Gattuso ndjen hijen e një ‘legjende’ kuqezi, Milan mendon për trajnerin e ri

23 Tetor 2018

Ka një nominim që po merr kuota për të ardhmen e Milanit. Një tjetër nga grupi historik i kuqezinjve, i cili do të përfundonte ndryshimin rrënjësor si në aspektin drejtues ashtu edhe teknik pas largimit të kinezëve. Emri është Roberto Donadoni, aktualisht pushim pas aventurës në Bologna. Natyrisht – siç ndodh gjithmonë në këto situata – liderët e kuqezinjve shpresojnë të mos arrijnë në këtë vendim, ata shpresojnë të vazhdojnë me Gattuso-n.

Por rezultatet, janë e vetmja siguri që mund të vendosë fatin e një trajneri. Derbi i humbur ka lënë shqetësime të thella te drejtuesit e “Casa Milan”, ku ndër të tjera në fillim të sezonit kishin disa përplasje. Ndeshjet e ardhshme do të jenë vendimtare për qëndrimin e tij në krye të një skuadre që megjithatë ka treguar në disa raste të jetë në krah të tij.

Donadoni është në dispozicion për të marrë skuadrën. Eshtë e panevojshme të thuhet se marrëdhëniet me Maldini-n dhe Leonardo-n janë të shkëlqyera dhe se nuk do të kërkonte negociata të mëdha për ta bindur atë të hidhet në këtë aventurë kaq të komplikuar, por edhe aq interesante. Disa kontakte tashmë janë bërë, marrëveshja do të ishte e menjëhershme.

Antonio Conte kaloi në këtë rrjet, për një sërë arsyesh. Një nga këto është sigurisht aspekti ekonomik. Në ditët e fundit, ish-trajneri i Italisë i ka dhënë një mandat avokatëve të tij për të filluar praktikën e zgjidhjes së kontratës me Chelsea-n. Por ky nuk është një operacion i thjeshtë, pasi palët nuk arritën një marrëveshje për largimin e tij dhe një transaksion miqësor duhet të përjashtohet. Në këtë pikë, Conte dëshiron të marrë paraprakisht të gjithë pagën e sezonit 2018-19, që tejkalon 10 milionë euro. Chelsea është i gatshëm ta lirojë atë nëse trajneri refuzon të gjitha shpërblimet nga tani e tutje. Qëndrimi i Chelses ka bllokuar edhe kalimin e mundshëm të Conte-n në Real Madrid.

Këto janë ditë reflektimi në shtëpinë e kuqezinjve pas rezultatit në derbi. Tifozët po kërkojnë një kthesë dhe drejtuesit po planifikojnë të ndryshojnë stafin teknik nëse nuk vjen kthesa. I vetmi lajm i vërtetë është se tani hija mbi Gattuso-n është ajo e Donadoni-t, një që në të kaluarën, si pasardhës, i ka dhënë pothuajse gjithmonë shumë ekipe: vendi i 9 me Livorno-n 2004-05, shpëtoi Cagliari-n 2010 -11. Vendi i 7 me Parma-n 2011-12, shpëtimi i qetë me Bologna 2015-16. Provimi i mungon me një ekip të madh. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.