Giro d'Italia/ Yates triumfon në etapën e nëntë, dobët Froome dhe Aru

Ti mund ta lexosh kete ne 3 min.
13 Maj 2018 18:23

Etapën e nëntë të Giro d’Italia-s e fiton Simon Yates. Britaniku ishte më i shpejti në itinerarin Pesco Sannita-Gran Sasso me distancë 225 km, duke lënë pas Thibaut Pinot dhe Jhoan Chaves. Në vend të katërt përfundoi Domenico Pozzovivo. Fanella rozë për Yates, ndërkohë që Froome dhe Aru zhgënjyen në këtë etapë dhe e mbyllën me 1 minutë disavantazh.

Tani britaniku është i pari në klasifikimin e përgjithshëm me 32 sekonda avantazh ndaj ndjekësit më të afërt Chaves, 38" ndaj Dumoulin, 45" ndaj Pinot dhe 57" ndaj Pozzovivo. Dita e nesërme është pushim (e dyta që nga nisja e Giro d’Italia-s së 101) ndërkohë që të martën do të zhvillohet etapa e 10, Penne-Gualdo Tadino e gjatë 239 km. Britaniku i skuadrës së Mitchelton-Scott e krijoi shkëputjen me ngjitjen në Campo Imperatore dhe u dha mesazh të qartë rivalëve./EDS/

Renditja në etapën e nëntë

L'ORDINE D'ARRIVO DELLA 9ª TAPPA

    1    GBR    YATES Simon Philip    MITCHELTON - SCOTT    5h 54’ 13”    0’ 10”    0’ 00”

    2    FRA    PINOT Thibaut    GROUPAMA - FDJ    5h 54’ 13”    0’ 06”    0’ 00”

    3    COL    CHAVES Jhoan Esteban    MITCHELTON - SCOTT    5h 54’ 13”    0’ 04”    0’ 00”

    4    ITA    POZZOVIVO Domenico    BAHRAIN - MERIDA    5h 54’ 17”        0’ 04”

    5    ECU    CARAPAZ Richard    MOVISTAR TEAM    5h 54’ 17”        0’ 04”

    6    ITA    FORMOLO Davide    BORA - HANSGROHE    5h 54’ 23”        0’ 10”

    7    NZL    BENNETT George    TEAM LOTTO NL - JUMBO    5h 54’ 25”        0’ 12”

    8    NED    DUMOULIN Tom    TEAM SUNWEB    5h 54’ 25”        0’ 12”

    9    COL    LOPEZ MORENO Miguel Angel    ASTANA PRO TEAM    5h 54’ 25”        0’ 12”

    10    ITA    CICCONE Giulio    BARDIANI CSF    5h 54’ 37”        0’ 24”

    11    AUS    O'CONNOR Ben    TEAM DIMENSION DATA    5h 54’ 39”        0’ 26”

    12    CAN    WOODS Michael    EF EDUCATION FIRST-DRAPAC p/b CANNONDALE    5h 54’ 49”        0’ 36”

    13    AUT    KONRAD Patrick    BORA - HANSGROHE    5h 54’ 51”        0’ 38”

    14    ESP    BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA P.    ASTANA PRO TEAM    5h 55’ 05”        0’ 52”

    15    COL    BETANCUR Carlos    MOVISTAR TEAM    5h 55’ 05”        0’ 52”

    16    RSA    MEINTJES Louis    TEAM DIMENSION DATA    5h 55’ 13”        01’ 00”

    17    NED    POELS Wout    TEAM SKY    5h 55’ 15”        01’ 02”

    18    SUI    REICHENBACH Sébastien    GROUPAMA - FDJ    5h 55’ 15”        01’ 02”

    19    FRA    GENIEZ Alexandre    AG2R LA MONDIALE    5h 55’ 15”        01’ 02”

    20    NED    OOMEN Sam    TEAM SUNWEB    5h 55’ 15”        01’ 02”

    21    AUS    DENNIS Rohan    BMC RACING TEAM    5h 55’ 15”        01’ 02”

    22    ESP    NIEVE ITURRALDE Mikel    MITCHELTON - SCOTT    5h 55’ 15”        01’ 02”

    23    GBR    FROOME Chris    TEAM SKY    5h 55’ 20”        01’ 07”

    24    ITA    ARU Fabio    UAE TEAM EMIRATES    5h 55’ 27”        01’ 14”

Renditja e përgjithshme

1    GBR    YATES Simon Philip    MITCHELTON - SCOTT    37h 37’ 15”    0’ 00”

    2    COL    CHAVES Jhoan Esteban    MITCHELTON - SCOTT    37h 37’ 47”    0’ 32”

    3    NED    DUMOULIN Tom    TEAM SUNWEB    37h 37’ 53”    0’ 38”

    4    FRA    PINOT Thibaut    GROUPAMA - FDJ    37h 38’ 00”    0’ 45”

    5    ITA    POZZOVIVO Domenico    BAHRAIN - MERIDA    37h 38’ 12”    0’ 57”

    6    ECU    CARAPAZ Richard    MOVISTAR TEAM    37h 38’ 35”    01’ 20”

    7    NZL    BENNETT George    TEAM LOTTO NL - JUMBO    37h 38’ 48”    01’ 33”

    8    AUS    DENNIS Rohan    BMC RACING TEAM    37h 39’ 20”    02’ 05”

    9    ESP    BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA P.    ASTANA PRO TEAM    37h 39’ 20”    02’ 05”

    10    CAN    WOODS Michael    EF EDUCATION FIRST-DRAPAC p/b CANNONDALE    37h 39’ 40”    02’ 25”

    11    GBR    FROOME Chris    TEAM SKY    37h 39’ 42”    02’ 27”

    12    AUT    KONRAD Patrick    BORA - HANSGROHE    37h 39’ 49”    02’ 34”

    13    COL    LOPEZ MORENO Miguel Angel    ASTANA PRO TEAM    37h 39’ 49”    02’ 34”

    14    AUS    O'CONNOR Ben    TEAM DIMENSION DATA    37h 39’ 51”    02’ 36”

    15    ITA    ARU Fabio    UAE TEAM EMIRATES    37h 39’ 51”    02’ 36”

Giro / Vivani super në sprint, Yates nuk e lëshon vendin e parë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
23 Maj 2018 23:32
Mbyllet etapa e 16-të

Simon Yates vazhdon të jetë në krye të renditjes së Giro d’Italia pasi arriti të qendrojë me grupin kryesor në etapën e 17-të të zhvilluar të mërkurën. Italiani Elia Viviani fitoi sprintin duke siguruar etapën e katërt për të vit, pas një finishi kaotik ku arriti të kalonte në fnd irlandezin Sam Bennett.

Yates e nisi ditën me një avantazh prej 56 sekondash ndaj kampionit në fuqi Tom Dumoulin dhe e ruajti të plotë atë edhe pas pëfundimit të garës. 25-vjeçari arriti të ruante vendin e tij mes grupit përgjatë 155 kilometrave të etapës. Në këtë mënyrë ai përforcon pozitat e veta si kandiat për ta fituar këtë edicion, kur kanë mbetur edhe tre etapa malore të enjten, të premten e të shtunën, para xhiros finale të dielën në Romë. Zyrtarisht ai e mbylli etapën e sotme në vend të 28-të, pas Dumoulin dhe katër herë kampionit të Tour de France Chris Froome, por mban fort vendin e parë në renditjen e përgjithshme. Froome skuadrës Sky është në vend të katërt, pas italianit Domenico Pozzovivo i skuadrës Bahrain-Merida, ky i fundit tre minuta e 11 sekonda pas Yates-it.

Para nisjes së garës pati dy lajme negative për çiklistët, pasi afrikanojugori Louis Meintjes u tërhoq pas një infeksioni në aparatin e frymëmarrjes ndërsa belgu Victor Campenaerts gjithashtu ndërpreu garën.

E pas një gare plot turbullira dhe nën sulm të vazhdueshëm, Yates arriti të mbante larg shqetësimin e kundërshtarëve. Ndërsa Viviani e tregoi më së miri klasin e tij në sprint, për më tepër që pati një problem me biçikletën që gjithsesi nuk e pengoi të arrinte synimin e tij./EDS/

Renditja e përgjithshme pas etapës së 16-të

 1. Simon Yates (Mitchelton-Scott) 69h 59’ 11”
 2. Tom Dumoulin (Team Sunweb) +56”
 3. Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) +3’ 11”
 4. Chris Froome (Team Sky) +3’ 50”
 5. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) +4’ 19”
 6. Rohan Dennis (BMC Racing Team) +5’ 04”
 7. Miguel Angel Lopez (Astana Pro Team) +5’ 37”
 8. Pello Bilbao (Astana Pro Team) +6’ 02”
 9. Richard Carapaz (Movistar Team) +6’ 07”
 10. George Bennett (LottoNL-Jumbo) +7’ 07”

 

****************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com apo edhe riprodhimi i lajmit pa autorizimin tonë. Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Volejboll femra, Austria befason Kombëtaren në kryeqytet

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
23 Maj 2018 21:32
Ndërlikohet kualifikimi

Kombëtarja shqiptare në volejboll për femra zhgënjen në Tiranë duke u mundur 0-3 në “Feti Borova” nga Austria, që zhvilloi një ndeshje të shkëlqyer duke dominuar nga seti i parë në të fundit. Pas suksesit tre ditë më parë në Gjeorgji duke fituar me rezultatin e pastër 3-0 në Tbilisi pritej një tjetër ndeshje e mirë nga vajzat e kombëtares, por ato zhgënjyen keq. Kjo ishte humbja e parë për Shqipërinë në këtë kompeticion, teksa tani ndërlikohen pozitat për t’u kualifikuar më tej. Kombëtarja e nis keq ndeshjen duke bërë shumë gabime në sulm, teksa zhgënjen edhe tifozët e shumtë, që kishin ardhur për t’i mbështetur. Të trija setet ishin mjaft të dobta për Kombëtaren, të dominuara nga rivalet, që shkëputen me lehtësi, duke përfituar edhe nga gabimet e shumta që bënin volejbollistet shqiptare.

Te Shqipëria sot mungoi lojtarja lider, që të organizonte lojën dhe të sulmonte, ndaj dhe humbja ishte e paevitueshme për mënyrën sesi vajzat kuqezi u paraqitën në fushë. Austria e nisi mjaft mirë ndeshjen duke e fituar setin e parë me diferencë pikësh ndaj një kundërshtari, që çuditërisht dukej i dorëzuar në fushë, 25-18. Edhe në dy setet e tjera nuk ka shumë histori me vajzat nga Austria që dominojnë, 25-17 i dyti dhe 25-21 i treti, që i dha fitoren e dytë radhazi dhe kryesimin në Grupin B të Ligës së Europës Austrisë. Ndërkohë Shqipëria me këtë humbje bën një hap pas, teksa pas tre ditësh do të luajë ndeshjen e tretë në grup ndaj Izraelit në transfertë./EDS/

Shqipëri – Austri 0-3 (18-25, 17-25, 21-25)

SHQIPËRIA: Bici, E.Tuci, Xheka, Marina, Prenga, Thaka, Picaku, Sejfullai, Rexhepi, Kushi, Sijoni, M.Tuci, Shehi, Dodani. Trajner: Altin Martiri

AUSTRIA: Duvnjak, Teufl, Bajde, Wallner, Holzer, Epure, Chrtianska, Deisl, Peischl, Maros, markovic, Schmit, Nesimovic. Trajnere: Svetlana Ilic

Gjyqtarë: Arzu Emiroglu (Turqi), Endri Zguri (Shqipëri)


***********************************
Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Formula 1/ Vettel flet për shokun e ri të skuadrës: Mund të jetë Hamilton?

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
23 Maj 2018 16:55
Te Ferrari hapet një çështje

Çelësi i suksesit për Sebastian Vettel do të jetë po të rigjejë sa më shpejtë fitoren e tij të parë në cirkuitin e qytetit të Montekarlos. Gjermani në konferencën për shtyp ka thënë: “Besoj se ajo që kanë thënë të tjerët është e drejtë, Barcelona nuk ka qenë një garë pozitive për ne. Të shtunën kemi qenë më mirë, më pas në garë shkoi ashtu. Kishim disa ide dhe besonim se mund të kushtëzonim garën. Por, këtu pista është ndryshe, atë që kam vënë re mund të më shërbejë që të shkojmë shumë më para”.

Gjermani ka vijuar që të flasë edhe për prospektivat për këtë garë: “Makinat me timon të gjatë kanë shkuar përherë mirë këtu, ne nuk jemi ulur në një autobus. Kemi ëprmirësuar makinën zyrtare në të gjithë sektorët”.

Në fund jep një mendim për të ardhmen e shokut të skuadrës: “Leclerc duhet të vijojë në rrugë të mendojë vetëm për këtë moment. Duhet të injorojë fjalët që shpesh na rrethon. Me mua te Ferrari? Nuk jam unë ai që firmos kontratat, duhet t’ia kërkojë Arrivabene-s. Besoj se në garat e bëra deri më tani ka treguar vlerat e tij. Hamilton te Ferrari? Nuk më shqetëson por jam i lumtur me raportin që kam me Kimi-n. Nuk mund të di se çfarë mund të ndodhë, por jam i qartë që ka prioritet Mercedes-in dhe një ndryshim i mundshëm do të ishte surprizë. Jam i lumtur që jam këtu”. /EDS/

*****************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli

Giro| Yates tani është pretendent kryesor për fitoren e madhe

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
22 Maj 2018 23:00
Ka mbetur edhe pak nga finishi

Simon Yates futet në pesë ditët e fundit të Giro d’Italia si një pretendenti kryesor i qartë për të siguruar triumfin final, pasi doli nga gara kronometër e ditës së sotme me një avantazh prej 56 sekondash nga ndjekësi më i afërt. Në ditën që australiani Rohan Dennis fitoi etapën, Yates e mbylli garën prej 34,2 kilometrash në vendin e 22-të. E përkthyer në kohë, 97 sekonda pas Dennis, por ç’është më e rëndësishme, vetëm 75 sekonda pas kampionit në fuqi Tom Dumoulin.

Yates e nisi ditën me 2 minuta e 11 sekonda para Dumoulin dhe në përfundim të garës tha: “Jam shumë i lumtur për pozicionin ku ndodhem. U ndjeva mirë në pjesën e parë dhe kisha ritëm të mirë. U përpoqa ta mbaja pozicionin, por isha i vdekur në 10 kilometrat e fundit. Kjo situatë më detyron të ndryshoj taktikë për etapat e fundit. Fatkeqësisht për tifozët e mi do të më duhet të tregohem më i kujdesshëm dhe të mbrohem”.

Dumoulin ishte 21 sekonda para Yates në sesksionin e parë pas 12 kilometrash dhe pas 24 kilometrash kishte kaluar 48” përpara. Kampioni në fuqi fitoi vjet pikërisht falë aftësive të tij në kronometër dhe shpresonte shumë që një gjë të tillë të arrinte edhe sivjet. Por Yates u shpërblye për punën e bërë para nisjes së Giro-s, pasi arriti të mbahej dhe të mos lejonte afrimin e pretendentit tjetër në renditjen e përgjithshme.

Asnjë britanik nuk e ka fituar kurrë Giro-n dhe me tre etapa malore të enjten, të premten dhe të shtunën, para finishit të së dielës në Romë, ka ende hapsirë për rivalët e tij. Megjithatë çiklisti nga rrethinat e Manchester-it ka treguar një formë të shkëlqyer deri tani dhe i ka të gjitha mundësitë që të shkruajë historinë./EDS/

Renditja e përgjithshme

 1. Simon Yates (Mitchelton-Scott) 66hs 39’ 14”
 2. Tom Dumoulin (Team Sunweb) +56”
 3. Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) +3’ 11”
 4. Chris Froome (Team Sky) +3’ 50”
 5. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) +4’ 19”
 6. Rohan Dennis (BMC Racing Team) +5’ 04”
 7. Miguel Angel Lopez (Astana Pro Team) +5’ 37”
 8. Pello Bilbao (Astana Pro Team) +6’ 02”
 9. Richard Carapaz (Movistar Team) +6’ 07”
 10. George Bennett (LottoNL-Jumbo) +7’ 01”

****************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com apo edhe riprodhimi i lajmit pa autorizimin tonë. Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.