FOTO/ Tifozët e Valencia-s sulmojnë autobusin e Barcelonës

FOTO/ Tifozët e Valencia-s sulmojnë autobusin e Barcelonës

Fitorja e Barcelonës kundër Valencia-s mbrëmjen e djeshme në Kupën e Mbretit ka rebeluar tifozët rivalë. Të cilët kanë shfryrë pas humbjes duke goditur autobusin e klubit katalanas. Siç shkruan “The Sun”, dritaret e autobusit janë dëmtuar nga sulmi i ultrasve të Valencia-s.

Barça fitoi takimin gjysmë-final falë golit të Philippe Coutinho-s dhe Ivan Rakitic. Lojtarët dërguan në finale për të pestën herë në “Copa del Rey” ekipin e Valverde-s, pasi në total fituan 3-0. Tifozët e Valencia-s kishin krijuar një atmosferë karnavalesh jashtë stadiumit të tyre ndërsa shpresonin që skuadra e tyre të kualifikohej. Por, pasioni i tyre u shndërrua në një moment të shëmtuar pas përfundimit të takimit.

Ata filluan të gjuanin me objekte të ndryshe mjetin e transportit të Barcelonës pasi po tentonte të largohej nga impianti sportiv. Uniformat blu morën përsipër që të shoqëronin ekipin dhe stafin pas incidentit. Mediat më pas publikuan fotot e autobusit me dritare të thyer. Siç policia raportonte, nuk ka pasur të dëmtuar, përveçse faktit që tifozët kanë përdorur fjalë fyese, raciste ndaj Samuel Umtiti-t dhe kombësisë së Gerard Pique. /EDS/