Fitoi medaljen në Botëror, por refuzoi ta tërheqë atë

Nikola Kalinic vazhdon të jetë alternativa e madhe për sulmin e Atlético Madrid, pasi Gameiro do të transferohet në Valencia sipas raporteve të fundit. Sulmuesi kroat vazhdon të jetë pjesë e Milanit, por ardhja e tij në klubin “rojiblanco” mund të mbyllet nesër, pasi do të ketë një takim me drejtuesit e klubit spanjoll. Ai u thirr nga trajneri Zlatko Dalic për të luajtur në Kupën e Botës në Rusi, por trajneri vendosi ta dëbojë atë pasi nuk pranoi të dilte në minutat e fundit në ndeshjen e Kroacisë kundër Nigerisë duke pretenduar se ndjente dhimbje në shpinë. Skuadra e tij arriti në finalen e Kupës së Botës kundër Francës, por doli në vend të dytë pasi u mposht në Moskë 4-2 dhe mori medaljen e argjendtë si pjesë e skuadrës në turne. Një medalje që do t’i korrespondonte Kalinic, pasi ai ishte ndër 23 lojtarët e thirrur për Kupën e Botës, por lojtari ka vendosur ta refuzojë atë sipas “Sportske Novosti” për mungesën e përgjegjësisë për të mos luajtur në Rusi.

“Faleminderit për medaljen, por nuk kam luajtur në Rusi”, tha ai për mediat, e cila gjithashtu thekson se në mesin e ofertave të shumëfishta që gëzonin sulmuesin ishte vetëm interesi i Atletico derisa të mbyllë transferimin e tij në Atletico Madrid, me një marrëveshje e cila do të përfshinte një huazim me dy milionë euro me një klauzolë të detyrueshme për ta blerë në fund të sezonit për shumën e 18 milionë eurove. Kalinic është ende pjesë e ekipit të Milanit që më në fund mund të luajë në Europa League falë CAS-it, pasi Gjykata e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë pranoi ankesën e kuqezinjve pas marrjes së një ndëshkimi nga UEFA që i pengoi atë të luanin në turneun evropian. Kroati ishte zëvendësues në ndeshjen miqësore që kuqezinjtë luajtën sot kundër Novara (2-0). /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.