Giro d'Italia/ Yates triumfon në etapën e nëntë, dobët Froome dhe Aru

Ti mund ta lexosh kete ne 3 min.
13 Maj 2018 18:23

Etapën e nëntë të Giro d’Italia-s e fiton Simon Yates. Britaniku ishte më i shpejti në itinerarin Pesco Sannita-Gran Sasso me distancë 225 km, duke lënë pas Thibaut Pinot dhe Jhoan Chaves. Në vend të katërt përfundoi Domenico Pozzovivo. Fanella rozë për Yates, ndërkohë që Froome dhe Aru zhgënjyen në këtë etapë dhe e mbyllën me 1 minutë disavantazh.

Tani britaniku është i pari në klasifikimin e përgjithshëm me 32 sekonda avantazh ndaj ndjekësit më të afërt Chaves, 38" ndaj Dumoulin, 45" ndaj Pinot dhe 57" ndaj Pozzovivo. Dita e nesërme është pushim (e dyta që nga nisja e Giro d’Italia-s së 101) ndërkohë që të martën do të zhvillohet etapa e 10, Penne-Gualdo Tadino e gjatë 239 km. Britaniku i skuadrës së Mitchelton-Scott e krijoi shkëputjen me ngjitjen në Campo Imperatore dhe u dha mesazh të qartë rivalëve./EDS/

Renditja në etapën e nëntë

L'ORDINE D'ARRIVO DELLA 9ª TAPPA

    1    GBR    YATES Simon Philip    MITCHELTON - SCOTT    5h 54’ 13”    0’ 10”    0’ 00”

    2    FRA    PINOT Thibaut    GROUPAMA - FDJ    5h 54’ 13”    0’ 06”    0’ 00”

    3    COL    CHAVES Jhoan Esteban    MITCHELTON - SCOTT    5h 54’ 13”    0’ 04”    0’ 00”

    4    ITA    POZZOVIVO Domenico    BAHRAIN - MERIDA    5h 54’ 17”        0’ 04”

    5    ECU    CARAPAZ Richard    MOVISTAR TEAM    5h 54’ 17”        0’ 04”

    6    ITA    FORMOLO Davide    BORA - HANSGROHE    5h 54’ 23”        0’ 10”

    7    NZL    BENNETT George    TEAM LOTTO NL - JUMBO    5h 54’ 25”        0’ 12”

    8    NED    DUMOULIN Tom    TEAM SUNWEB    5h 54’ 25”        0’ 12”

    9    COL    LOPEZ MORENO Miguel Angel    ASTANA PRO TEAM    5h 54’ 25”        0’ 12”

    10    ITA    CICCONE Giulio    BARDIANI CSF    5h 54’ 37”        0’ 24”

    11    AUS    O'CONNOR Ben    TEAM DIMENSION DATA    5h 54’ 39”        0’ 26”

    12    CAN    WOODS Michael    EF EDUCATION FIRST-DRAPAC p/b CANNONDALE    5h 54’ 49”        0’ 36”

    13    AUT    KONRAD Patrick    BORA - HANSGROHE    5h 54’ 51”        0’ 38”

    14    ESP    BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA P.    ASTANA PRO TEAM    5h 55’ 05”        0’ 52”

    15    COL    BETANCUR Carlos    MOVISTAR TEAM    5h 55’ 05”        0’ 52”

    16    RSA    MEINTJES Louis    TEAM DIMENSION DATA    5h 55’ 13”        01’ 00”

    17    NED    POELS Wout    TEAM SKY    5h 55’ 15”        01’ 02”

    18    SUI    REICHENBACH Sébastien    GROUPAMA - FDJ    5h 55’ 15”        01’ 02”

    19    FRA    GENIEZ Alexandre    AG2R LA MONDIALE    5h 55’ 15”        01’ 02”

    20    NED    OOMEN Sam    TEAM SUNWEB    5h 55’ 15”        01’ 02”

    21    AUS    DENNIS Rohan    BMC RACING TEAM    5h 55’ 15”        01’ 02”

    22    ESP    NIEVE ITURRALDE Mikel    MITCHELTON - SCOTT    5h 55’ 15”        01’ 02”

    23    GBR    FROOME Chris    TEAM SKY    5h 55’ 20”        01’ 07”

    24    ITA    ARU Fabio    UAE TEAM EMIRATES    5h 55’ 27”        01’ 14”

Renditja e përgjithshme

1    GBR    YATES Simon Philip    MITCHELTON - SCOTT    37h 37’ 15”    0’ 00”

    2    COL    CHAVES Jhoan Esteban    MITCHELTON - SCOTT    37h 37’ 47”    0’ 32”

    3    NED    DUMOULIN Tom    TEAM SUNWEB    37h 37’ 53”    0’ 38”

    4    FRA    PINOT Thibaut    GROUPAMA - FDJ    37h 38’ 00”    0’ 45”

    5    ITA    POZZOVIVO Domenico    BAHRAIN - MERIDA    37h 38’ 12”    0’ 57”

    6    ECU    CARAPAZ Richard    MOVISTAR TEAM    37h 38’ 35”    01’ 20”

    7    NZL    BENNETT George    TEAM LOTTO NL - JUMBO    37h 38’ 48”    01’ 33”

    8    AUS    DENNIS Rohan    BMC RACING TEAM    37h 39’ 20”    02’ 05”

    9    ESP    BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA P.    ASTANA PRO TEAM    37h 39’ 20”    02’ 05”

    10    CAN    WOODS Michael    EF EDUCATION FIRST-DRAPAC p/b CANNONDALE    37h 39’ 40”    02’ 25”

    11    GBR    FROOME Chris    TEAM SKY    37h 39’ 42”    02’ 27”

    12    AUT    KONRAD Patrick    BORA - HANSGROHE    37h 39’ 49”    02’ 34”

    13    COL    LOPEZ MORENO Miguel Angel    ASTANA PRO TEAM    37h 39’ 49”    02’ 34”

    14    AUS    O'CONNOR Ben    TEAM DIMENSION DATA    37h 39’ 51”    02’ 36”

    15    ITA    ARU Fabio    UAE TEAM EMIRATES    37h 39’ 51”    02’ 36”

Kërkesa për kod të ri
Ne ju kemi dërguar një link për të ndërruar kodin. Ju lutem kontrolloni postën tuaj elektronike