Formula 1/ Raikkonen shmangi përplasjen në Kinë: Kjo është arsyeja

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Prill 2018 22:13
Piloti finlandez i Ferrari-t u rendit i treti

Podiumi i dytë sezonal për Kimi Raikkonen, i treti në Kinë pas Riçiardo-s dhe Bottas. “Pas pushimit makina ishte e shpejtë, kishte një ritëm të mirë”, konfirmoi ai. “Ne ishim pak në vendin e askujt në këtë pikë, por në vijë të drejtë pash që makina po qëndrontë përpara dhe kuptova se isha duke konkurruar me ta, pasi po rikuperja terren në dyluftimet që po bëja. Në pak xhiro pothuajse e arrita qëllimin. Më pas makina e sigurisë na ndihmoi, i kisha gomat edhe më të freskëta. Në fund vendi i trete është një rezultat i mirë, edhe pse kam nevojë që të përmirësohem pak për të marrë pozicion më të mirë”.

Nisja – Raikkonen provoi që të merrte drejtimin që në nisje, por Vettel e mbylli në mënyrën më vendimtare: “Nëse nuk do të ngadalësoja makinën, do të kisha krijuar një përplasje”, shpjegoi piloti finlandez për mediat. “Për këtë arsye humba disa pozicione, por garat janë kështu”. /EDS/

Kërkesa për kod të ri
Ne ju kemi dërguar një link për të ndërruar kodin. Ju lutem kontrolloni postën tuaj elektronike