Formula 1/ Alonso tregon fshehtësinë e McLaren-it

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Mars 2018 21:17
Flet piloti spanjoll

Përkundër problemeve të zbuluara në testet e fundit në Barcelonë, Fernando Alonso përpiqet të shohë pozitivisht debutimin në botërorin që nis në Australi, siç dëshmoi në një video në faqen e internetit të McLaren.

"Testet e dimrit kanë mbaruar. Ne patëm disa probleme për disa ditë, por ne përfunduam programin për secilin sesion. Në ditën e fundit ne u përpoqëm të merrnim një performancë nga makina dhe gjithçka duket se po shkon në drejtimin e duhur. Ka ende diçka për t'u nxjerrë jashtë. Mendoj se të gjithë janë fshehur pak dhe këtë jemi duke bërë dhe ne. Ne do të shohim se çfarë mund të bëjmë në Australi, por tani është koha që të argëtohemi në garë”. /EDS/

MotoGP/ Humbi garën e parë, deklarata e Marquez të befason

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
18 Mars 2018 23:18
Spanjolli flet për Dovizioso-n

Pavarësisht nga vendi i dytë është një Marquez i kënaqur, kjo shihet nga deklarata që ai paraqiti para mikrofonit të Sky-it në fund të garës në Katar. Sot kundër Dovizioso-s ishte e vështirë të bëhej më mirë, dhe kampioni i botës në pushtet e di mirë: "E dija përpara garës që për mua në këtë cirkuit nuk do të ishte e lehtë. Dovizioso më mundi përsëri, por jam i lumtur sepse podiumi ishte qëllimi kryesor. Dovizioso fitoi dhe e meritoi këtë fitore”.

Marquez arriti Zarco-n menjëherë pas Dovizioso-s: "Unë kam qenë duke pritur Dovizioso-n. Do të jetë një sfidë e bukur me të gjatë gjithë vitit, jam i lumtur për mënyrën se si e fillova”, përfundoi Marquez. /EDS/

MotoGP| Ducati super, Dovizioso fiton Çmimin e Madh të Katarit

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
18 Mars 2018 18:34
Surpriza që në start

Andrea Dovizioso fitoi garën e parë të Moto GP duke zhvilluar një performancë fantastike në pistën e Katarit. Pas italianit u renditen Marquez dhe Rossi, teksa Zarco, i cili bëri një nisje shumë të mirë duke e kryesuar garën për pjesën më të madhe, çuditërisht doli i teti. Gara nisi mirë për Zarco, i cili mori kryesimin, i ndjekur nga Marquez dhe Pedrosa. Pas tyre vjen Rossi, që mori vendin e tretë në xhiron e tretë duke parakaluar Pedrosa-n. “Doktori” tregoi klasin e tij në xhiron e gjashtë duke parakaluar kampionin në fuqi Marquez.

Gara filloi të bëhej interesante me Dovizioso-n, i cili mori vendin e dytë duke lënë mbrapa Rossi-n dhe Marquez në xhiron e 12-të, ndërkohë Rins dhe Lorenzo e mbyllën garën përpara kohe duke dalë nga pista në xhiron e 13-të. Emocionet arritën kulmin në xhirot e fundit me Marquez që mori vendin e parë, por pak para finisht Andrea Dovizioso e parakaloi duke dalë i pari. Podiumi u plotësua me “Doktorin”, që bëri një garë mjaft të mirë. Kampionati nisi në mënyrën më të mirë për Ducati-n dhe dy pilotët e saj. /EDS/

 

Ferrari e Mercedes në histori? Të gjitha rekordet që mund të thyhen në 2018

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
18 Mars 2018 12:14
Pritet një sezon mjaft emocionues

Nga podiumi i 100 deri në titullin e 5. Janë të shumta rekordet që mund të arrihen ose thyhen në sezonin e ri të Formula 1. Le t’ia nisim me të parët: Ashtu siç pritej Ferrari është më shumë protagosint gjithsesi. Fillojmë me kampionin e botës, Lewis Hamilton është vetëm 2 gara larg nga 27 hyrje radhazi në top 10 që i përket Kimi Raikkonen, i ndalur në 27. Hera e fundit që Hamilton ka mbetur jashtë 10 ishte kur garohej në Malajzi në vitin 2016. Më pas janë skuadrat ekzekutive. Për të hyrë në atë të 100 podiumeve në karrierë (vetëm Schumacher, Hamilton e Alain Prost janë veç), Vettel i mungon 1 podium, Alonsos 3, ndërsa Raikkonen 9. A do t’ia dalin këtë sezon? Një tjetër rekord është ai i 5 titujve Botëror. Për 45 vite, rekordi i Juan Manuel Fangio mbeti i pathyer, por më pas erdhi Michael Schumacher, të cilin e kaloi duke e çuar në 7. Këtë vit si Vettel ashtu edhe Hamilton mbajnë 4 tituj mbi shpatulla, dhe të dy kanë mundësi të regjistrojnë titullin e 5.

Përsa i përket rekordeve të jetëgjatësisë. Në këtë sezon, Fernando Alonso është i destinuar të bëhet piloti i 4 pas Rubens Barrichello, Michael Schumacher dhe ish-shokut të skuadrës, Jenson Button, që arrin kuotën e 300 Çmimeve të Mëdha në karrierë. Por gjëra interesante zbulohen edhe duke parë botërorin për konstruktorë. Mercedes është drejt titullit të 4 radhazi, një rezultat i tillë është arritur vetëm nga 3 skuadra të tjera më parë.

Nuk mund të harrohet edhe Max Verstappen, i cili është vetëm 20-vjeç. Edhe pse kaq i ri, mban titullin e pilotit më të ri fitues të një Çmimi të Madh në Formula 1, ka rekordin e pikëve dhe xhirove për një të moshës së tij. Pilotit holandez të Red Bull i mungon në koleksionin e tij vetëm arritja e pole position për më të rinjtë, një rekord që i përket Sebastian Vettel. Por gjermani i Ferrarit mban edhe rekordin e kampionit të botës më të ri. Ku i dihet, ndoshta Max arrin ta kalojë. /EDS/

Pole position dhe rekord piste për Zarco, MotoGP nis me surpriza

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
17 Mars 2018 18:47
Befason piloti francez

Johann Zarco i befason të gjithë duke siguruar pole position e parë të sezonit në provat zyrtare të MotoGP, në Katar. Francezi i skuadrës Tech 3, në xhiron e fundit bën surprizën duke regjistruar një kohë shumë të shpejtë 1'53''680, përpara Hondas të Marc Marquez dhe Ducatit të Danilo Petruccit. Vetëm vendi i pestë për Andrea Dovizioso, me Ducatin zyrtar, ndërsa e mbyllin shumë larg Yahama me Valentino Rossin në vendin e 8 dhe Maverick Vinales në të 12-tin.

Një paraqitje që nuk e pret. Zarco i lë me gojë të hapur të gjithë të mëdhatë duke arritur pole-n e tretë në karrierën e tij në Moto Gran Prix (pas atyre të dyjave në 2017), madje duke regjistruar dhe një rekord të ri piste që rezistonte që prej vitit 2008 i vendosur nga Lorenzo. Befasohet kampioni i botës, Marquez me 0''202 më shumë dhe Petrucci me 0''207 vonesë, por mbi të gjitha nuk pritej paraqitja e Andrea Dovizioso që kishte dominuar provat e lira dhe dukej vërtetë i shpejtë në pistë. Por pikërisht në minutat finale diçka shkon keq dhe Desmosedici i tij nuk arrin t’i përgjigjet si duhet sulmeve nga rivalët. Në përfundim, zëvendëskampioni i botës duhet të kënaqet me vendin e pestë, që i dhuron rreshtin e dytë. Ky botëror ka nisur menjëherë me surpriza. /EDS/