipi është shpërndarë. Dita e nesërme është lënë pushim dhe futbollistët do të kenë mundësinë të rikuperojnë energjitë. Të dielën do t’i rikthehen përgatitjeve, për të qenë të gatshëm për ndeshjen e kthimit me Anorthosis. /EDS/

 

Rikthehemi ne seancen stervitore

A post shared by K.F.Laçi Official (@k.f.laci_official) on

************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

I bëri 'poker' Luftëtarit, nigeriani mund të ishte në Superiore

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
13 Korrik 2018 09:00

Luftëtari dje u shkatërruar 5-0 në pjesën e parë të takimit ndaj Ventspils në Letoni. Lojtari që pothuajse e mundi i vetëm skuadrën bluzi ishte sulmuesi Adeleke Akinyemi, nigeriani që shënoi katër gola brenda 45 minutave  duke i shtangur gjirokastritët në pjesëmarrjen e tyre në raundin e parë eliminator të Europa League. Një rezultat që shanset për kthim rezultatit pothuajse janë zero.

Por, kush është Akinyemi? Sulmuesi i lindur në Lagos të Nigerisë më 11 gusht të vitit 1998 tre vite më parë ka qenë i lidhur ngushtë me një transferim të mundshëm në Shqipëri. Asokohe ka pasur kërkesë nga Bylisi, ekip që shquhet për të afruar lojtarë të kontinentit afrikan, por ndërhyrjet e shumta të Skënderbeut ndikuan që të firmoste në Korçë e më pas u transferua në Kosovë të Trepça ‘89.

Vetëm pak muaj në Kosovë dhe më pas u transferua në Letoni te Ventspils, skuadër që i dha hapësirat e duhura duke e kthyer tashmë në një yll të vërtetë. Në 13 ndeshjet e fundit me letonezët ka shënuar 8 gola, plus 4 në Europa League, ai ka shkuar në kuotën e 12 golave në 13 takime. Në kampionat një vit më parë ai ka realizuar 10 herë, duke qenë dhe lojtari më prodhimtar i momentit në kampionatin letonez.

Për Bylisin ky nuk është rasti i vetëm që ka humbur talente që tashmë mrekullojnë tifozeri të tjera, normalisht edhe Etobo, mesfushori i qendrës për Nigerinë në Botërorin e Rusisë para tre vitesh ka qenë afër transferimit në Ballsh, por procedura e dokumentave bëri që ai të mos firmoste në Shqipëri, duke kaluar në Spanjë. Tregun shqiptar e furnizojnë pothuajse të njëjtët menaxherë të huaj për çdo skuadër, kështu që diskutimet për transferim kanë qenë të hapura edhe te Skënderbeu në atë kohë. /EDS/

***********************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.